GeriEkonomi YPK'dan 'YTL cinsinden borçalnma' uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

YPK'dan 'YTL cinsinden borçalnma' uyarısı

Yüksek Planlama Kurulu 2008-2010 yılına ilişkin Mali Planı’nda, finansman ihtiyaçlarının orta ve uzun vadede mümkün olan en düşük maliyetle karşılanmasının altı çizildi. Gelecek üç yıllık dönemde, borçlanma politikasının yürütülmesinde karşı karşıya kalınabilecek faiz ve döviz kuru risklerinin hafifletilmesi amacıyla borçlanmanın faiz yenileme süresinin uzatılması ve ağırlıklı olarak YTL cinsinden gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulandı. Ayrıca, kamu brüt ve net borç stokunun 2008’de bu yıla oranla 11.2 puanlık bir düşüş öngörüldü.

Yüksek Planlama Kurulu’nun 2008-2010 dönemini kapsayan Mali Planı’nda finansman ihtiyaçlarının, iç ve dış piyasa koşulları ve maliyet unsurları göz önüne alınarak belirlenen risk düzeyi çerçevesinde, orta ve uzun vadede mümkün olan en düşük maliyetle karşılanması öngörüldü. Bu kapsamda 2008-2010 döneminde, borçlanma politikasının yürütülmesinde karşı karşıya kalınabilecek faiz ve döviz kuru risklerinin hafifletilmesi amacıyla borçlanmanın faiz yenileme süresinin uzatılması ve ağırlıklı olarak YTL cinsinden gerçekleştirilmesi hedefine yer verildi. Ayrıca, ortalama vadenin piyasa koşullarının elverdiği ölçüde uzatılması, nakit ve borç yönetiminde oluşabilecek likidite riskinin azaltılması amacıyla yıl boyunca yeterli düzeyde rezerv tutulması gerektiği kaydedildi.

KAMU BORÇ STOKU DÜŞECEK

Mali disiplin ve istikrarlı büyümenin sonucu olarak son yıllarda kamu brüt ve net borç stokunun GSYİH’ye oranında sağlanan düşüş eğiliminin 2008-2010 döneminde de devam edeceği kaydedilen Mali Plan’da şu öngörülere yer verildi:

“Kamu net borç stokunun GSYİH’ye oranında Mali Plan dönemi sonunda 2007 yılına göre 11.2 puanlık bir düşüş hedeflenmektedir. Kamu brüt borç stoku oranının, 2008’de yüzde 56.9, 2009’da yüzde 52.4, 2010’da ise yüzde 47.9; kamu net borç stokunun da 2007, 2008 ve 2009 yıllarında sırasıyla yüzde 39.4, yüzde 35.1 ve yüzde 30.6 olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

Kamu borç stokunun GSYİH’ye oranındaki düşüşe katkı yapacak önemli unsurlar, son yıllarda olduğu gibi istikrarlı ve program hedefleriyle uyumlu faiz dışı bütçe fazlası, istikrarlı büyüme ve sıkı sıkıya sürdürülmeye devam edilecek mali disiplin olacaktır.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle