GeriEkonomi Unakıtan: Yeni vergi yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Unakıtan: Yeni vergi yok

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yeni vergi olmayacağını açıklayarak "IMF kredisinde gecikme sözkonusu değil. Görüşmeler devam ediyor, her şey yolunda gidiyor, yakında açıklamayı yaparız" dedi.

Devlet Bakanı Ali Babacan ise altıncı gözden geçirmenin bu hafta bitmesi gerektiğini düşündüklerini belirterek, "Ama belli olmaz" diye konuştu.

Maliye Bakanı Unakıtan, Devlet Bakanı Ali Babacan, Hazine Müsteşarı Halil İbrahim Çanakçı ve Maliye Müsteşarı Hasan Basri Aktan, Maliye Bakanlığı'nda, yaklaşık 1 saat 45 dakika süren bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından gazetecilerin s

Moghadam: Ayrılış tarihimiz kesin değil
IMF Türkiye Masası şefi Rıza Moghadam,Türkiye'den ayrılış tarihlerinin henüz kesinleşmediğini söyledi. Moghadam, bugün öğleyin Arjantin Caddesi'ndeki Kuki Restorant'da IMF heyetinin diğer üyeleriyle birlikte yemek yedi. Yemek sonrasında hesabı ayrı ödeyen heyet üyeleri, daha sonra yürüyerek kaldıkları Sheraton Oteli'ne geldiler. Moghadam, gazetecilerin diğer konularla ilgili sorularını ise yanıtsız bıraktı.
orularını yanıtlayan Unakıtan, IMF kredisinde bir gecikmenin sözkonusu olup olmadığı yönündeki sorulara, "Hayır her şey yolunda" yanıtını verdi.

IMF ile vergi teşvikleri konusunda bir sıkıntının olmadığını, buna ilişkin tasarıyı çok yakında hazırlayacaklarını ifade eden Unakıtan, ek taşıt vergisinde ortaya çıkan 900 trilyonluk açığın kapatılması konusunda çalışmaların devam ettiğini, yakında gerekli açıklamaların yapılacağını söyledi.

"IMF'YLE HER ŞEY YOLUNDA GİDİYOR"

Yeni vergi olup olmayacağı yolundaki bir soruya, "Yeni vergi yok" yanıtını veren Unakıtan, "Yakında açıklamayı yaparız, her şey yolunda gidiyor. IMF ile görüşmeler devam ediyor, yakında hepsi sonuçlanır. Gerekli açıklamayı Sayın Bakan Babacan yapar" diye konuştu.

Unakıtan ek taşıt vergisinde mahsupla iade konusunda bir gelişme olup olmadığına yönelik soruları, "Mahsup yapacağız, onun için kanuni değişikliğe ihtiyaç var. Onları da yapacağız zaten. Bu hazırlıklar devam ediyor. Kimsenin bir kuruşu kalmayacak, hepsini ödeyeceğiz" şeklinde yanıtladı.

TL'den sıfır atılması konusuyla ilgili Maliye'nin görüşünün sorulması üzerine Unakıtan, çalışmaların devam ettiğini ifade etti. Devlet Bakanı Ali Babacan ise TL'den sıfır atılmasıyla ilgili soruları yanıtlarken, çalışmalar devam ederken açıklama yapmadığını belirterek, "Herşey bitsin, noktayı koyalım, yaptık, bitti diye açıklama yaparız" dedi.

ABD kredisinin gecikmesinin sözkonusu olup olmadığı yönündeki soruları Babacan, "Gözden geçirme ortasında prensip olarak konuşmuyorum. Gözden geçirme bitecek, noktayı koyacağız, ondan sonra açıklama yapacağız" şeklinde yanıtladı. Babacan, altıncı gözden geçirmenin bu hafta bitip bitmeyeceği yönündeki sorular üzerine ise, "Bitmesi lazım diye düşünüyoruz. Ama belli olmaz" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle