GeriEkonomi TÜSİAD’a bile kilise soruyorlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TÜSİAD’a bile kilise soruyorlar

Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinde Avrupa ülkelerine ziyaretler gerçekleştiren TÜSİAD'ın, yaptığı görüşmelerde azınlıklar meselesi sık sık gündeme geliyor. TÜSİAD'ın geçen ay yaptığı Brüksel ziyaretinde de Prodi ve Verhaugen'inde üzerinde durduğu konulardan biri dinsel özgürlükler konusuydu.

Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusundaki çalışmalarını desteklemek amacıyla yurtdışında temaslarda bulunan işadamlarının gündemine getirilen konulardan biri de azınlık hakları. AB konusunda çok sık Avrupa ülkelerini ziyaret eden Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) da, yaptığı hemen her görüşmede bu konu ile karşılaşıyor.

TÜSİAD bir sanayici ve işadamı kuruluşu olmasına karşın, AB yetkilileri ağırlıklı olarak ekonomik gelişmelerin ele alındığı toplantılarda dini konulara da değiniyorlar. Avrupalılar, TÜSİAD yöneticilerine Türkiye'de başka dinlere mensup vatandaşlara ibadet ve eğitim olanaklarının artırılması gerektiği, vakıfların mal edinmelerine yönelik sorunların çözülmesi konusundaki mesajlarını iletiyorlar. Son olarak TÜSİAD'ın Brüksel'de ziyaret ettiği Avrupa Komisyonu Başkanı Romano Prodi ve Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorunmlu üyesi Günther Verheugen de, işadamlarına bu konudaki sıkıntıları aktararak, Türkiye'nin AB'ye uyum çalışmaları paralelelinde bu sorunları çözmesi gerektiği yönündeki mesajlarını iletmişti.

BRÜKSEL'İN GÜNDEMİ OLDU

Tuncay Özilhan Başkanlığı'ndaki TÜSİAD heyetine, ‘‘Brüksel'deki evimde pencereyi her açışımda karşımda cami manzarası görüyorum, bu çok kültürlü Avrupa'nın parçasıdır’’ diyen Prodi, Türkiye'nin de bu konuda yapması gerekenler olduğuna dikkat çekmişti. Türkiye'nin AB konusundaki çalışmaların memnuniyetle izlediğini söyleyen Prodi, ancak azınlıklar meselesinde aynı gelişmelerin olmadığından yakınmıştı. ‘‘Türkiye'de kiliselere yönelik bakış açışı değişmeli’’ diyen Prodi, vakıflara yönelik düzenlemelerin de yeterli olmadığını kaydetmişti.

TÜSİAD heyetinin, aynı gezi sırasında görüştüğü Verheugen de, işadamlarına bu yöndeki mesajlarını iletmişti. Türkiye'de azınlık hakları konusundaki çalışmaların eksikliğinden şikayet eden Verheugen, dinsel azınlıkların eğitim ve ibadet konusunda daha rahat olmasını sağlayacak düzenlemelerin yapılması gerektiğini aktarmıştı.

Prodi ve Verheugen'in bu konudaki görüşlerini dinleyen TÜSİAD, Brüksel dönüşü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği mektupta bu görüşleri aktardı. TÜSİAD Genel Sekreteri Haluk Tükel, ‘‘Avrupa Birliği ile ilgili yaptığımız hemen her görüşmede bu konu gündeme getiriliyor. Dinsel azınlıkların eğitim, ibadet özgürlüğü, vakıf meselesi konusu mutlaka açılıyor. Hükümet bu konuda adım atacağını zaten söylüyor, ancak yapılanlar hep bir eksik bulunuyor’’ diye konuştu. Tükel, ‘‘TÜSİAD olarak hükümete bu konuda özel bir mesaj iletmedik, ama Brüksel gezisinin ardından Prodi ve Verheugen ile yapılan görüşmelerde ele alınan konuları aktarırken, ayrıntıya girmeden azınlıklar meselesinin de gündeme getirildiğini mektubumuzda ilettik’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle