GeriEkonomi Yatırım hedefi 18 milyar dolar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yatırım hedefi 18 milyar dolar

Yatırım hedefi 18 milyar dolar

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Türkiye’ye 2018 yılında 13.1. milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım geldiğini dile getirerek, 2019 yılında dünya doğrudan yatırım pazarından Türkiye’nin aldığı payı yüzde 1.5’e çıkarmayı böylelikle en az 18 milyar dolar yatırım çekmeyi hedeflediklerini belirtti. Ermut, geçen yıl Türkiye’de en çok yatırım yapan iki ülkenin Hollanda ve Azerbaycan olduğunu söyledi.

Ermut, Socar Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov ile düzenlediği basın toplantısında, hedef sektörler arasında ise otomotiv, petrokimya ve enerjiyi saydı. Ermut, küresel ekonomide artan riskler ve korumacı politikalar nedeniyle global doğrudan yatırımların tüm dünyada yüzde 19 azaldığını kaydederek, Türkiye’nin ise yakaladığı yüzde 14’lük artışın çok önemli bir gösterge olduğunu vurguladı.

Tüm ülkelerin doğrudan yatırım çekmek için saldırgan teşvik sistemleri uyguladığını belirten Ermut, “Son dönemde bizim de istediğimiz Jaguar Landrover yatırım yarışında geride kaldık, ülkeler nakit teşvik ve diğer altyapı teşvikleri veriyor. Ülkeler kendileri için kritik öneme sahip yatırımları çekmek için çok daha saldırgan teşvik sistemleri uyguluyor. Kazandığımız ivmeyi kaybetmeden üzerine koymalıyız. Bizim doğrudan yatırımlara ihtiyacımız daha fazla. Öngörülebilirlik bir ülkenin yatırım ortamı açısından çok önemli akşamdan sabaha yapılacak bilançoyu tetikleyecek düzenlemeler ve hukuki güvence çok önemli” diye konuştu.

Ermut, dünyadaki doğrudan yatırımlardaki düşüş trendinin Türkiye’nin ne kadar yatırım çekip çekmeyeceğini belirleyeceğini söyleyerek, hedeflerinin yüzde 1.5’lik pay almak olduğunu kaydetti. 2018 rakamlarına göre bunun 18 milyar dolar olduğunu kaydeden Ermut, ilk etapta bunu hedeflediklerini dile getirdi. Ermut, uzun vadede hedeflerinin ise 25-30 milyar dolar olduğunu vurguladı.

KATAR’DAN 169 MİLYON $

Geçen yılın en çok konuşulan yatırımcı ülkesi Katar’dan ise 2018’de 169 milyon dolar toplamda ise 5.5 milyar dolar yatırım alındığını belirten Ermut, “Eksiğimiz özellikle Körfez ülkelerinin zenginliğini çekmek için portföy yatırımları açısından önlerine sunabileceğimiz fırsatlar listesi sunmakta zorlanıyorduk. Onların karşısına sıfırda yatırımlarla değil fırsatlarla çıkmak lazım. Aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olduğum Varlık Fonu’nu önemli olarak değerlendiriyoruz. Farklı karşılarına çıkabilirsek fonların yatırımlarını da çekmekte enstrüman oluşturacağımızı düşünüyoruz” dedi.

OTOMOTİVDE ÇIKIŞ YOK

Arda Ermut, otomotiv üreticisi Honda’nın Türkiye’den çıkacağına ilişkin ise şunları söyledi. “2018 yılı itibariyle yeni yatırım yapmıştı. Otomotiv sektörüyle sürekli temastayız. Çok ciddi yatırımcılarımız var. Türkiye’de birkaç tane daha yatırımcı büyük yatırımcı çekebileceğimizi düşünüyoruz. Honda vakasında bize gelen olumsuz anlamda bir şey yok, bizim temaslarımız da devam ediyor. Global olarak bölgesel stratejileriyle ilgili yeniden yapılanmaları var. Japonya ziyaretimiz olacak yakın dönemde. Onlarla da görüşmeler yapacağız. Yeni otomotiv projeleriyle ilgimiz sürüyor. Piyasadan çıkma anlamında gelişme olmayacak ama yeni oyuncular anlamında gelişmeler olabilir.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle