GeriEkonomi Tütünde uzlaşma arayışları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tütünde uzlaşma arayışları

Sezer'in veto gerekçelerini dikkate alan hükümet, yasayla ilgili çalışma başlattı. Bu tutum IMF'ye mesaj olarak yorumlandı.

Cumhurbaşkanı tarafından veto edilen Tütün Yasası'nın ayrıntılarıyla tartışıldığı Bakanlar Kurulu'nda IMF'nin yarınki toplantısına yönelik bir sorunun çıkması beklenmiyor

Bakanlar Kurulu sona erdi. Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Derviş'in, yarın toplanacak olan IMF İcra Kurulu'na ilişkin bilgi verdiğini açıkladı. Karakoyunlu, Derviş'in Telekom sorununun çözümlenmesi ve bankacılık sistemine yapılan müdahalenin IMF tarafından memnuniyetle karşılandığınına dikkat çektiğini bildirdi.

Dünya Bankası'nın da IMF'nin ardından toplanacağını ve 1.7 milyar dolarlık krediyi görüşeceğini söyleyen Karakoyunlu, "Bu alınacak 1.7 milyar dolarlık kredinin 1.1 milyar doları bütçe desteği için geri kalan 600 milyon doları alternatif ürün projelerin destelenmesi amacıyma kullanılacak." dedi.

Programda 10 günlük bir gecikme olduğunu kaydeden Karakoyunlu, yarın yapılacak IMF toplantısının olumlu sonuçları ile herhangi bir gecikme anlamında gelmediği yorumunda bulundu.

Karakoyunlu, alternatif ürün kararnamesi hazırlıklarının sürdüğüne değinerek Tarım Bakanı Gökalp'in, alternatif ürün projesi hakkında açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

Derviş, Oral, Gökalp ve Karakoyunlu'dan oluşan bir alternatif ürün komitesi ile mali, idari ve sosyal boyutları bu projenin değerlendirilecek.

Karakoyunlu, Tütün Yasası'na ilişkin şunları söyledi: "Tütün Yasası hakkında Cumhurbaşkanı'na gerekçeler sundum. Cumhurbaşkanı üç temel başlıkla ilgili görüşlerini açıkladı. Bunun üzerine Başbakan bu meselenin ayrıntılı bir şekilde ele alınarak basına bir açıklama yapılması talimatını bana verdi. 1-2 gün içinde Tütün Yasası'yla ilgili bütün meselelerin içinde bulundu ayrıntılı bir basın toplantısı düzenleyeceğim. Yasayı son derece hassasiyetle inceliyoruz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle