GeriEkonomi Unakıtan: Galataport kararını inceliyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Unakıtan: Galataport kararını inceliyoruz

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Galataport ihalesi konusunda Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararının Özelleştirme İdaresi'nde değerlendirildiğini ve inceleme sonucunda bir karara varacaklarını bildirdi.

Davos'ta bir özel televizyonun sorularını yanıtlayan Unakıtan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in Galataport ihalesi konusunda kendisine herhangi bir şey söylemediğini ifade etti. Danıştay'ın ihaleye ilişkin yürütmeyi durdurma kararı bulunduğuna işaret eden Unakıtan, Özelleştirme İdaresi'nde hukukçuların bu kararı değerlendirdiklerini vurguladı.

“Bu karar ne olur, şu aşamada bilmem mümkün değil. Bu değerlendirmeler sonucu net bir karar alınacak. Bu karara göre de yürüyeceğiz” diyen Unakıtan, şöyle devam etti: “Yazılanlar, çizilenler, bu konu biraz da polemik mevzuu oldu. Herkes bir taraftan bir şey söyledi. Orada ihale, son derece şeffaf, herkese açık yapıldı. Ancak Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararına bakacağız. O gerekçenin içinde zannediyorum imar planıyla ilgili bir yürütmeyi durdurma hususu var. Onları hukukçular inceliyor. Sonrasında Özelleştirme İdaresi olarak bir karar vereceğiz. Sonra da bu kararı siyasi iradeye dönüştüreceğiz.”

Maliye Bakanı Unakıtan, Eyal Ofer'in Davos'ta kendisiyle görüşmek isteyip istemediği sorusunu da, “hayır, görüşme talebi olmadı” şeklinde yanıtladı. Unakıtan, Ofer'in ihaleye ilişkin değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine ise “doğru söylüyor. Gayet açık, şeffaf bir ihale yapıldı. Bu tür özelleştirmelerde kaybeden Türkiye oluyor” diye konuştu.

TÜPRAŞ'IN PARASI HESABA GİRDİ

Dün akşam devir sözleşmesi imzalanan Tüpraş'ın özelleştirilmesinden gelen 4 milyar 140 milyon doların, dün hesaplarına geçtiğini de söyleyen Maliye Bakanı, bu paranın “borç ödemeleri ile borç yapısının daha iyi hale gelmesi” için kullanılacağını bildirdi.

Türkiye'nin özelleştirmede büyük bir ivme yakaladığını ve bunun yurt dışında da övgüyle karşılandığını kaydeden Unakıtan, bu yılki özelleştirmeler hakkında da şu açıklamalarda bulundu:
“Şu anda en çabuk yapılacak özelleştirme, İzmir Limanının özelleştirilmesi. Milli Piyango İdaresi'nin de bu sene içinde özelleştirileceğini tahmin ediyorum. Petkim'de de hazırlığımız var. Ama en öncelikli olan enerji dağıtımlarının özelleştirilmesi. Buna ilişkin bir Kanun hazırlığımız vardı. Bu düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bekliyor. Önümüzdeki günlerde görülüşecek. Kanun çıkar çıkmaz her hazırlığımız tamam, hemen özelleştirmelere başlayacağız. Halk Bankasını da düşünüyoruz. Burada halka arz düşünülüyor ama o anda piyasaların durumuna göre bakacağız. En faydalı hangisi olacaksa ona göre karar verip, beklemeden gideceğiz.”

BÜTÇE AÇIĞI, 10 MİLYAR YTL'NİN ALTINA DÜŞTÜ

Maliye Bakanı Unakıtan, 2005 yılı bütçesine ilişkin bilgi verirken de, bütçede fevkalade memnuniyet verici neticeler aldıklarını söyledi. 2005 bütçesinde başlangıçta 29 milyar YTL'nin altında bir açık beklendiğini, daha sonra hedefler revize edilirken bu rakamı 14 milyar YTL'ye çektiklerini hatırlatan Unakıtan, “Şimdi 10 milyar YTL'nin aldtında bir açık söz konusu. GSMH'nin yüzde 2'si oranında bir açık. Bu hakikaten beklenilenin de çok üstünde iyi bir performans”' dedi. Unakıtan, 2005 bütçesinde yüzde 5'in üzerinde bir faiz dışı fazla elde ettiklerini, genelde de yüzde 6.5'luk hedefi tutturduklarını vurguladı.

KURUMLAR VERGİSİ

Kurumlar Vergisi Kanun Tasarısının Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını da belirten Unakıtan, imzalar tamamlanır tamamlanmaz düzenlemeyi TBMM'ye sevkedeceklerini ifade etti.

TBMM'de komisyonların gündeminin çok yoğun olduğuna dikkat çeken Unakıtan, ancak sözkonusu tasarının öncelikli konulardan bir tanesi olduğunu, yeni oranların da 2006'da uygulanacağını kaydetti.
Unakıtan, sosyal güvenlik reformunun gecikmesinin IMF ile görüşmelerde sorun yaratıp yaratmayacağı sorusuna da şu karşılığı verdi: “IMF ile gözden geçirmelerde bir problem olmaz. Olmaz başka, Türkiye'nin buna ihtiyacı var mı, yok mu o başka. IMF olsa da, olmasa da bunların çıkarılması şart. Türkiye'nin başka yolu yok. IMF şunu demiş, bunu demiş bunlar kolay. Bizim bu düzenlemeyi çıkarmamız lazım. Muhalefetin de buna katkı yapması lazım. Ama muhalefet katkı yerine köstek oluyor.”

İSTİHDAM ÜZERİNDEKİ VERGİ YÜKÜ

Maliye Bakanı, istihdam üzerindeki vergi yükünü azaltmaya dönük çalışmalarının bu yıl içinde neticelendirileceğini de söyledi. Petrol fiyatlarındaki artışın Türkiye'yi olumsuz etkilediğini belirten Unakıtan, cari açık konusunda da “şu an endişe edilecek bir durum yok ama dikkatli takip edilmesi gereken bir husus. Kurlarda şöyle yapalım gibi kolaycılığa da kaçmamalıyız. İhracat, ihracat, ihracat. Onun da ilacı budur” şeklinde konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle