GeriEkonomi Zamlı ilaç 15 Ocak'ta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zamlı ilaç 15 Ocak'ta

Sağlık Bakanlığı`nın, ilaç fiyatlarında yüzde 10 indirime gidilmesi uygulaması, 15 Ocak 2002 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan Sağlık Bakanlığı İlaçve Eczacılık Genel Müdürü Orhan Canbolat, ilaçla ilgili hukuki belgenin, ilaç fiyatlarının nasıl düzenleneceğini belirleyen 8 maddelik 1989 tarihinde çıkan Kanun Hükmünde Kararname olduğunu söyledi.

Bu kararnamenin ardından 3 tane tebliğ çıkarıldığını, daha sonra 1995 ve 1998 yıllarında yeni tebliğlerle düzenlemeye gidildiğini kaydeden Canbolat, kararnamenin, ilacın karlılık oranını sınırladığını, kararnamede, ithal ilaç için de bazı rakamlar bulunduğunu bildirdi. Canbolat, ilaç fiyatlarıyla ilgili ellerinde bundan başka hukuki belge bulunmadığını ifade etti.

Şubat ve Nisan aylarında yaşanan ekonomik krizlerin ilaca etkisi üzerine ithal ilaçta bazı düzenlemelere gidildiğini hatırlatan Canbolat, şunları kaydetti:

``Kararnameye baktığınızda ithalatçı masrafının ne olacağı belli değil, masraf diye birşey göstermemiş. Orada yüzde 20`lik pay vardı. İthalatçı firma, yurtdışından getirdiği ilacı değil, buradaki ilaca örneğin x ilaç 100 lira, bunun üzerine yüzde 20 masraf koyuyorlardı, yüzde 14 kar, bunun üzerine depocu karı yüzde 9, eczacı karı yüzde 25,KDV yüzde 18. İşte tüm bunlar halka ulaşan ilaç fiyatını oluşturuyordu. Biz, bu masrafla ilgili rakamı indiriyoruz dedik ve Nisan ayında indirdik.``

Ülkenin içinde bulunduğu şartlar içerisinde fedakarlık yapılması gerekiyorsa bu fedakarlık noktasında amacın, ilacın halka ulaşması olduğunu, bunu yaparken de yerli ilaçta fiyat oluşum şekline ve eczacıkarına dokunmadıklarını kaydetti.

Yerli ilaçlarda fiyat oluşturulurken, firmanın direk ve endirek giderlerini sıraladığını, fiyatların firmalar tarafından belirlendiğini, Sağlık Bakanlığı`nın ise yalnızca onay verdiğini anlatan Canbolat, firmanın, belirlenen giderlerin üzerine kararnamede yer alan yüzde 15 karını koyduğunu söyledi.

Bunun ardından kararnamede olmayan bir iş yapıldığını ve yüzde 10 daha ücret koyulduğunu dile getiren Canbolat, ``Bunu da ekliyorlar ve buna iskonto diyorlar. Bu iş yeni değil, 1984 yılından beri yapılıyor.Bu yüzde 10`dan sonra da yüzde depocu karı, yüzde 25 masraf ve yüzde 18 KDV ekleniyor. İşte halka ulaşan fiyat`` diye konuştu.
   
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle