GeriEkonomi Vestel, Rusya’da LCD üretti, yüzde 10 pazar hedefi koydu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vestel, Rusya’da LCD üretti, yüzde 10 pazar hedefi koydu

Vestel, Rusya’da LCD üretti, yüzde 10 pazar hedefi koydu

Aynı fabrikada 3D televizyon üretimi de yakında başlayacak. Kasım 2005’te çıkan yangın sonucu fabrikanın televizyon üretim bölümü kül olmuştu. Vestel, yaklaşık 15 milyon dolarlık yeni yatırımla kül olan tesiste en son teknolojiye sahip yeni bir üretim tesisi kurdu. Tesisteki yıllık 750 bin olan üretim kapasitesi 3 yıl içinde 1 milyona yükseltilecek. İlk aşamada 16 ve 32 inç ebatındaki televizyonların üretileceği tesiste bu yıl sonuna kadar 37 ve 42 inçlik televizyonların üretimine de başlanacak.

Krizlere rağmen iyi pazar

Vestel Yönetim Kurulu üyesi Turan Erdoğan, Rusya pazarına güvenlerinin devam ettiğini belirterek, Rusya’da LCD televizyonlarının yanı sıra LED ve 3D tipi teknolojinin son ürünleri olan televizyonları da üreteceklerini söyledi. Rusya pazarının çeşitli ekonomik krizlere rağmen hâlâ son derece güçlü ve büyük olduğunu kaydeden Erdoğan, Vestel olarak Rusya’da tüm ürün gruplarında yüzde 10’luk pazar payını yakalamayı hedeflediklerini kaydetti. Erdoğan, üretici olmalarının Rusya’da kendilerine büyük avantaj sağladığını, hem maliyet hem de rekabet açısından rakiplerine kıyasla son derece avantajlı konumda olduklarını vurguladı.

Vestel Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Genel Müdürü Ali Tunç da, Vestel’in Rusya’da her geçen gün daha fazla tanındığını ve yatırımlarla daha da büyüyeceklerini belirterek, şöyle konuştu: “Şu anda kendi markamız ile pazarda çok ciddi bir yer elde ettik ve bu her geçen sene büyüyoruz. Şimdi LCD’yi de bu ürün gamımıza katarak daha büyük bir pazar payı ve daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedefliyoruz. LCD üretimi için ilk etapta, 3 bin metrekarelik bir yer ayırdık. Daha sonra 6 bin metre kareye çıkarmayı hedefliyoruz.. Fabrikamızda 1.500 kişi çalışıyor. LCD üretiminin devreye girmesiyle birlikte 200-300 kişi daha istihdam edeceğiz.”

Yatırımlar 100 milyon doları aştı

ZORLU Holding’e bağlı Vestel Grubu’nun Moskova yakınlarındaki Aleksandrov kentindeki 100 milyon doları aşan yatırıma sahip olduğu fabrikada televizyonun yanı sıra yılda 600 bin adet buzdolabı ve 550 bin adet çamaşır makinesi üretiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle