GeriEkonomi Yunanistan’da bankalar kapalı, ATM’lerde para sınırlı, kredi kartı geçmiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yunanistan’da bankalar kapalı, ATM’lerde para sınırlı, kredi kartı geçmiyor

Yunanistan’da bankalar kapalı, ATM’lerde para sınırlı, kredi kartı geçmiyor
refid:29418116 ilişkili resim dosyası

IMF’ye olan borcunun 1.6 milyar Euro’luk taksidini bu gece yarısına kadar ödeyemezse kağıt üzerinde iflas edecek Yunanistan’da tam bir kaos yaşanıyor. 7 Temmuz’a kadar bankalar tatil edilip, ATM’lerden günlük para çekimi 60 Euro’ya inince, esnaf ve işletmeler nakit paraya döndü, kredi kartı kabul etmedi. Avrupa ülkeleri da Yunanistan’a tatile gidecek vatandaşlarını, ‘Yanınızda nakit bulundurun’ diye uyardı.

YUNANİSTAN’da halk ocak ayında gerçekleşen genel seçimlerde oy kullanırken aklının ucundan bile geçmeyen günler yaşıyor. Ülkede 7 Temmuz’a kadar bankalar tatil edildi. Yunanistan’ın kreditörler ile anlaşamadan masadan kalkması ve 5 Temmuz’da referandum ilan edilmesinin ardından ATM’lerde yaşanan izdiham ve günde 1 milyar Euro’nun üzerinde nakit çıkışı olmasını dikkate alan hükümet, bankaların kapalı kalmasını kararlaştırdı. 6 Temmuz’da durum yeniden değerlendirilerek, bankaların açılıp açılmayacağına karar verilecek. Bu karar doğrultusunda Yunan halkı ATM’lerden günde azami 60 Euro çekebiliyor, yurtdışına para transferi ise yapamıyor. Karar öncesi günlük nakit çekim miktarı 750 Euro civarındaydı. Ülkede bankalar en az 6 gün kapalı kalacağı için ATM’lerde para bitti, ülkede nakit sıkıntısı yaşanmaya başladı. Yunanistan’da banka tatili daha önce yaşanmazken, benzer bir durum sadece 3.5 yıl önce Kıbrıs Rum Kesimi’nde gerçekleşmişti.

HALK MACERAYA ATILIYOR
Yunanistan’da bugün gazeteler, ‘Bankalar 7 Temmuz’dan sonra da kapalı kalacak mı’ korkusu, ‘Ülke zorda’, ‘Halk maceraya atılıyor’ manşetleri ile yayınlandı. Yunan halkı, sermaye çıkışına denetim uygulanacağını duyunca hafta sonu ATM’lere, benzin istasyonlarına ve süpermarketlere hücum etti. Uzun kuyruklar dün de devam etti. İhtiyaç maddelerinde sıkıntı yaşanabileceği endişesine kapılan Yunanlar market ve benzincilere akın etti. Yunan medyasında, gelecek pazar günü yapılacak halk oylamasında ‘hayır’ çıkması durumunda ülkenin Avrupa ile bağları kesileceği ve birçok ürünün piyasadan kaybolacağı haberleri üzerine birçok kişinin marketlerden makarna, pirinç gibi gıda maddeleri stok ettiği, araçları için de yakıt tedariki yaptığı görüldü. Diğer yandan, çalışanların maaşlarını ödemekte ve diğer mali zorunluluklarını yerine getirmekte zorluk çeken birçok küçük ve orta boy işletmenin faaliyetlerini geçici olarak durdurduğu belirtildi.

NAKİT BULUNDURUN
Yunanistan’da yurtdışında verilmiş bankamatik kartları için ATM’den para çekme sınırlaması yok. Ayrıca kredi kartları ile alışverişte de bir sınırlama yok ancak bankalar en az 6 gün kapalı kalacağı için, ülkede benzinciler dahil tüm esnaf turistlerden parayı nakit tahsil etme peşinde. Bu yüzden Yunanistan’da tatil yapan turistler büyük sıkıntı yaşıyor. Bu gelişmeler ışığında Avrupa ülkelerinden Yunanistan’a tatil yapmaya gidecek vatandaşlarına uyarılar yapılıyor. Almanya, Yunanistan’da tatil yapmayı planlayan vatandaşlarına “Yanınızda yeteri kadar nakit bulundurun” çağrısı yaparak, bankalarda nakit sıkıntısının yaşanabileceği yönünde vatandaşlarını uyardı. Hollanda Dışişleri’nden yapılan açıklamada ise, “Seyahatinizi iyi planlayın ve durum değişikliklerini takip edin” denilerek “Yunanistan’da yaşanacak nakit sıkıntısı nedeniyle ülkeye gideceklerin yanlarına yeterli miktarda nakit almaları” tavsiyesi yapıldı. Aynı şekilde Norveç ve İsveçliler de aynı yönde uyarıyı yaptı.

Türkler vazgeçmedi
YUNANİSTAN’da yaşanan ekonomik kriz, Türk tatilcilerin Yunanistan’a gitmelerini engellemedi. Ülkede turistlerin aldıkları hizmetin ya da ürünün ödemesini yapmakta zorlandığı iddia edilse de turizm sektörü temsilcileri sadece Yunan halkının bankalardaki paralarını almakta zorlandığını ifade etti. Yunanistan’da çalıştıkları partnerlerinin kendilerine bugün (dün) itibariyle telefon ve mail yoluyla bilgilendirme yaptığını söyleyen Jolly Tur Yurtdışı Turlar Müdürü Tolga Tekin, “Şu anda Yunanistan’da sadece Yunan halkı için problem var. Oteller, hastaneler diğer birimler çalışmalarını sürdürüyor. Turistler için bölgede bir sıkıntı yaşandığına dair bilgi yok. Ödemelerini rahatlıkla yapabiliyor. Özellikle Türkler hala Yunanistan’da tatillerine devam ediyor. Turlarda bir iptal yaşanmıyor. Aksine hala talep geliyor. Yunanistan’da 2-3 yıldır devam eden ekonomik kriz sebebiyle fiyatlar zaten yüzde 40 aşağıdaydı. Türk turist bu avantajdan yararlanıyor. Hatta bazı otellerin otoparkları 34 plakalı, Türkiye plakalı araçlarla dolu. Gittiğiniz her yerde Türkler var” diye konuştu. Curise turlarına katılan Türkler için de bir sıkıntı olmadığına değinen Etstur Cruise Turları Müdürü Ahmet Yazıcı, “Herhangi bir talep durması yok. Aksine Yunanistan’a yaptığımız seferlerin tarihlerini uzattık. Gemi ile adalara gidenler konaklama ve diğer ihtiyaçlarını gemide gideriyor. Adalarda gezdikleri sür içinde de zaten nakit harcıyor. Bu ekonomik kriz ile beraber bölgedeki restoranlar ve otellerde fiyatların daha da düşmesini bekliyoruz” dedi.

Yastık altına hırsızlar dadandı
CUMA gecesinden düne kadar ATM’lerden büyük miktarda para çeken vatandaşlara hırsızlar dadandı. İflas endişeleri sebebiyle parasını çekerek yastık altında saklamayı tercih edenleri gözüne kestiren hırsızlar, Girit’te 80 yaşındaki yaşlı kadının 80 bin Euro’sunu çaldı. Geçen hafta yaşanan olayda elektrikçi kılığında kadını oyalayan hırsızlar, kadının para dolu poşetini alarak kayıplara karıştı. Ancak polisin titiz çalışmasıyla yakalandılar.
Buna benzer daha başka olayların yaşandığı da gelen bilgiler arasında. Yetkililer, vatandaşları bankalarda saklamaları konusunda uyarıyor. Yine geçen yıl bankadan parasını çekerek revirinde saklayan bir vatandaşın parası farelerin gazabına uğramıştı.

Toplu taşıma ücretsiz oldu
YUNANİSTAN’ın başkenti Atina’da toplu taşıma araçları 6 Temmuz’a kadar bedava olacak. Karar, 7 Temmuz’a kadar bankaların kapalı olması ve ATM’lere günlük 60 Euro para çekme limiti koyulması gerekçesiyle alındı.
Altyapı, Ulaşım ve Ağlar Bakan Vekili Hristos Spirtzis, Atina’da toplu taşıma araçlarının 6 Temmuz’a kadar ücretsiz olacağını duyurdu. Karar, sabaha karşı yayınlanan kanun hükmünde kararname ile bankaların 28 Haziran - 7 Temmuz tarihlerinde kapalı olması ve ATM’lerden günlük 60 Euro’luk para çekme limiti bulunması sebebiyle alındı. Toplu taşıma araçlarında bedava hizmet, metro, otobüs, troleybüs, tramvay ve elektirkli tern için geçerli olacak. Bu uygulama Selanik ve ülkenin diğer şehirlerindeki toplu taşıma araçlarının özel sektör tarafından işletilmesi sebebiyle geçerli olmayacak

Emekliler çaresiz kaldı
BANKA kartıyla ATM’lerden çekilen emekli maaşlarına ise kısıtlama getirilmedi. Ancak ATM yerine maaşını şubeden çeken yaşlı emekliler, bankalar kapanınca büyük sıkıntı yaşadı. ATM’den para çekmeyi beceremeyen emekliler çaresiz görüntüler oluşturdu.

ykirbaki@hurriyet.com.tr


Yorumları Göster
Yorumları Gizle