GeriEkonomi Yapı Kredi SPK'ya başvurdu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yapı Kredi SPK'ya başvurdu

Yapı Kredi Bankası, Yapı Kredi Finansal Kiralama A.Ş'nin diğer ortaklarına ait paylar ile ilgili olarak, çağrıda bulunma zorunluluğundan muafiyet için Sermaye Piyasası Kuruluna başvurdu.

Yapı Kredi Bankasından Borsaya yapılan açıklamada, banka ile ana hissedarı Koç Finansal Hizmetler A.Ş. arasındaki hisse değişimi işlemleri çerçevesinde, bankanın SPK'nın “halka açık anonim ortaklıklar genel kurullarında vekaleten oy kullanılmasına ve çağrı yoluyla vekalet veya hisse senedi toplanmasına ilişkin esaslar” hakkında seri 4, 8 no'lu tebliğin 17. maddesi uyarınca, hisse değişimi suretiyle Yapı Kredi Finansal Kiralama A.O'daki payının yüzde 10'un üzerinde artması nedeniyle, Yapı Kredi Finansal Kiralama A.O'nun diğer ortaklarına ait payları satın almak üzere çağrıda bulunma yükümlülüğü doğduğu bildirildi.

Açıklamada bu durumun SPK tarafından da bankaya bildirildiği belirtilerek, “Bankamız hisselerinin yüzde 80,18'inin sahibi olduğu Yapı Kredi Finansal Kiralama A.O hisselerini hisse değişim işlemi ile bankamıza devreden Koç Finansal Hizmetler A.Ş'ye ait olması nedeniyle, seri 4, 8 no'lu tebliğin 17. maddesi uyarınca kapsamında Yapı Kredi Finansal Kiralama A.O nezdinde herhangi bir yönetim hakimiyeti değişikliği gerçekleşmemektedir” denildi.
Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu nedenle, bankamız Yapı Kredi Finansal Kiralama A.Ş'nin diğer ortaklarına ait paylar ile ilgili olarak, söz konusu tebliğin 17. maddesinde düzenlenen çağrıda bulunma zorunluluğundan muafiyet için 02 Ekim 2007 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurmuştur.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle