Türkiye'yi bu afişlerle tanıtacaklar

Hürriyet Haber
25.01.2012 - 12:34 | Son Güncelleme:

Kültür ve Turizm Bakanlığınca bu yıl gerçekleştirilecek reklam kampanyasında, Türkiye'nin turizm çeşitliliğine, kültürel ve tarihi unsurlara geniş yer veriliyor.

Türkiye'de tatilin “deniz, güneş, kum” üçlüsünden ibaret olmadığı  vurgulanan görsellerde, Van'daki Akdamar Kilisesi, Gaziantep Zeugma Müzesi,  Şanlıurfa'daki Göbekli Tepe Höyüğü gibi tarihi unsurlar dikkati çekiyor.

TÜRKİYE BU AFİŞLERLE TANITILACAK / FOTO GALERİ

Görseller arasında geçen yıl Türkiye'ye getirilen Boğazköy Sfenksi ve  Yorgun Herkül heykeli de yer alıyor. Kapadokya, Adıyaman'daki Nemrut Dağı ve  Pamukkale gibi destinasyonlar bu yılki kampanyada da yer buldu.

2012 reklam kampanyalarını  yürütecek ajanslar, Roma'da gerçekleştirilen reklam ihalesiyle belirlendi. Buna  göre, Orta ve Güney Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika, Japonya ve  Hindistan'da DDF, ABD, Rusya ve Türk Cumhuriyetlerinde Iconisus, İngiltere'de  Öykü, İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya'da Grey, Çin ve Malezya'da Global  Raytur Reklam Ajansı tanıtım ve reklam faaliyeti yürütecek.
        
“Endişelerinizden arının”
         
Türkiye, ABD, Rusya ve Türk Cumhuriyetlerinde bu yıl, Pamukkale,  İstanbul, Antalya, Kapadokya, Göbekli Tepe, Sümela Manastırı görselleri ile yer  alacak.

Her yıl tanıtım kampanyasında görselleri yer bulan Pamukkale, bu yıl  “Endişelerinizden arının” sloganı ile ziyaretçilerini çağıracak. Antalya'daki  “mavi bayraklı” plajlara vurgu yapılan görsellerde aile ögesi de işleniyor.  İstanbul'un önemli tarihi mekanlarından Ayasofya Müzesi ile Kız Kulesi de bu  ülkelerde kullanılacak görseller arasında bulunuyor. Öte yandan alışveriş  tutkunlarına İstanbul Nişantaşı, macera sevenlere de Kapadokya görselleri ile  davet yapılıyor.

Trabzon'daki “Sümela Manastırı” ile Şanlıurfa'daki “Göbekli Tepe”, bu  ülkelerde kullanılacak görseller arasında yer alıyor. Türkiye'ye özgü damak  lezzetlerinden Türk lokumu da “ilk görüşte aşk” sloganı ve mutlu turist görseli  ile sunuluyor.

Ayrıca bu yıl ABD'de “Noel Kampanyası” düzenlendi. Kampanya sloganı  olarak “Gelecek yıl Noel Babayı ziyaret edin” kullanılırken, New York Times ve  Los Angeles Times gazetelerinde 24 Aralık 2011'de kampanya görselleri  yayınlandı.
         
“Daha fazlasını bekle”
         
Orta ve Güney Avrupa, Balkanlar, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Japonya ve  Hindistan'da yürütülecek reklam kampanyasında, her yıl milyonlarca turist  ağırlayan İstanbul; Eminönü, Ortaköy gibi meydanların yanı sıra tarihi mekanlarla  tanıtılıyor. Deniz, kum, güneş ve aile vurgusu Bodrum kalesinin de yer aldığı  görselle yapılıyor. Alanya Kızıl Kule ve Aspendos mutlu turist unsuruyla birlikte  bu ülkelerdeki görseller arasında bulunuyor. İzmir ise, 2012 reklam kampanyasında  “Saat Kulesi” ve Şirince köyü ile yer alıyor.
       
Kültürel tanıtım kampanyası
         
Türkiye'nin bu yıl ki reklam görsellerinde “tarihi” ve “kültür”  ögeleri oldukça geniş yer alıyor. Gaziantep'teki “Zeugma Müzesi” ile Mardin,  Van Akdamar Kilisesi, Göbekli Tepe'nin yanı sıra Türkiye'ye geçen yıl getirilen  tarihi eserler Boğazköy Sfenksi ile Yorgun Herkül heykeli görseller arasında.

Ayrıca geçen yıl BM Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından  “Dünya Mirası Listesi”ne dahil edilen Selimiye Camii ve Külliyesi, Nemrut Dağı,  Troya, Kapadokya, Sivas'ın Divriği ilçesindeki Ulucami ve Darüşşifası, Pamukkale,  Çorum Hattuşa, Safranbolu kültürel tanıtım kampanyasındaki görsellerde  kullanılıyor.
         
“Sınırsız büyü, mavi, eğlence, tarih, barış...”
         
İngiltere'de yürütülecek reklam kampanyasında aile ve huzur ögesi göze  çarpıyor. İstanbul “sınırsız büyü”, Fethiye Ölüdeniz “sınırsız mavi”, Mersin  Kız kalesi “sınırsız barış”, Ayasofya Müzesi de “sınırsız tarih”  sloganlarıyla sunuluyor.

Efes Antik Kenti, Bodrum, Sümela Manastırı, Muğla Göcek, golf tutkunları  için Belek, bu destinasyonda kullanılan diğer görseller arasında.
         
“Rüzgar bizi nereye götürürse”

İskandinav ülkelerinde yürütülecek reklam kampanyasında, deniz, kum,  güneş, spor, eğlence ve macera unsurlarına vurgu yapılıyor. Kış aylarında  Belek'te golf oynamanın mümkün olduğu belirtilen görsellerde, romantik bir  evlilik teklifi için Kapadokya'da balon gezisi tavsiye ediliyor.

Kaş'ın eşsiz güzellikteki koylarında mavi yolculuğa davet eden görselin  yanı sıra dalış tutkunlarına Marmaris, güneşten vazgeçemeyenlere Fethiye Ölüdeniz  tavsiye ediliyor. Güneşi ve eğlenceyi bir arada isteyenlere de Marmaris görseli  sunuluyor. Aileler için Antalya'daki tesislerden görsel kullanılarak “Çocuklar  burada mutlu” sloganı kullanılıyor. İstanbul, bu ülkelerdeki tanıtım  kampanyasında da yerini alıyor.

Gezmeyi, keşfetmeyi seven Çin turistler için de Kapadokya, İstanbul,  Pamukkale görselleri kullanılıyor. Ayrıca golf unsuruna ve sağlık turizmine de görsellerde yer veriliyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı