GeriEkonomi Yeniden birlik gerek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yeniden birlik gerek

Yeniden birlik gerek
refid:30031914-spot ilişkili resim dosyası

TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu “Ülkemiz, bin yıllık dosluğumuz ve birikimimiz uçuruma doğru gidiyor. Ülkenin geleceği için ‘barış masası’ kurulmalı” diyerek Cumhurbaşkanı’ndan, Başbakan’a, siyasi partiler, sivil toplum, iş dünyası herkesin aynı masa etrafına oturup birliği sağlaması gerektiğini vurguladı.

TÜRK Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, Türkiye için bir araya gelmekten başka şans kalmadığına dikkat çekerek “Çağrımızdır. Hiç vakit kaybetmeden büyük bir masa kurmalıyız. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Başbakan, muhalefet parti liderleri, mecliste olmayan tüm siyasi partilerin liderleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, iş insanları, sendikalar, yazarlar, sanatçılar, edebiyatçılar, gençler, aktivistler aynı masa etrafında toplanmalıyız” dedi. Son günlerde yaşanan olaylar ve artan çatışmalar dolayısıyla yazılı açıklama yapan Kadooğlu zor zamanlardan geçildiğini belirterek şiddet dalgasının her geçen gün daha da arttığını vurguladı. Kadooğlu şöyle devam etti:
“Son üç yıldır yaşadığımız huzur ve barış ortamını arıyoruz. Her gün gençlerimizin, çocuklarımızın ölüm haberlerini aldıkça acımız artıyor. Şehit haberleri ile evlere ateşler düşüyor. İnsanlar çocuklarını, eşlerini, babalarını kaybediyor. Bir yanda Cizre’de, Bismil’de, Diyarbakır’da, Batman’da insanlar evlerinde hapis durumda, çocuklarını bile gömemiyorken, bir yanda da ülkeyi ateş çemberine taşımak isteyenler şehirlerde provokasyonlar gerçekleştiriyorlar.”

BAŞKA ŞANSIMIZ YOK

Ülkenin geleceği için ivedilikle yapılması gereken en önemli şeyin ‘barış masası’ kurulması olduğunu kaydeden Kadooğlu “Ülkemiz için bir araya gelmekten başka şansımız yok. Ülkemizi bugün yaşadığı yangından kurtarmak için egolarımızdan, kimliklerimizden, ön yargılarımızdan arınarak bir araya gelmeliyiz. Tarihteki ilk barış anlaşması olan Kadeş’in
imzalandığı, insanlığa verilen ikinci şans için Nuh’un gemisinin yüzdüğü, Yunus Emrelerin, Mevlanaların, Ahmede Hanilerin yetiştiği bu topraklarda yaşayan bizler, yeni bir başlangıç yapmalıyız” diye konuştu. Kadooğlu ülkenin, refah ve huzurun, bin yıllık dostluk ve birikimin uçuruma doğru gittiğine işaret ederek şöyle konuştu:
“Geleceğimizi, çocuklarımızı, gençlerimizi, hayatlarımızı kaybediyoruz. Geri dönüşü olmayan bir yola girmeden birlik olmalıyız. Yoksa çocuklarımıza söyleyecek sözümüz, bakacak yüzümüz olmaz. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz.”

HALK BARIŞ İSTİYOR

TÜRKONFED olarak öncelikle PKK’dan şiddete hemen son vermesini, sınır dışına çekilmesini ve Türkiye’nin geleceğine kasteden bu şiddet sarmalından bir an önce çıkmasını beklediklerini vurgulayan Kadooğlu şöyle konuştu: “Siyaset kanallarının açık olduğu böylesine bir dönemde hala asker, polis, sivil insanların ölmesinin hiçbir izahı olamaz. Bununla birlikte terörle mücadele edilirken, bölgedeki sivil ve masum insanların mağdur edilmemesi,
hayat haklarının korunması da dikkatle ele alınmalıdır. Zira halk seçimlere katılarak siyaseti desteklemiş ve barışın
devam etmesi dileğini güçlü bir şekilde dile
getirmiştir.”

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle