GeriEkonomi Wikipedia itiraz etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Wikipedia itiraz etti

Wikipedia itiraz etti

Türkiye’de erişimi engellenen Wikipedia’dan ilk resmi hamle geldi. Wikipedia’nın bağlı olduğu ‘Wikimedia Vakfı’ idari tedbir kararından sonra Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından alınan karara itiraz etti. Dilekçede, platformun tamamının kapatılmasının ölçüsüz bir karar olduğu vurgulandı.

DÜNYANIN en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya bazı içeriklerden dolayı Türkiye’den erişimin engellenmesinden sonra sitenin bağlı olduğu ‘Wikimedia Vakfı’dan ilk resmi hamle geldi. Vakıf, idari tedbir kararından sonra Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından alınan karara itiraz etti. İtiraz, ‘Wikimedia Vakfı’nın geçtiğimiz günlerde anlaştığı avukat Gönenç Gürkaynak tarafından yapıldı.

Mahkemeye yapılan itirazda, söz konusu erişim engellinin ifade özgürlüğüne aykırı olduğu belirtilerek, daha önce Google ve YouTube için verilen kararlar hatırlatıldı. Ayrıca, Wikipedia’nın erişime engellenmesine sebep olan içeriklerin 2 dildeki Wikipedia versiyonunda yer aldığı ve platformun tamamının kapatılmasının ölçüsüz bir karar olduğu itiraz dilekçesinde yer alan detaylar arasında yer alıyor.

Wikipedia, 29 Nisan’da içeriğinde barındırdığı gerek teröre destek veren yazılar, gerek Türkiye’yi terörle aynı düzlemde ve terör işbirlikçisi göstermeye çalışan tavrı nedeniyle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından erişime engellendi. BTK’dan yapılan açıklamada, Wikipedia’nın içerikleri kaldırma hususuna yanaşmadığı ve aksine koruma altına aldığı belirtildi. Uzun süredir, çeşitli sosyal medya şirketleri ve internetin yayın organları ile de temaslarını yoğunlaştıran Türkiye, uluslararası sitelerin Türkiye’de temsilcilik açmasını, uluslararası hukuka uygun davranmasını ve mahkeme kararlarını uygulamasını istiyor.

TERÖRÜ LANETLİYORUZ
Buna karşın Wikimedia Vakfı’nda da bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, “Engelleme, BTK tarafından İngilizce ve Türkçe Vikipedilerdeki birkaç maddenin Türkiye’de URL tabanlı olarak engellenmesini talep eden 28 Nisan Cuma tarihli bir tebligattan kısa bir süre sonra gerçekleşti. Dünya genelindeki gönüllü editör toplu-luğunun oluşturduğu ansiklopedi maddelerinin özgürce paylaşılmasının şiddet ve nefrete dayalı bir gündemin desteklenmesi şeklinde yanlış yorumlanabilmesinden dolayı derin bir endişe duyuyoruz. Bir yanlış anlaşılma olduğuna inanıyoruz. Vikipedi’nin amacı, ansiklopedik bilgileri dünyayla paylaşmaktır. Wikimedia Vakfı olarak biz, tartışmasız bir biçimde terörizmi lanetliyor ve reddediyoruz. Bilginin temel bir insan hakkı olduğuna inanıyor ve Türk hükümetinden bu engellemeyi kaldırmasını talep ediyoruz” dedi.

BELEDİYE WALES'E 'GELME' DEDİ
İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi (İBB), erişime kapatılan Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales’in İstanbul davetiyesini iptal etti. Wikipedia’ya erişimi Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği kapatmıştı. Ancak Wales, İBB’nin 15-18 Mayıs’ta düzenleyeceği World Cities Expo İstanbul’a aylar öncesinden konuşmacı olarak davet edilmişti. Wales’in Twitter’daki hesabından, “Bilgiye erişim temel insan hakkıdır. Türkiye halkının bu hakkını savunma mücadelesinde hep yanında olacağım” açıklaması krizi derinleştirdi. İBB de, Wales’ın İstanbul davetini iptal etti ve gönderdiği bir mektupla durumu bildirdi. İBB’den yapılan açıklamada, “Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, ‘World Cities Expo Etkinliği’ davetli listesinden çıkartılmış olup karar kendisine iletilmiştir” denildi. / Eyüp SERBEST/İSTANBUL


Yorumları Göster
Yorumları Gizle