GeriEkonomi Yılda 140 kg ekmek tüketiyoruz!
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılda 140 kg ekmek tüketiyoruz!

Yılda 140 kg ekmek tüketiyoruz!

Gıdanın, enerji ile birlikte en stratejik sektörlerden biri olduğunu belirten Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, gıdaya erişim gittikçe zorlaştığını, dünya nüfusunun önümüzdeki 33 yılda 2 milyar daha artarak 2050’de 9.6 milyara çıkacağını söyledi.

Bu nüfusu beslemek için gıda üretiminin yüzde 60-70 artması gerektiğine dikkat çeken Bayraktar, “Uzmanlara göre son 8 bin yılda tüketilen kadar gıda önümüzdeki 40 yılda tüketilecek. Müthiş bir gıda talebi baskısıyla karşı karşıyayız. Fakat, tarımsal üretimi aynı hızla artıramıyoruz” dedi. Her yıl 1.3 milyar ton gıdanın çöpe gittiğinin altını çizen Bayraktar, Türkiye’de yıllık kişi başına hangi üründen kaç kilogram tüketildiğini açıkladı. İşte o ürünler;

Ekmek
Türkiye’de 1 yılda kişi başına 140 kilogram ekmek tüketiliyor. Avrupa’da bu oran ortalama 50 kilogram.

Yılda 140 kg ekmek tüketiyoruz


Domates
Türkiye’de kişi başına domates tüketimi 118.6 kilogram seviyelerinde.

Yılda 140 kg ekmek tüketiyoruz


Patates
Türkiye’de bir yılda kişi başına tüketilen ortalama patates ise 52.3 kilogram civarında.

Karpuz
Yaz aylarının değişilmez meyvelerinden karpuzun yıllık tüketimi ise kişi başına ortalama 43.3 kilogram.

Et
Türkiye’de bir yılda bir kişinin tükettiği et miktarı ise 36.2 kilogram. İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya gibi Avrupa ülkelerinde 80-90 kilogramlar civarında. Bangladeş, Hindistan gibi ülkelerde ise yıllık kişi başına 4 kilogramlara kadar düşüyor. Avustralya, Kuveyt, ABD gibi ülkelerde de 120 kilogramı buluyor.

Yılda 140 kg ekmek tüketiyoruz


Su ürünleri
Türkiye’de kişi başına düşen su ürünleri tüketimi yıllık 7.7 kilogram. Avrupa Birliği’nde 23, Güney Kore’de 60, Japonya’da 70, İzlanda’da 90, Maldivler’de 139 kilograma ulaşıyor.

Yılda 140 kg ekmek tüketiyoruz


 

Osman Birgili: “Şu anda doğan çocukların gelecekte hangi mesleği yapacağı belki henüz icat bile edilmedi" | Ofis Dışında

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle