Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Eski Çalışma Bakanı’nı bile ‘yeşil kart testi’ne çağırdılar

05 Şubat 2012 - 00:00Son Güncelleme : 05 Şubat 2012 - 01:34

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) aralarında eski Çalışma Bakanı İmren Aykut’un da bulunduğu emekli milletvekillerine, “Sosyal güvenceniz yok, yeşil karttan yararlanmak için kaymakamlıkta gelir testi yaptırın” mektubu gönderdi.

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK), Aziz Nesin hikayelerine konu olacak bir olaya imza attı. Aralarında eski bakanların da bulunduğu ve şu anda 6 bin 600 lira maaş alan bazı emekli milletvekillerine, “Sosyal güvenceniz yok, yeşil karttan yararlanmak için kaymakamlıkta gelir testi yaptırın” yazısı gönderdi.  SGK Genel Müdür Vekili Mustafa Kuruca imzasıyla mektup gönderilenler arasında eski devlet bakanları Kâmran İnan ve Safter Gaydalı, eski Çalışma Bakanı İmren Aykut’un da bulunduğu bir grup emekli milletvekili de yer aldı.
Sosyal yardımlaşma
Mektupta özetle şöyle denildi: “İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ile kurumumuz ve yeşil kart kayıtları dikkate alınarak, MERNİS sorgulaması sonucunda, herhangi bir sosyal güvencenizin olmadığı tespit edilmiştir. 1 Ocak 2012’den itibaren geçerli olmak üzere genel sağlık sigortalılığı tesciliniz asgari ücret üzerinden resen yapılmıştır. İlgili yasa gereğince tescilinize esas olmak üzere aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının belirlenmesi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurarak, gelir testi işlemi yaptırmanız gerekmektedir.
Gelir testi sonucuna göre, prim ödemeden kurumumuz sağlık yardımlarından faydalandırılması ya da aile içindeki gelirinizin kişi başına düşen aylık tutarına göre prim ödemesi gerekecektir. Bu nedenle, gelir testi yaptırmak için bu yazının tarafınıza ulaştığı tarihten itibaren en geç 1 ay içinde ikamet ettiğiniz il veya ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmanız gerekmektedir.”
Çocuklarınızın ismini yazın
SGK ilgili yazıda, eski bakan ve milletvekillerine hanede kaç kişinin yaşadığını sordu, eğitim gören ve bakmakla yükümlü olduğu 25 yaşından küçük çocukların isimlerinin bildirilmesini de istedi. SGK, yazısının sonunda, genel sağlık sigortası kapsamında olmaları durumunda gelir testi işlemi yaptırmasına gerek olmadığını da belirtti.

Sosyal güvenlik kaydı olmayıp teste girmeyen, ayda 212 lira ödeyecek

Sağlıkta yeni dönemi başlatan Genel Sağlık Sigortası sistemi 1 Ocak 2012’de yürürlüğe girdi.
Bu çerçevede 9 milyon 100 bin yeşil kartlı, 1 milyon 700 bin tescili olmayan vatandaş, 18 yaşını dolduran ve okumayan gençler ile 25 yaşını bitirmiş üniversite öğrencilerinin gelir testi yaptırması gerekiyor.
Söz konusu durumun yeterince anlaşılamaması sebebiyle 15 milyona yakın kişi Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına koştu. 212 lira ödemekten korkanlar vakıflarda uzun kuyruklar oluşturdu.
SGK, herhangi bir kaydı olmayan ve mektup gönderilen 1 milyon 700 bin kişi için başvuru süresini 1 Mart 2012 tarihine kadar uzattı.
Bu kişilere PTT ile mektup gönderen kurum, vatandaşlık numaraları üzerinden 1 milyon 700 bin kişinin kaydını yaptı.
1 milyon 700 bin kişinin şubat sonuna kadar sosyal yardımlaşma vakıflarına gidip gelir testine girmeleri gerekiyor.

Aykut, mektuba ‘özel statü’ yanıtı verdi

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK) gönderdiği gelir testi mektubu, eski bakan ve milletvekilleri arasında espri konusu olurken, Kâmran İnan, SGK’yı “hicveden” bir mektup gönderdi. İmren Aykut da kuruma, “Milletvekili emeklisi olarak özel statüsü bulunduğunu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında bulunmadığını” anlatan bir yazı gönderdi. Aykut, bir önceki dönem, “eski çalışma bakanlarının buluşması” projesi çerçevesinde Çalışma Bakanı Faruk Çelik tarafından da konuk edilmişti.

Hata nereden kaynaklanıyor

Sosyal güvenlik kuruluşları tek çatı altında toplanmadan önce milletvekilleri, Emekli Sandığı Yasası’na tabiydi.
Milletvekilleri, birleştirmeden sonra SGK içinde özel statüde yer aldı.
Milletvekillerinin özlük hakları, TBMM’de belirleniyor, emeklilik işlemleri de SGK’da yürütülüyor.
Eksiklik, Emekli Sandığı kayıtlarının devrindeki hatadan kaynaklanabilir.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 39 Yorum }
 • Kemal Çimili 5.2.2012 12:48:37
  İŞZİZ VE ÇALIŞMAYAN GENÇLERDEN ZORUNLU SİGORTA YAPACAĞIZ DİYE " ZORLA " PARA İSTİYORLAR. BU GELİR TESTİ SAÇMALIĞI AKP NİN SONU OLACAKTIR. GİDİNDE GELİR TESTİNİ DÜNYA PARA KAZANIP VERGİSİZ YAŞAYANLARA YAPINDA GÖRELİM BAKALIM !!
 • Ahmet ARSLAN 5.2.2012 12:37:43
  Milletin vekili soylu millet sefil !
 • selami gültekin 5.2.2012 12:33:46
  Hüseyin bey biraz küçük atınız! ne demek "tüm emekliler öğretmenin on katı alıyor" öğretmen emeklisi eşim 1300 tl maaş alıyor o zaman diğer emekliler 13 bin liramı alıyor yani, milletvekilleri emeklisi deseniz onlarda almıyor, acırım sizin öğrenciniz olarak yaşayan insanlara!
 • önder tosun 5.2.2012 12:32:53
  MILLETVEKİLİ BU ÜLKENIN FARKLI BIR VATANDAŞI DEĞİLDİR AYRIMCILIK YAPILAMAZ.VEKİL EMEKLİ MAAŞLARI SGK EMEKLİ MAAŞ SEVİYESİNE DÜŞÜRÜLMELİ YADA SGK LILARIN MAAŞLARI VEKİL MAAAŞ SEVİYESİNE YUKSELTILMELİ.BUNU YAPMIYAN HUKUMETE OY VERMİYORUM.....................................................!
 • önder tosun 5.2.2012 12:25:27
  TÜM VATANDAŞLAR ANAYASADA EŞİTTİR .O HLADE TÜM VEKİLLERDE VATANDAŞTIR EMEKLİ MAAŞLARI AYRI OLAMAZ VEKİL EN ÇOK SİGORTALI EMEKLİ MAAŞI İLE EN AZ SİGORTALI EMEKLİ MAAŞI ARASINDA MAAŞ ALABİLİR........!DEVLETİ PROTESTO EDİYORUM VATANDAŞLARI ARASINDA AYRIM YAPAN DEVLET DEVLET OLAMAZ!
 • Ömer Faruk YILMAZ 5.2.2012 12:22:20
  Adaletin bu mu dünya dedirtebilecek bir karşılaştırma haberi.Nuray Babacan'ı kutluyorum.Vatandaş dilenerek Yeşil Kart alırken bu ne saltanat ALLAH'ım!Utanan da yok.Onca maaşı hangi emeğiniz karşılığı alıyorsunuz!Siz hangi partinin arka bahçesisiniz ey eski Vekiller!?
Sayfa Başı
Haberlerelektrikler ne zaman gelecekAnneAnne 7. bölüm fragmanıAnne son bölümkısmetse olur 2 aralıkgamze göktürkkısmetse olur gamze