GeriEkonomi Üç kardeş ‘KAREL’ ile nasıl Türkiye'nin santral kralı oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Üç kardeş ‘KAREL’ ile nasıl Türkiye'nin santral kralı oldu

Elektronik, elektrik ve makine mühendisi üç kardeşin 1986'da kurduğu Karel (Kardeşler Elektronik), 'şef sekreterli telefon'un yerine ürettiği 'mini santral'la başladığı üretim serüveninde 44 milyon dolarlık ciroya kadar ulaştı. Karel, şimdi uluslararası devlerle dışarda da rekabet ediyor.

TÜRK insanının uzun süre gündeminde kalan ve daha çok 'siyasette kurtarıcı' rolüne soyunan mühendisler, son yıllarda asıl işlerinde daha büyük başarılara imza atıyor. Karel (Kardeşler Elektronik) Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin hikayesi de böyle bir başarıya işaret ediyor. Çünkü biri elektronik, biri elektrik, diğeri de makine mühendisi olan Yaman, Sinan ve Serdar Tunaoğlu'nun 1986'da ortak kurdukları Karel, iki fabrikalı ve 44 milyon dolar (2004) cirolu bir dev oldu. Şirketin kaldıraç gücü Türkiye'de ilk kez üreterek geliştirdiği küçük telefon santralı olmuş ve şu anda alanında pazar payı yüzde 70'e dayanmış. Karel'de Sinan; yönetim kurulu başkanlığı, Yaman; teknik murahhas üyelik ve Serdar da genel müdürlük koltuklarında oturuyorlar.

AĞABEYE KATILDILAR:

Başkan Sinan Tunaoğlu şöyle başlıyor anlatmaya: "Üniversiteden sonra 1984'te elektronik kontrol cihazları üretimiyle ilgilenmeye başlamıştım. İlk kurduğum şirket, Mikrotek'te 35 metrekarelik bir yerde bu tür aletler imal ederek başladım. Daha sonra telefon sistemleriyle ilgilenmeye başladık, önce Serdar katıldı ardından da Yaman ABD'den geldi ve birlikte 1986 Aralık ayında Karel'i kurduk. Ağırlığımızı da telefon ve telekomünikasyona kaydırdık. Bu yönde daha büyük fırsatlar görüyorduk. Araştırma Geliştirme tarafımız güçlüydü ve bir taraftan da satış kanallarını geliştirmenin yollarını arıyorduk. Kendimizi piyasada 1990'ların başında hissettirmeye başladık. Artık elektronik telefon santralına odaklanmıştık."

ŞEF SEKRETERE SON:

Karel'in ürün olarak odaklandığı konu küçük telefon santrallarıydı. Çünkü büyük şirketler büyük elektronik santrallar kullanıyor ama küçük şirketler (4-8 aboneli) hálá eski 'şef sekreterli telefon' sistemiyle devam ediyordu. Sinan Tunaoğlu, şöyle devam ediyor anlatmaya: "O zamanlar şef sekreterler vardı ve küçük ofisler sadece bunları kullanıyordu. Çünkü küçük tip elektronik santral yapan kimse yoktu. Sadece Türkiye'de değil dünyada da pek yoktu. Böyle bir ihtiyaç ya da alışkanlık oluşmamıştı. Biz burada boşluk gördük ve bu küçük santrallar bizim kaldıracımız oldu. 8 hatlı 8-10 aboneli santrallar yapmaya başladık. Hedef şef sekreter sisteminin yerini küçük santrallarla almaktı. Ürünümüzün her şeyini kendimiz yaptık."

ÜRÜN ÇIKTI, ALAN YOK:

Yaman Tunaoğlu, başlangıçta ürünü satamadıklarını söylüyor ve bu durumu şöyle özetliyor: "Başlangıçta umduğumuz gibi olmadı. Ayda sadece 3-4 cihaz satabiliyorduk. Bu santralları yapıp satmak için çıktığımızda, küçük şirketler telefon santralının ne olduğunu bile bilmiyorlardı. Biz bunu anlatmakta çok zorlanıyorduk. O zamana göre aşırı teknolojik buldukları için de hoşlanmıyorlardı. Kısacası biz yeni bir ürün çıkarmıştık ama hayal kırıklığı yaşıyorduk. İlk küçük santralımızı ürettikten ancak 6 ay sonra 1985'te satabildik. Elimizde çanta kapı kapı dolaşıyorduk satabilmek için."

35 metrekareden fabrikalara geçiş

KAREL
'in küçük elektronik santral hayali pazarda yerini bulunca işler hızla büyümeye başlar. 35 metrekarelik yerden önce 200 metrekarelik bir yere geçilir. Ardından daha büyük bir yere geçilir ve 1 yıl sonra da Ankara'da bina kiralanır; üretim orada yapılmaya başlanır. Ve Sincan organize sanayide büyük bir fabrika kurma araştırması başlar. 1993'te 5 bin 500 metrekarelik fabrika açılır. İlk etapta yüzde 20 kapasiteyle fabrika üretime başlar ama işlerin çok hızlı büyüyeceği tahmin edilir ve yanında bir o kadar daha ikinci bir büyük alan da satın alınır. Şimdi 20 bin metrekare kapalı alanda üretim yapan Karel bir taraftan ürün satar bir taraftan da kazandığını üretim, araştırma geliştirme ve satış kanallarına yatırır. Bu arada elektronikte (Arçelik) yan sanayi konumunda 'kart üretimi' de başlar. Bir de plastik injeksiyon kalıp fabrikası kurar Karel. Çünkü ürünlerinin içini de dışını da kendi bünyesinde yapmak ister artık. Özellikle de ihracat pazarlarında iddialı olmak için bu yapılanma zaruret olarak görülür.

Bayilerle daha derin ilişki satışı çözdü

SERDAR Tunaoğlu, küçük elektronik santral satışında karşılaştıkları satış sorununu şöyle anlatıyor: "Türkiye için inovatif bir üründü ve ciddi bir sistem değişikliği anlamına geliyordu. Ancak kullanılmaya başladıkça ciddi talep gelmeye başladı. Biz sistemimizi önerecek ve anlatacak en etkili kitlenin bayiler olduğunu düşündük ve onlara odaklandık. Çünkü müşteri hangisini kursak diye onlarasoruyordu. Bayilerle yeni ilişkiler geliştirdik ardından ürünümüze ilgi artmaya başladı. Baştaki tüketici güvensizliğini böyle aştık. Ayrıca, tüketiciye 'şef sekreter sistemine' göre daha avantajlı bazı özellikler de ekledik. Mesela otomotik arama özelliği geliştirdik, hatların meşgul olduğu bir dönemde bu önemli kolaylıktı. Elektrik kesilse de çalışma özelliğini ekledik. Böylece santralı müşteriye daha da sevdirdik. Ayrıca, satış kanalıyla ve araştırma geliştirmeye sürekli yatırım yaptık."

600 kişiyle 44 milyon dolar ciro yapıyoruz

SİNAN
Tunaoğlu Karel'in bugün geldiği noktanın boyutlarını şöyle özetliyor: "2004 ciromuz 44 milyon dolara yaklaştı. Çalışan sayımız da 600 civarında. İki fabrikamız var; bir tanesi Sincan'da elektronik, diğer Tuzla Organize'de kalıp fabrikası. Ülke genelinde bölge müdürlüklerimiz var. Serbest bölge teknoparkta şubemiz var. Ciromuzun yüzde 25-30'unu ihracattan yapıyoruz. Bizim uzmanlaştığımz ürünlerde pazar payımız yüzde 70. Türkiye'deki bu yüksek oran nedeniyle Gartner raporlarında Ortadoğu ve Afrika bölgesinde pazar lideriyiz. Tahminimize göre şu anda Türkiye genelinde 425 bin adet santralımız çalışıyor. Yakında yeni yatırımlarımıza kaynak yaratmak için halka arz da yapacağız. Türkiye'de dünyanın en büyük telefon santralı üreticileriyle rekabet ediyoruz. Dışarda da 20 civarında ülkeye ihracat yapıyoruz. Hindistan da dahil olmak üzere."

Karel ne yapıyor

KAREL
, çeşitli kapasitelerde telefon sistemleri ve bu sistemlerle birlikte kullanılabilen özel telefon setleri, sesli yanıt sistemleri, bilgisayar arabirimleri ve GSM terminalleri üretiyor. Telsiz haberleşme arabirimlerinin tasarımını, üretim ve pazarlamasını da yapıyor. Ayrıca; Türk Telekom için üretilen projeler, elektrikli ev ürünleri için kontrol kartları tasarım ve üretimi, plastik enjeksiyon kalıp üretimi de bulunuyor.

Esnafın başkanları Şakira'ya hayran

İSTANBUL
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB)'ne bağlı tüm Oda başkanlarını kapsayan ankete göre başkanlar yabancı sanatçılar arasında en çok Şakira'yı beğeniyor. İSTESOB'un yayın organı Eurobirlik Dergisi'nde yayınlanan anket sonuçlarına göre başkanların en çok beğendiği yerli sanatçı da Ebru Gündeş. Fenerbahçeli Tuncay Şanlı futbolcular arasında başkanların gönlüne taht kuran en önemli isim. Fenerbahçe de en beğenilen takım. Fenerbahçe'yi Beşiktaş ve Galatasaray takip ediyor. İstanbullu başkanların en beğenerek seyrettiği TV dizisi ise 'Kurtlar Vadisi'. Bu diziyi Ekmek Teknesi, Aliye ve Avrupa Yakası izliyor. Başkanların müzik tercihine gelince; 'ağır takılıyorlar' ve Türk Sanat Müziği dinliyorlar.

Başbakan, KOBİ'ler için bilgi sitesi kurduruyor

BAŞBAKAN
Recep Tayyip Erdoğan, KOBİ Bilgi Sitesine ilişkin bir genelge yayımladı. Küçük ve Orta Boy İşletmelerin (KOBİ), kurulum ve işletme faaliyetlerine ilişkin olarak ihtiyaç duyacakları tüm bilgilere hızlı ve etkin bir şekilde ulaşabilmesi amacıyla "KOBİ Bilgi Sitesi" kurulacak. Genelgeye göre, yatırım ortamının iyileştirilmesi reform programı çerçevesinde, KOBİ’lerin ihtiyaç duyacakları bilgilere yönelik internet ortamında tek elden organize edilecek bir site kurulacak. Bu çerçevede, KOBİ Teknik Komitesi tarafından "KOBİ Bilgi Sitesi Projesi" geliştirildi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın sorumluluğunda yürütülecek olan proje kapsamında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde "kobi.tobb.org.tr" erişim adresli bir internet sitesi oluşturulacak. Kamu kurum ve kuruluşları ile mesleki kuruluşlar internet adresleri ile birlikte, KOBİ’lerin kendilerinden alacakları izin, belge ve destekler için yapılması gereken işlemleri anlaşılabilir bir şekilde TOBB bünyesinde açılacak sitede kendilerine ayrılan bölümlere kaydedecekler. Aynı bilgiler kurum ve kuruluşların kendi internet sitelerinde de yer alacak ve daima güncel tutulacak.

Uşak, günde 40 bin battaniye üretiyor

UŞAK
Ticaret ve Sanayi Odası (UTSO) Başkanı Halil Ağaoğlu; Uşak'taki 60 battaneyi fabrikasında 10 bin kişinin çalıştığını belirterek, "Günde 40 bin battaniye üretiyoruz. Türkiye üretiminin yüzde 95'ini, dünya üretiminin ise yüzde 5'ini karşılıyoruz" dedi. Başkan Ağaoğlu, battaniye üretiminin, gelişen deri işleme sektörü sayesinde Uşak'a geldiğini, tabaklık deri işinden çıkan yünlerin önceleri halı ipliği, daha sonra da battaniye ipliği olarak kullanılmaya başlandığını söyledi. Ağaoğlu şöyle konuştu: "Battaniye sektörü ilimizin ekonomisini ayakta tutuyor. Üretimin yüzde 80-85'ni ihraç ediyoruz. İhracatın yıllık getirisi 160 milyon dolar. Üretimin yüzde 30'u Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor. Yeni pazarlar bulmak için çalışıyoruz. Bu aşamada sanayicilere ve odamıza büyük görev düşüyor. Peluş, scoht ve pamuklu battaniyede ürün kalitesini ve çeşidini artırmak için yurt dışı fuarlara üyelerimizi teşvik ediyoruz. Kalifiye eleman eksikliği, kurumsallaşma önemli konularımız. Aile işletmeleri konumundaki Uşak sanayisini bu handikaptan kurtarmalıyız."

Bursa'nın tekstil ihracatı çöküyor

TEKSTİL
ve hazır giyim sanayiinin önde gelen merkezlerinden Bursa'dan yapılan ihracat, ocak ayında tekstilde yüzde 13, hazır giyim ve konfeksiyonda yüzde 25.9 oranında geriledi. Ocak ayında 93 milyon 393 bin dolar olarak gerçekleşen tekstil ile hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı, geçen yılın aynı ayında 115 milyon 613 bin dolara ulaşmıştı. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre; ocak ayında yüzde 25.9'luk düşüşle 41 milyon 162 bin dolara gerileyen hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı, geçen yılın aynı ayında 55 milyon 576 bin doları bulmuştu. Ocak'ta yüzde 13 oranında gerileyerek 52 milyon 231 bin dolarda kalan tekstil ihracatı ise geçen yılın aynı ayında 60 milyon 36 bin dolara ulaşmıştı. Bursa'da tekstil alanında 8 serbest bölgeyle 76 ülke ve özerk bölgeye ihracat gerçekleştiriliriyor. Hazır giyim ve konfeksiyonda ise 4 serbest bölgeyle 58 ülke ve özerk bölgeye ihracat yapılıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle