GeriEkonomi Yapı ve Kredi'yi son dakikada 'satıyorum' dedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yapı ve Kredi'yi son dakikada 'satıyorum' dedi

Çukurova Grubu ve Koç-UniCredito ortaklığındaki Koç Finansal Hizmetler arasında Yapı Kredi Bankası hisseleri için ön satış sözleşmesi imzalandı. Koç-UniCredito sadece Çukurova'nın yüzde 44.8 hissesine talip olmakla kalmadı, TMSF'nin yüzde 12.9'luk payını da satın alacağını taahhüt etti.

1- YÜZDE 57.4 HİSSE 1.5-2 MİLYAR USD

15 gün süren pazarlığın ardından atılan bu imzaya göre, eğer satış işlemi taraflar arasında sorun çıkmadan önümüzdeki aylarda tamamlanırsa, bankanın yüzde 57.4 düzeyindeki kontrol hissesi 1.5- 2 milyar USD arasında kesinleşecek bir değerle el değiştirecek.

2- ÇUKUROVA'NIN BANKA BORCU ÖDENECEK

Yapı Kredi'nin Koç-UniCredito'ya satışından Çukurova Grubu'na yüzde 45'lik hissesi karşılığında 600-800 milyon USD kalacak. Bu parayla Çukurova'nın Yapı ve Kredi'ye olan 2.4 milyar USD tutarındaki borcunun önemli bölümü kapatılacak.

3- TURKCELL HİSSELERİ YİNE REHİN KALACAK

Ancak TSMF temkini elden bırakmayacak ve Turkcell hisseleri Pamukbank borcu nedeniyle rehin tutulmaya devam edecek. Ancak mali piyasalarda dolaşan ve teyid edilemeyen bir habere göre, Koç Çukurova pazarlığında sadece Yapı Kredi değil Turkcell de masadaydı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle