GeriEkonomi Ünlü spekülatörler altını dipten aldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ünlü spekülatörler altını dipten aldı

Ünlü spekülatörler altını dipten aldı
refid:21233966 ilişkili resim dosyası

Altın fiyatları, 2008’den bu yana gördüğü en düşük seviyeden ünlü spekülatör yatırımcılar George Soros ve John Paulson, vadeli piyasada altın varlıklarını artırmasının ardından yükselişe geçti.

Altının onsu bugünkü işlemlerde 1,600 doların üzerinde seyrediyor.       

   

Milyarder yatırımcılar Soros ve Paulson altın fiyatlarının 2008’den bu yana çeyreksel bazda en düşük fiyata gerilemesinden sonra, altın işlemlerinin yapıldığı yatırım fonlarındaki varlıklarını artırdı.

 

YATIRIMLARINI İKİYE KATLADI

Soros’un şirketi Soros Fund Management, SPDR Gold Trust adlı fondaki varlıklarını iki katından fazlasına çıkardı. Paulson & Co. şirketi ise varlıklarını yüzde 26 oranında artırdı.  

 

Altının onsu Asya piyasalarında sabahki işlemlerde 1,601.60 dolardan işlem görmeden önce iki günlük düşüşünü yarıda keserek yüzde 0.2 kadar yükselişle 1,602.30 dolar oldu.

 

Varlık yönetim şirketi BB&T Wealth Management yöneticilerinden Walter Hellwig, “Bunların hepsinin nedeni piyasaların ABD Merkez Bankası’ndan parasal gevşeme adımları atmasını beklemesi. İnsanların Fed’den yeni bir adım gelene kadar altına yatırım yapmaya devam edecek” dedi.

 

YÜZDE 70 DEĞERLENDİ

 

Altın fiyatları, Aralık 2008’den Haziran 2011’e kadar Fed’in faizleri sıfır seviyesine yakın tutması ve parasal gevşeme paketleriyle piyasaya 2.3 trilyon dolar aktarması nedeniyle yüzde 70’in üzerinde değerlendi.

 

Her iki şirketten de altın yatırımlarına yönelik açıklama gelmedi.

 

Diğer yandan 56 yaşındaki Paulson, 2007’de ABD’de konut krizi yaşanacağına karşı yatırımlar yaptıktan sonra, müşterileri tek tek batarken, kendisi milyarder bir yatırımcıya dönüşmüştü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle