GeriEkonomi Türkiye'ye bayram hediyesi: 4.2 milyar dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'ye bayram hediyesi: 4.2 milyar dolar

Türkiye'ye yaklaşık 4.2 milyar dolar tutarında mali yardım sağlanmasını öngören kredilerin kaderi 21 Aralık Perşembe günü belli oluyor. 4.2 milyar doların Cuma günü Türkiye'ye girmesi bekleniyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın mali yardım kredileri için şart koştuğu THY ile Türk Telekom'un özelleştirilmesi için ihaleye çıkılması, Elektrik Piyasası Kanunu tasarısının TBMM'ye sevk edilmesi ile kamu bankalarının özelleştirilmesine ilişkin tasarının Meclis'ten geçmesiyle, söz konusu kuruluşlardan gelecek yaklaşık 3.2 milyar dolarlık kredinin önü açıldı.

Hazine Müsteşarlığı'nın önde gelen yabancı bankalardan alacağı 1 milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredisi ile birlikte Türkiye'ye hafta sonuna kadar gelecek mali yardım kredisi 4 milyar 190 milyon dolara yükselecek.

IMF Yönetim Kurulu'nun 21 Aralık Perşembe günü toplanarak, Türkiye'ye sağlanan toplam 2.8 milyar dolar tutarındaki krediyi serbest bırakması bekleniyor.

Türkiye'ye verilecek 2.8 milyar dolar kredinin 2 milyar 250 milyon doları, toplam 7.5 milyar dolar tutarındaki ek rezerv imkanlarından, 550 milyon doları da stand-by anlaşması kapsamında 3. ve 4. dilim toplamından oluşuyor.

Dünya Bankası'ndan 390 milyon dolarlık kredi

Ayrıca, kamu bankalarının özelleştirilmesine olanak sağlayan yasa tasarısının TBMM'de kabul edilmesinin ardından, Dünya Bankası Yönetim Kurulu'nun da 21 Aralık Perşembe günü yapacağı toplantısında, Türkiye'ye verilmesi planlanan toplam 1.5 milyar dolarlık FSAL kredisinin 390 milyon dolarlık kısmının serbest bırakılması konusunda karar alması bekleniyor.

Dünya Bankası 22 Aralık Cuma günü Hazine'ye FSAL kredisi kapsamında 390 milyon dolar ödeyecek.

Kamu bankalarının özelleştirilmesine ilişkin düzenlemenin kanun hükmünde kararname şeklinde yapılması ve kararnamenin Cumhurbaşkanı tarafından iade edilmesinin ardından, Dünya Bankası Yönetim Kurulu 29 Eylül'de yaptığı toplantısında konuyu müzakere edememişti.

Dünya Bankası, iki eşit taksitle vereceği FSAL-1 ve FSAL-2 kredilerinden FSAL-1'i serbest bırakmak için, kamu bankalarının özelleştirilmesine ilişkin yasal düzenlemelerin yapılmasını, FSAL-2 için ise mali sektördeki tüm düzenlemelerin tamamlanmış olması şartlarını arıyor.

Mali sektör uyum kredisi için, kamu bankalarının özelleştirilmesine ilişkin düzenleme dışında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu üyelerinin atanması ve Kurum'un faaliyete geçmesi şartı da yer alıyordu.

Sendikasyon kredisi de geliyor

Hazine Müsteşarlığı, önde gelen yabancı bankalardan da 1 milyar dolarlık bir sendikasyon kredisi alacak.

Sendikasyon, 6 ay vadeli olacak, yıllık Libor+1 (Libor artı yüzde 1) faiz üzerinden ve yüzde 0,5 komisyonla gerçekleştirilecek.

Mali sisteme likidite sağlanması ve Türkiye'ye olan güvenin de teyid edilmesi anlamını taşıyan kredi, 6 ay vadeli, Libor+1 yıllık faiz üzerinden ve yüzde 0,5 komisyon ile gerçekleştirilecek.

Bankalar krediye eşit miktarlarda ve 100 milyon dolar ile katılmak üzere davet edilirken, katılımın bu miktarın üzerinde olması durumunda bankaların payı azaltılacak.

Kredinin 22 Aralık 2000 tarihine kadar serbest bırakılması öngörülüyor.

Hazine, 15 Aralık'da Londra'da önde gelen yabancı banka temsilcileriyle 1 milyar dolar tutarında bir sendikasyon kredisi temini için toplantı düzenlemişti. (AA)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle