GeriEkonomi Yol olmazsa hayal olur
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yol olmazsa hayal olur

Yol olmazsa hayal olur

Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Büyükşehirler, limanlar hayal edebilirsiniz ama yol olmayınca hepsi hayal olarak kalmaya devam eder” dedi.

Binali Yıldırım Kemalpaşa'da / Foto Galeri

Kemalpaşa-Torbalı bölünmüş yolunun Kemalpaşa'da düzenlenen açılış töreninde konuşan Yıldırım, hizmete giren 31 kilometrelik yolun, İzmir'in şehir içi trafiğini önemli ölçüde rahatlatacağını söyledi. Açılan yol ile yakıt ve zaman tasarrufu sağlanacağını belirten Yıldırım, “Bu, İzmir'in çevre yolu niteliğini taşıyor. Marmara Bölgesi'ni İzmir üzerinden, İzmir'e uğramadan Güney Ege ve Akdeniz bağlantısını sağlayan bir yol” dedi.

Kemalpaşa'ya 200 milyon liralık yatırımla lojistik merkezi kuracaklarını, kamulaştırma çalışmalarının başladığını aktaran Binali Yıldırım, ilçeden Manisa Turgutlu'ya 2008 yılında başlatılan çift hatlı demiryolunun da son aşamada olduğunu söyledi. Yıldırım, hizmete açılan yolun işbirliği örneği olduğunu, Kaymakamlıktan Özel İdareye, Valilikten ilgili belediyelere kadar projeye çeşitli destekler verildiğini anlatarak, “Büyükşehirler, limanlar hayal edebilirsiniz ama yol olmayınca hepsi hayal olarak kalmaya devam eder. Hayatın olduğu her şey yolların etrafında şekilleniyor. Onun için durmak yok, yola devam. Şimdi de yola İzmir'den devam” şeklinde konuştu.

İzmir Valisi Cahit Kıraç da ülkelerin, şehirlerin iletişim ve ulaşım göstergelerinin gelişmişliklerinin de ifadesi olduğunu, son yıllarda iletişim ve ulaşımda çağ atlatacak projeler yapıldığını söyledi. Açılan yoldan günlük 6 bin aracın geçeceğini belirten Vali Kıraç, yolun Marmara bölgesini Akdeniz'e bağlayacağını, yük taşıyan araçların bu hatta girmesiyle de İzmir içindeki trafiğin rahatlayacağını söyledi. Kıraç, Çeşme-Kuşadası arasındaki bölünmüş yolu da en kısa sürede hizmete almak için gayretlerin sürdüğünü sözlerine ekledi.

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan ise Ege Bölgesi'nin ekonomik gelişmişliğinin sürdürülebilmesi, rahat ve güvenli ulaşım imkanı sağlanması için bölgenin ulaşım altyapısının güçlendirilmesinin büyük önem taşıdığını söyledi. Turhan, yola 35 milyon lira harcandığını kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle