GeriEkonomi Türkiye'de üretilen otomobil Paris'te dünya vitrinine çıktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'de üretilen otomobil Paris'te dünya vitrinine çıktı

Muammer ELVEREN-Ufuk SANDIK- PARİS - Türkiye dün Paris'te dünya otomobil teknolojisine kendi damgasını vurmanın gururunu yaşadı. Tofaş-Fiat'ın Bursa'daki tesislerinde geliştirilip, seri üretimine başlanan yeni ticari araç Doblo, vitrine ilk kez dünya basınına dün kapılarını açan Paris Motor Show'da çıktı. Tofaş'ın CEO'su Jan Nahum, ``Lisansı yabancı olsa da bir araç ilk kez sadece Türkiye'' de üretiliyor. Tofaş-Fiat, Doblo ile Türkiye'de böyle bir ilki gerçekleştiriyor. Ve Doblo, ilk kez dünya vitrinine de Paris"te çıktı" dedi. Tofaş Oto Murahhas Azası Ferruccio Raspino da, "Tamamen yeni bir aracın tüm Avrupa için tek üreticisi olmanın gururunu yaşıyoruz" diye konuştu. Paris Motor Show"da bugün Doblo için yapılan ilk tanıtıma Tofaş Grubu Başkanı Bülend Özaydınlı, Jan nahum ve Ferrucco Raspino ile Tofaş-Fiat"ın çok sayıda yöneticisi katıldı. Jan Nahum, Doblo ile birlikte Tofaş-Fiat"ın ihracatını ikiye katlayacağını belirterek, şunları söyledi: ``Bugüne kadar Türkiye'deki otomobil üretimimizde teknoloji sorumluluğu hep yabancılardaydı. Doblo ile ilk kez Türkiye bir ürününün tüm teknoloji sorumluluğunu da alıyor. Doblo'nun üretim kalıpları sadece Türkiye'de var. Bu Türkiye için gerçekten müthiş bir olay. Doblo'nun yılık üretiminin 100 bin adet olması planlanıyor. Bu üretimin yüzde 10'u iç pazara, yüzde 90'ı da dış pazara sunulacak. Doblo"nun yıllık ihracatı 750 milyon doları bulacak. Doblo ihracatı 8 yılda toplam 5 milyar doları bulacak."

MÜKEMMELİYET MERKEZİ

®MD-BO¯Jan Nahum, hedeflerinin Bursa'yı dünya otomotivinin ``mükemmeliyet merkezi" yapmak olduğunu vurguladı. Nahum, şöyle konuştu:

``Doblo ile Türk işçisi, teknisyeni, mühendisi, yöneticisi teknolojinin sorumluluğunu alabileceğini kanıtladı. Düşünün bir kere, sadece Türkiye"de üretilen ve üretiminin yüzde 90"ı ihraç edilecek olan Doblo, dünya vitrinine ilk kez Renault"un, Peugeot"un, Citroen"in merkezi Fransa"nın başkenti Paris"te çıkıyor. Bizim için bundan daha büyük mutluluk ne olabilir ki. Türk otomotivi artık olgun, etkin bir sanayi olarak kendini gösteriyor. Bizim önümüzdeki yeni hedef, Bursa"yı dünya otomotiv sektörünün mükemmeliyet merkezlerinden biri haline getirmek."

GURURLUYUZ, ÇÜNKÜ...

®MD-BO¯Tofaş Oto"nun Murahhas Azası Ferrucco Raspino da, Doblo ile yaşadıkları gururu şöyle dile getirdi:

``Gururluyuz çünkü, ilk defa gelişim sürecine aktif olarak katıldığımız için, aynı zamanda bizim de olan, tamamen yeni bir aracın tüm Avrupa için tek üreticisi olacağız. Gururluyuz çünkü, gün geçtikçe Türkiye"nin ismi modernlik, teknoloji, karmaşıklık ve Avrupa ile beraber daha fazla anılmaktadır. Belki de Doblo gibi bir ticari aracı üretmekte biraz geciktik. Fakat şunu söyleyebiliriz: Türkiye şimdi tüm Avrupa için üretim yapacaktır. Yani, ihraç edilen her Doblo"nun üzerinde Avrupalı müşteriler Türkiye"de üretilmiştir ibaresini okuyacaklardır. Her müşteri bizimle Avrupa için, her Avrupa ülkesi gibi ve bir Avrupa ülkesinden daha iyi şekilde ileri teknoloji ile bir modeli üretmenin gururunu paylaşacaktır. Türkiye"nin damlaları yavaş yavaş Avrupa"nın her yerine ulaşıp, diğerleri ile beraber, eşit şartlarda, fakat biraz daha gururla bizim de orada olduğumuz mesajını verecektir. Fiat standında görüp, dokunduğunuz ürün, Bursa fabrikamızdan gelmektedir. Türk mühendisleri, yöneticileri, işçileri ve Türk yan sanayicileri gece gündüz İtalyan meslektaşları ile çalışmışlardır. Bundan muhteşem bir öykü çıkacaktır."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle