GeriBasketbol Ergin Ataman: Şehitlerimiz için oynayacağız
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ergin Ataman: Şehitlerimiz için oynayacağız

Ergin Ataman: Şehitlerimiz için oynayacağız
refid:30011770-spot ilişkili resim dosyası

Avrupa Şampiyonası'nda mücadele eden A Milli Basketbol Takımımız'ın başantrenörü Ergin Ataman, “Biz Türkiye’yiz. Basketbol Milli Takımı olarak ülkemizin sembolüyüz. Kaybettiğimiz askerlerimiz için de parkede mücadelemizi verip, gruptan en iyi şekilde çıkacağız. Büyük bir hırsla kenetlenip Almanya’yı yeneceğiz” dedi.

Ne İtalya zaferi, ne İspanya hezimeti... Basketbol Milli Takımı'nın Berlin'deki ilk gündem maddesi Dağlıca'da şehit olan askerlerimizdi. Hal böyle olunca da koç Ergin Ataman'la basketbol ağırlıklı olmayan bir sohbet gerçekleştirdik.
İspanya maçı sonrası yaptığı kısa yorumda da 'Milletimizin başı sağ olsun' diyen Ergin Ataman ile Almanya maçı öncesi Dağlıca'daki şehitlerimizden, futbola; transfer döneminden, EUROBASKET'teki şansımıza kadar birçok önemli konuyu Hürriyet için konuştuk.

'BİZ TÜRKİYE'YİZ YAKIŞANI YAPACAĞIZ'
- Yaşanan üzücü terör olayları maçın önüne geçti... Tüm ulusumuz gibi biz de çok üzüldük... Maalesef her gün vatandaşlarımız, askerlerimiz, polislerimiz şehit oluyor...
Dağlıca'da askerlerimizin kalleşçe bir tuzağa düşmeleriyle çok sayıda askerlerimizin şehit olması bizi oldukça derinden etkiledi.
Kötü haberi İspanya maçının ardından aldık. Zaten Türkiye'nin gündeminde de bu var, biz de Türkiyeyiz etkilenmememiz söz konusu değil.

Ergin Ataman: Şehitlerimiz için oynayacağız

'BU DEVLET O KADAR BÜYÜK Kİ...'
- Sonuçta burada bir Avrupa Şampiyonası oynanıyor. Biz elimizden geldiğince bu zor günlerde Türk bayrağını en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağız. Bir kaç hain saldırı ile Türk devleti yıpratılamaz. Bu devlet o kadar büyük bir devlet ki biz Cumhuriyet'in kurulduğu yıllarda Atatürk'le birlikte tüm Avrupa'yı saf dışı bırakmış bir milletiz.

'TÜRK İNSANI VATANI İÇİN HER FEDAKARLIĞI YAPAR'
- Türkiye hep bir sabır gösteriyor, hep çözüm üretmeye çalışıyor. Türkiye tüm dünya ile baş edebilecek bir güce sahip. Hem Türk ordusu dünyanın en güçlü ordularından birine sahip hem de Türk insanı vatanı için her fedakarlığı yapacak karakterde...
- Biz bir bayrak altında birçok etnik grubun kardeşçe yaşadığı bir ülkeyiz ve hiç kimseye karşı bir ayrım yapılmıyor Türkiye'de... Onun için bazı grupların Türkiye'yi bölme çabalarına halk olarak karşı durmalıyız.

'ESAS DÜŞMAN SINIR DIŞINDA'
- Türkiye'nin esas düşmanı sınır dışında. Şu an Türkiye'de olanlar kardeşçe yaşamayı biliyor. Ama sızan bazı gruplar Türkiye'yi zayıf düşürmeye çalışıyorlar. Türkiye şu an ekonomisiyle Avrupa'da söz sahibi. Dünya'da ekonomi gerilerken ülkemizde her alanda büyüme var. Bence bu Türkiye'yi zayıf görmeye alışkın olanların tutumu...
- Biliyorsun bizi Avrupa Birliği'ne de almıyorlar. Müslüman bir ülke olduğumuz için dışlanıyoruz bunun herkes farkında. Bunların tuzağına hiçbir zaman düşmemeliyiz. Bunlar beni de üzüyor...

Ergin Ataman: Şehitlerimiz için oynayacağız

'BİZ TÜRKİYE'NİN SEMBOLÜYÜZ'
- Bizim elimizden gelen de Avrupalı rakiplere karşı ay yıldızı en iyi şekilde temsil etmek... Bunu daha büyük hırs ve daha büyük şevkle yapacağız. Biz bugüne kadar bu forma altında kenetlendik. Biz Türkiyeyiz Milli Takım olarak Türkiye'nin sembolüyüz.

'HOLLANDA GALİBİYETİ TAM ZAMANINDA GELDİ'
- Fatih Hoca (Terim) geldiğinden beri futbolda Milli Takım'da büyük kıpırdanma var. Hiddink dönemi hatırlanırsa, hedefe varılamayan bir dönemdi.
Fatih Hoca herkesin ümitlerini kestiği anda bile geri adım atmadı... Biliyorsun grup maçlarına kötü başladık. Ama o çıkıp, 'Son maça kadar gruptan çıkmak için mücadele edeceğiz' dedi.
Bu tip maçlarda inişler çıkışlar olabilir. Milli Takım belki beklemediği maçlarda puan kaybetti ama hocanın kurduğu yeni jenerasyon müthiş bir mücadele örneği veriyor.

Ergin Ataman: Şehitlerimiz için oynayacağız

'FATİH TERİM'İN BAŞARACAĞINA İNANIYORUM'
- Hollanda ile deplasmanda oynadığımız maçta da onlar beraberliği son anda kurtardılar.
- Hiç gevşememek lazım, Letonya maçı bunun en iyi örneği.. Maç 2'ye, 3'e gidecekken uzatmalarda gol yedik.. Tam ümidimizi kaybetmek üzereyken, Hollanda galibiyetiyle grupta üçüncülük yolu açıldı. Avrupa Şampiyonası'na açılan bu kapıyı değerlendireceğimizi umarım. Ben Fatih Terim'in zor da olsa bunu başaracağını düşünüyorum. Bu başarının ülkenin kritik döneminde gelmesi çok anlamlı oldu.

'KİM KİMİ ALIRSA ALSIN FUTBOLDA ŞAMPİYON YİNE DEĞİŞMEZ'
- Süper Lig'de son Şampiyon Galatasaray, zaten oturmuş bir takım. Galatasaray Burak, Selçuk, Yasin gibi çok önemli yerli yıldızlara sahip. Muslera, Sneijder gibi yabancı yıldızların yanına bir de Podolski alındı. Eleştiriliyor ama bence G.Saray'ın bu sezon ki transferleri yeterli. Sil baştan yeni kurulan takımların çok da iyi işler yapmadığını gördük daha önceki yıllarda...

'MELO'NUN AÇIĞI DEVRE ARASI KAPANIR'
- Melo'nun gitmesi kötü oldu tabii ki; belki devre arasında o açık kapatılır. Ben yine de Galatasaray'ı şampiyonluğun en büyük favorisi görüyorum. Evet Fenerbahçe çok iyi transferler yaptı ama yeni oluşturulan takımların bir anda ritm bulması zordur.

Ergin Ataman: Şehitlerimiz için oynayacağız

Ergin Ataman, arkadaşımız Tolga Yenigün'ün sorularını yanıtladı.

'HAMZA HOCA İKİNCİ FATİH TERİM OLABİLİR'
- Beşiktaş, Şenol Hoca'yla çok iyi hamle yaptı. Benim çok beğendiğim kendini ispat etmiş bir teknik adam. Ben yerli bir teknik adam olarak hocalarımızı destekliyorum.
- Hamza Hoca yeni bir Fatih Terim olabilir gibi geliyor. Futbolumuz için çok başarılı bir hoca yetişiyor, bu açıkça görülüyor.

- Şenol Güneş, Ertuğrul Sağlam gibi önemli isimler var futbolumuzda... Eskiden takımlarımızı biliyorsun, hep yabancı hocaları tercih ediyorlardı; ama sonuç gelmiyordu.
- Milli Takım'da en parlak dönemleri Şenol Güneş ve Fatih Terim dönemlerinde yaşadık. Hamza Hoca Galatasaray'ın başına saygın İtalyan hocaların ardından geldi ve takımı şampiyon yaptı. Beşiktaş'ı da bu sezon Şenol Hoca'yla şampiyonluğun ciddi favorilerinden görüyorum.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle