Fatih Baydar ve İbrahim Arat kadrodan çıkarıldı

26 Temmuz 2012 - 12:50Son Güncelleme : 26 Temmuz 2012 - 15:45

Londra Olimpiyatları'nda madalya beklediğimiz haltercilerimiz Fatih Baydar ve İbrahim Arat'ta doping çıktı. Harekete kısa bir süre kala yaşanan bu durumun ardından 2 sporcunun yerine Bünyamin Sezer ve Nezir Sağır dahil edildi.

TÜRKİYE tarihinin en kalabalık kafilesi ile birlikte Olimpiyatlara giderken son anda bir doping skandalının önüne geçildi. Yarın başlayacak organizasyon için 66 kadın ve 48 erkek sporcu ile yola çıkmaya hazırlanan yetkililer, sporcuların uçağa binmesine kısa bir süre kala şok bir doping durumuyla karşılaştı ve tüm planlar alt üst oldu.

Vatan Gazetesi'nden Lütfü Özel'in haberine göre; halter Milli Takımı’nın iki şampiyon sporcusu Fatih Baydar ve İbrahim Arat’ta dopinge rastlanmasının ardından federasyon yetkilileri her iki sporcuyu da hemen kafile kadrosundan çıkardı. 1993 doğumlu 85 kg’deki Baydar, Antalya’da düzenlenen 2012 Avrupa Halter Şampiyonası’nda koparmadaki 166 kiloluk kaldırışıyla altın madalyaya uzanmış ve olimpiyatlar için kollarını sıvamıştı. Bir diğer haltercimiz İbrahim Arat ise 2012 Avrupa Şampiyonası’nda koparmadaki 171 kiloluk kaldırışıyla bronz madalyaya uzanırken toplamda da 380 kg ile Avrupa dördüncüsü olmuştu.

“Uluslararası Federasyon yetkilileri ile konuşarak sporcularımızı götürmeme kararı aldık”

Halter Federasyonu Başkanı Hasan Akkuş, Londra Olimpiyat Oyunları'nda mücadele edecek Fatih Baydar ve İbrahim Arat'ı, Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) yetkilileri ile konuşarak milli takım kadrosundan çıkardıklarını bildirdi.

Akkuş, numune sonuçlarını IWF'nin doping merkezinden aldıklarını belirterek, “Şüpheli durumları vardı. Analizlerde önce birtakım maddeler aranıyor. Bunun sonucunda hızla durumu bize iletiyorlar. Doping kurumu yetkilileri, 'Şu maddelere rastlandı, ama miktarı konusunda bilgi veremiyoruz' diyorlar. Şüpheli durum oluşunca biz onları takımdan çıkardık. Bilgileri, Uluslararası Federasyonu'nun doping merkezinden aldık” dedi.

Gelişmeler sonrasında Fatih Baydar ve İbrahim Arat ile görüştüğünü ifade eden Akkuş, “Klasik 'biz bir şey yapmadık' diyorlar. Patlıcan, soğandan bunlar ortaya çıkmaz. Bunlar klasik laflar. Federasyona 23 Temmuz Pazartesi günü şüpheli durumla ilgili bilgi geldi. Uluslararası Federasyon yetkilileri ile konuşarak sporcularımızı götürmeme kararı aldık. Doping numunesi 7 Temmuz Cumartesi günü alınmıştı. 23 Temmuz'da bilgisi bize ulaştı” diye konuştu.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 24 Yorum }
 • Rıdvan Kocataş 26.7.2012 16:40:10
  Ne diyeyim ben bunlara. Senelerce çalış, çabala bir fırsat yakala ve sonucunda doping. İnşallah yanlışlık vardır yoksa gerçekten doping olayları varsa hem yönetime hemde kullananlara yazıklar olsun.
 • MV Tekdag 26.7.2012 16:18:17
  Bu senelerdir devam eden bir durum, neredeyse halter milli takımında doping yapmayan yok gibi, demek ki federasyon bu işin içinde. Yakalanan dışarı, yakalanmayan devam.
 • Kodadi Vatansever 26.7.2012 15:38:11
  BEN BUNA INANMIYORUM!! BIZ TURKLER GURESTE VE HALTERDE ÇOK BASARILIYIZ. YILLARCA CALIŞMIŞ ÇABALAMIŞ, OPLIMPIYATLARA HAZIRLANMIŞ PROFESYONEL BİR SPORCU ASLA DOPİNG YAPMAZ!!! KOMPLOYA KURBAN GİTTİLER BU İNSANLAR YİNE!!!NUMUNELERLE OYNAMIŞLARDIR.YOKSA NEDEN SPOR KARİYERİNİ MAHVETSİN Kİ BU İNSANLAR?
 • Cenk Toplar 26.7.2012 15:33:21
  Bir gunumuz hilesiz hurdasiz olsa , sasarim !
 • serdar yılmaz 26.7.2012 15:25:43
  HİÇ ŞAŞIRMAMAK LAZIM.SPORCULARI SUÇLAYAN ARKADAŞLAR BİDE SPOR BAKANI VE DİGER FEDERASYON YETKİLİLERİNE SORUN BAKALIM NEDEN TÜRKİYEDE TAHLİL YAPACAK LABARATUVAR YOK.YA OLİMPİYATTAN SONRA DERSELERKİ MİKTAR ÇOK AZ BUDA NORMAL DERLERSE TÜRKİYENİN KAYBEDECEGİ MUHTEMEL MADALYALAR NE OLACAK.
 • Murat Ösken 26.7.2012 15:01:50
  Vay beee rastlanmış ama miktar hakkında bilgi veremiyorlarmış.Elin tahlili ile olimpiyatlara gitmek böyle oluyor demekki.Ben iddia ortaya koyayım o zaman.Birinci olacağı kesin gözü ile bakılacağından tehlikelileri böyle eliyorlar.Federasyon senin tahlillerin yoksa Şampiyona yapma o zaman
Sayfa Başı
HaberlerHulusi AkarNATOFETÖDiyarbakırterör saldırısıbombalı araçla saldırıhakan ünsal