GeriEkonomi Yabancı, Euro'dan korktu İMKB 18 binin altına indi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yabancı, Euro'dan korktu İMKB 18 binin altına indi

EURO ile ilgili olarak dün 11 ülke maliye bakanının dün yaptığı toplantının tedirginliği İMKB'yi de vurdu. Yabancıların satışa geçmesi ile dün İMKB endeksi 741 puan düşerek 17 bin 345 puana geriledi.

ULUSLARARASI piyasalarında doların, Euro'ya karşı giderek güçlenmesi, İMKB'yi de etkiledi. Euro'nun değer kaybından tedirgin olan yabancı yatırımcıların riski yüksek piyasalardaki hareketlerini kısıtlayarak satışa geçmesi nedeniyle İMKB dün 17 bin 345 puanla kapandı. 18 bin 86 puan olan cuma kapanışına oranla İMKB-100 Endeksi dün yüzde 4.1 düştü. İşlem hacmi de 527 trilyon liralık cuma işlem hacminin altında inerek, günlük toplamda 317 trilyon 536 milyar lira oldu. İMKB'nin 741 puanlık düşüşü sırasında, işlem hacminin de bir önceki seansa oranla yüzde 40 gerilemesi dikkat çekti.

Birinci seansı 316 puanlık düşüşle 17.770 puanla kapatan İMKB-100'ün ikinci seansta 17 bin 178 puana kadar gevşemesi kısa süreli ‘kırılma’ ihtimalini gündeme getirdi. Teknik analistlerin 17 bin 200-17 bin 300 aralığında gösterdikleri kısa vadeli destek seviyesinin altında olan 17 bin 178 seviyesinin düşük işlem hacmiyle görülmesi, borsada kısa vadeli sıkışma beklentilerini güçlendirdi.

Dünkü seanslar sırasında, en yüksek oranda değer kaybı yüzde 6.4 ile yatırım ortaklıkları endeksinde görüldü. Dün işlem gören 301 hisse senedinin 223'ünün değer kaybetti, 49'unun fiyatı yükseldi.

İMKB uzmanları, borsadaki düşüş için olumlu beklentilerin tamamının tükenmesine ilave olarak farklı gerekçelerin de ortaya çıktığını ileri sürüyor. Uzmanların gerekçeleri şöyle sıralanıyor:

Yabancı yatırımcılar çekildi. İMKB'de buna gösterilen üç gerekçe var. Bunların ilki, Yazıcı Otomotiv dışında 2000'de halka arz edilen şirketlerin hisse senetleri yatırımcılar için kazançlı oldu. Bu nedenle yabancılar yeni halka arzlara yönelmeyi tercih ediyor.

İkinci nedense, İMKB'de fiyatların çok şişmiş olması. Yabancı yatırımcılar, genel anlamda 18.500 endeks seviyesinin üzerinde hisse senedi almak istemiyorlar. Bu seviyenin üstü, Türkiye'den talep edilen bütün reformların gerçekleştiği görülünceye kadar yabancılar için riskili olarak değerlendiriliyor.

Büyük yatırımcıların ve spekülatörlerin gücü 18 bin 500 seviyesinin üzerindeki endeks seviyelerinde oluşan hisse fiyatlarının oluşturduğu riski görmeye yetmedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle