GeriEkonomi Yapı Kredi’yi alınca artık liderliğe oynarız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yapı Kredi’yi alınca artık liderliğe oynarız

Yapı Kredi’nin satın alınma sürecinde ilk üç banka arasında yer alma hedefiyle yola çıktıklarını belirten Koç Finansal Hizmetler CEO’su ve Genel Müdürü Kemal Kaya, ‘Ama artık hedefimiz değişti, sektör lideri olacağız’ dedi.

Uni Credito’nun Koçbank’ta görevli Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Federico Ghizzoni ile birlikte geçen hafta Ankara’da basına kapalı olarak yaptığı toplantıda müşterilerinin sorularını yanıtladı.

DAHA İDDİALI HEDEFLER:

Dünkü Referans Gazetesi’nde yayınlanan habere göre, Koç Finansal Hizmetler CEO’su Kemal Kaya, bu toplantıda grubun finans alanında artık daha iddialı hedeflerle yola devam edeceğini duyurdu. Kemal Kaya, Yapı Kredi Bankası’nın satın alınması için gereken paranın bir bölümü için sermaye benzeri kredi kullanma ihtimallerinin de yüksek olduğunu söyledi.

2005-2006’DA BEKLENTİLER:

Türk bankacılık sektörünün üç yıl öncesine kıyasla şimdi çok daha güçlü olduğunu, önümüzdeki dönemde rekabetin artmasını bekleyen Kemal Kaya, müşterilerle yapılan toplantıda 2005-2006 dönemine ait beklentilerini ise şöyle sıraladı: ‘Kamu bankalarının özelleştirilmesi, banka sermayelerindeki artış, birleşme ve portföy alımlarındaki artış, yabancı ortaklıklar, düşen enflasyonun etkisiyle reel sektörün finansmanında artış, kamu bankalarını yapılandırılması ile haksız rekabetin ortadan kalkması.’

AB’DEN 35 MİLYAR EURO GELİR:

Koçbank’ın görevli Yönetim Kurulu Üyesi Federico Ghizzoni ise Türkiye’ye yeni Avrupa’nın bir unsuru olarak baktıkları için bu kadar yatırım yaptıklarını söyledi. Ghizzoni, AB’den gelecek fonların yüksek olacağını, bunun da yabancı sermayenin Türkiye’de yatırıma olan ilgisini artıracağını belirtti. Ghizzoni, bir müşterinin sorusu üzerine de AB’den Türkiye’ye en az 30-35 milyar Euro fon geleceğini tahmin ettiklerini belirtti. Ghizzoni, Yapı Kredi Bankası’nın satın alınmasıyla Türkiye’deki yatırımlarının önemli ölçüde artacağını kaydetti.

Yılmaz: Tekstilbank’ı satmıyorum

GSD Holding Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Yılmaz, dün İMKB’ye gönderdiği açıklamada holdingin bağlı ortaklığı olan Tekstilbank’ın başka bir bankaya satılması veya birleştirilmesinin sözkonusu olmadığını açıkladı. Yılmaz, GSD Holding’in bağlı ortaklığı olan Tekstil Bankası’nın Citibank veya başka bir bankaya satışı ve birleşmesinin sözkonusu olmadığını söyledi. Yılmaz bankanın birleşme ya da satışına yönelik haberlerin söylenti ve dedikodudan ibaret olduğunu belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle