GeriEkonomi WSJ: Türk Lirası için agresif önlem gerekiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

WSJ: Türk Lirası için agresif önlem gerekiyor

WSJ: Türk Lirası için agresif önlem gerekiyor
refid:19083124 ilişkili resim dosyası

Wall Street Journal, Merkez Bankası’nın bugün açıklayacağı eylem planının lirayı koruma çabasında bir son adım olduğunu belirtirken, bankanın, harekete geçeceği haberini olumlu karşılayan iktisatçıların, Türk Lirası’nın düşüşünü durdurmak için önlemlerin ‘agresif’ olması gerekeceği uyarısı yaptığını aktardı.

ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, Merkez Bankası’nın “zor durumdaki” lirayı desteklemeyi amaçlayan bir paketi açıklayacağına dikkat çekerken bunu, “Yatırımcıların Türk ekonomisinin yapısal zayıflıklarına ilişkin tedirginliği sürerken zor durumdaki para birimini korumaya yönelik çabadaki son bir adım” olarak niteledi. Bugün açıklanması beklenen plan haberi üzerine liranın pek kıpırdamadığını ancak Van depreminin etkisiyle de borsanın düşmesine rağmen dolar ve Euro karşısında dayandığını kaydeden gazete, iktisatçıların şu uyarısını aktardı: “Bankanın, kasımdan bu yana yüzde 20’e yakın değer kaybeden liranın zayıflığı sorununu çözmek için harekete geçeceği haberleri olumlu karşılandı. Ancak para biriminin düşüşünü durdurmak için önlemlerin ‘agresif’ olması gerekli.”
Piyasa faiz artışı istiyor
Haberde değerlendirmelerine yer verilen RBS’dan Timothy Ash, “Piyasa, iç talebin daha agresif biçimde soğutulması ve liranın zayıflığının yapısal nedeni olan cari işlemler açığının frenlenmesi için faizde ‘önemli’ artışlar istiyor” derken faiz artışları dışındaki önlemlerin işe yaramasından emin olmadığını da ifade etti. Merkez Bankası’nın liranın düşüşünü durdurmak için 5 yıllık bir aradan sonra geçen hafta doğrudan bir müdahalede bulunduğuna dikkat çektiği haberde, şu değerlendirmeler aktarıldı: “Ekonomistler, bu adımın, piyasalara, Merkez Bankası’nın liranın düşüşünü, Türkiye’nin ekonomik büyümesini iyice yavaşlatma riskini taşıyan faiz artışları yerine döviz satın alarak durdurma kararlığını kanıtlamayı amaçladığını söylüyor.”

Merkez kuşkularla mücadele ediyor

TÜRKİYE’nin yükselen piyasalar arasında en düşük düzeydeki rezerv olan ülkelerden biri olduğunu belirtilen Wall Street Journal’ın yazısında, bunun da liranın korunmasında “sınırlı kaynak” anlamına geldiğini vurgulandı. Yazıda “Sonuç olarak Banka, piyasa katılımcıları arasında, politikasını başarıya ulaştırma kabiliyetine ilişkin kuşkularla mücadele ediyor” yorumu da yapıldı. ABD’li gazete, zayıf bir para biriminin ihracat için yararlı olsa da enerji, ham madde ve tüketim malları ithalatını pahalanarak enflasyonu körüklediğine dikkat çekerek Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyonun yüzde 5.5’lik hedefini aşarak yüzde 7.5’i bulacağını tahmin ettiğini de anımsattı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın Cuma günü Varşova’da yaptığı bir konuşmada liranın daha zayıflamasına izin verme isteksizliğine işaret etse de, bankanın lirayı korumada ne kadar uzağa girmek istediğinin ise belli olmadığı görüşü de dile getirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle