GeriEkonomi Yabancılar, borsada en çok banka hisseleriyle oynadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancılar, borsada en çok banka hisseleriyle oynadı

Yabancı yatırımcılar, yılın ilk dokuz ayında İMKB’de en fazla işlemi 6.5 milyar dolarla İş Bankası hisselerinde yaptı. Daha sonra 5 milyar dolarlık işlemle Yapı Kredi, 4.9 milyar dolarla Garanti Bankası hisseleri geldi.

Yabancıların halka açıklık oranı içindeki payının en yüksek olduğu hisse ise yüzde 99’la Garanti oldu. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) verilerinden yapılan hesaplamaya göre, yabancı yatırımcılar ocak-eylül döneminde Borsa’da 55 milyar 829 milyon dolarla rekor düzeyde işlem gerçekleştirdi. Bu dönemde 29 milyar 577.9 milyon dolarlık hisse alımına giden yabancıların, toplam hisse satışları ise 26 milyar 251.1 milyon dolar oldu.

3.2 MİLYAR DOLARLIK ALIM:

Buna göre, yabancıların dokuz aylık işlemleri net 3 milyar 326.8 milyon dolarlık hisse senedi alımıyla sonuçlandı. Yabancıların dokuz ayda en fazla işlem yaptıkları hisse İş Bankası C oldu. Bu hissede 3 milyar 463 milyon dolarlık alış, 3 milyar 3.3 milyon dolarlık satış yapıldı. En fazla işlem gerçekleştirilen ikinci hisseyi Yapı ve Kredi Bankası oluşturdu. Dokuz ayda yabancılar Yapı Kredi hisselerinde 2 milyar 504.1 milyon doları alış, 2 milyar 516.5 milyon doları satış yaptı. Garanti Bankası hisselerinde ise 2 milyar 508.9 milyon dolarlık alış, 2 milyar 448.6 milyon dolarlık satış gerçekleştirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle