GeriEkonomi Türkiye, plastik kartta liderliğe oynuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye, plastik kartta liderliğe oynuyor

Türkiye'de kullanılan kredi kartı sayısı, 12 milyonu, banka kartı sayısı da 28 milyonu aştı. Bu kartlarla yılın ilk 9 ayında 7 katrilyon liralık işlem gerçekleştirildi. Bu da Türkiye'yi, Avrupa'nın en fazla plastik kart kullanılan beşinci ülkesi konumuna getirdi. Pazardaki gelişme devam ettiği taktirde Türkiye'nin kısa bir süre sonra Avrupa liderliğini ele geçirmesi bekleniyor.

BANKA ve kredi kartı kullanımında Almanya, İngiltere, Hollanda ve İspanya'nın ardından beşinci sırada yer alan Türkiye, şimdi de gözünü Avrupa'nın liderliğine dikti. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) verilerine göre, Türkiye'de 2000 yılının ilk 9 ayında çıkarılan kredi ve banka kartlarının sayısı, geçen yılın toplamını geçti. Böylece, toplam kredi kartı sayısı 12 milyon 362 bin 290 adete, banka kartı sayısı ise 28 milyon 258 bin 178'e yükseldi.

Türkiye'de çıkarılmış kredi kartlarıyla yurtiçinde ve yurtdışında yapılan toplam işlem tutarı ise yüzde 37.2 büyüme gösterdi. İşlem tutarı 1999 yılı genelinde 5 katrilyon 213 trilyon lira olurken, 2000 yılı Ocak-Eylül döneminde 7 katrilyon 156 trilyon liraya yükseldi.

Önde gelen ödeme sistemlerinden MasterCard ve Maestro açısından ise Türkiye 17 milyon 553 bin toplam kart adedi ile Almanya, İngiltere, Hollanda ve İspanya'dan sonra 5. ülke konumuna yükseldi. Türkiye, banka kartı Maestro adetlerinde Almanya, İngiltere ve Hollanda'yı takiben 4. büyük ülke oldu.

Ulaşılan bu rakamlar, Avrupa'daki diğer ülkelerle kıyaslandığında daha çarpıcı sonuçlar içeriyor. Eylül dönemleri itibariyle son 1 yıllık performansda Türkiye yüzde 59.9'luk MasterCard kredi kartı artışı ile 1. sırada yer aldı. Ciro'daki yüzde 76.5'luk artış da, Türkiye'yi Avrupa'da bir numaraya çıkardı. Maestro banka kartında ise yüzde 36.4'lük artışla Türkiye 3. sıraya yükseldi. Pazardaki bu gelişme devam ettiği taktirde Türkiye'nin kısa bir süre sonra Avrupa liderliğini ele geçirmesi bekleniyor.

POTANSİYEL BÜYÜK

Europay International Avrasya Bölgesi Genel Müdürü Özlem Erçelen İmece, enflasyonun düşmesiyle birlikte banka kartlarının daha çok kullanılacağı beklentisi içinde olduklarını bildirdi.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Uğur Güvenç de, Türk halkının kart kullanımını sevdiğini, kart adetlerinde ve cirodaki bu hızlı artışın beklenen bir gelişme olduğunu söyledi.

Türk kullanıcılarının, Batı ülkelerine kıyasla şanslı olduğunu ifade eden Güvenç, bankaların piyasaya geç girmesinin en son teknolojiyi ve yenilikleri kullanıcıların hizmetine sunduğunu, çok sayıda bankanın kart veriyor olması nedeniyle de rekabetin getirdiği avantajlar bulunduğunu belirtti.

Kart veremedikleri büyük bir kitle olduğuna dikkati çeken Güvenç, ‘‘Önümüzdeki yıllarda gelişme trendi hızla artacak. Çünkü, hem kart sahipleri, hem de kartların geçmiş olduğu üye işyerlerinde büyük bir potansiyel var’’ diye konuştu. Uğur Güvenç, bu arada, enflasyonun düşmesinin de kart kullanımını olumlu yönde etkileyeceğini kaydetti.

Kart kullanımının bir kısmının kart sahipleri tarafından faizlendirilerek yapıldığını anımsatan Güvenç, ‘‘Enflasyonun düşmesiyle beraber faiz oranlarının da düşmesi, kart kullanımını olumlu etkileyecek ve ciroları artırıcı tesir yapacak’’ dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle