GeriEkonomi Türkiye outlet sayısında Avrupa ikincisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye outlet sayısında Avrupa ikincisi

Türkiye outlet sayısında Avrupa ikincisi
refid:9006798 ilişkili resim dosyası

Türkiye, sezon perakendeciliğini tamamlayan ve stok maliyetini azaltan indirim mağazacılığı olarak bilinen outlet perakendeciliği yatırımlarında Avrupa ülkelerini zorluyor.

Türkiye toplam kiralanabilir alanı 382 bin 781 metre kare olan 19 adet outlet alışveriş merkezi ile Avrupa'da toplam 474 bin 881 metre kare kiralanabilir alana sahip, 29 outlet alışveriş merkezi olan İngiltere'den sonra 2. sırada yer alıyor. Türkiye'yi 12 adet outlet alışveriş merkezi ile İtalya, 11 adet outlet alışveriş merkezi ile Fransa izliyor.

Avrupa'da 3 milyon 21 bin 731 metre kare toplam kiralanabilir alana sahip 133 adet outlet alışveriş merkezi bulunurken, Amerika'da 5 milyon 570 bin metre kare toplam kiralanabilir alana sahip 222 adet outlet alışveriş merkezleri yer alıyor.

Ünlü markaların outlet yatırımları da artarak sürüyor. Mudo'nun mağazalarının üçte biri outlet mağazalarından oluşurken, Boyner bu yıl içinde 3 yeni outlet mağazası açmayı planlıyor.

Olivim Genel Müdürü Murat İzci AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl Olivium'u 11 milyon 118 bin kişinin ziyaret ettiğini ve KDV hariç 125 milyon dolar ciro elde ettiklerini, bu sene 11 milyon 300 bin ziyaretçi ve 150 milyon dolar ciro beklediklerini belirtti.

"YÜZDE 100 DOLU, SIRADA 400 CİVARINDA MARKA VAR"

İzci, "Olivium Alışveriş Merkezimiz yüzde 100 dolu. Sırada bekleyen 400 civarında marka var. Ümraniye'de yeni bir yatırım planlıyoruz. Yeni alışveriş merkezi yaklaşık 35 bin metre kare alan üzerinde, 5 kattan oluşacak. İçinden metro bağlantısı geçecek olan alışveriş merkezine 60 milyon dolar yatırım yapılacak ve 2010 yılının ilk çeyreğinde açılacak" diye konuştu.

Bilinçli tüketicinin outletten alışveriş yapmayı tercih ettiğine dikkat çeken İzci, "Özellikle sıkıntılı dönemlerde bu had safhaya çıkıyor. Cebinde sınırlı parası olan ama diğer taraftan marka giymek isteyen insanlar için hakikaten iyi bir alternatif oluşturuyor. Bizde piyasanın aksine herhangi bir durgunluk yok" görüşünü aktardı.

Türkiye'nin Avrupa ülkeleri arasında outlet yatırımlarında ikinci sırada yer aldığına işaret eden İzci, "Yeni açılacak alışveriş merkezleriyle Avrupa'da en fazla outlet yatırımı Türkiye'de olacak. En az 200 bin metre kareye yakın outlet yatırımı geliyor" dedi.

"OUTLET, TÜRKİYE İÇİN ÇOK İYİ BİR MODEL"

Outlet yatırımlarının Türkiye için çok iyi bir model olduğunu ifade eden İzci, "Kiracı kiralamadan memnun, çünkü hasılat paylaşımı var. Kiralayan yüksek işte yüksek kira alabildiği için memnun. Müşteri de aradaki farktan son derece hoşnut. Bütün taraflar bu işten memnun. Markaya göre fiyatlardaki indirimler yüzde 30 ile yüzde 70'i bulabiliyor" diye konuştu.

Türkiye'de Mart sonu itibariyle alışveriş merkezlerindeki toplam kiralanabilir alanın 3 milyon 744 bin metre kare olduğuna işaret eden İzci, outletlerin bunun yüzde 10'unu oluşturduğunu, ancak outlet yatırımlarının Türkiye'de yüzde 15'e kadar yükseleceğini düşündüğünü söyledi.
İzci, şu anda ciroda yüzde 15'lerde olan payın da gelecekte yüzde 25'e kadar çıkabileceğini aktardı.

BOYNER BU YIL 3 YENİ OUTLET MAĞAZA AÇMAYI PLANLIYOR

Boyner Büyük Mağazacılık Operasyon, Bayi İlişkileri ve Seri Sonu Genel Müdür Yardımcısı Cenk Akın, Boyner outlet operasyonunun bu yıl için 10 mağaza ile devam ettiğini, söz konusu mağazaların toplam alanının 7 bin 500 metre kare olduğunu ve Boyner Mağazaları içinde yüzde 10 paya sahip bulunduğunu belirtti.
Mağazaları 2007 yılında yaklaşık 2 milyon kişinin ziyaret ettiğini ifade eden Akın, bu yıl 3 yeni mağaza daha açmayı planladıklarını, bu yeni mağazaların ikisinin Anadolu yakasında, birinin de Avrupa yakasında olacağını kaydetti.

Akın, Boyner outlet hedefleri arasında, Boyner mağazasının olmadığı Anadolu şehirlerinde bayilik sistemi ile büyümenin yer aldığını, projeleri değerlendirip yeni noktalarda hızlı bir yayılma politikasıyla büyüyeceklerini ifade etti.

MUDO MAĞAZALARININ ÜÇTE BİRİ OUTLET...

Mudo'nun 27 outlet mağazası bulunurken, ayrıca 2 sezon mağazasında da outlet reyonları yer alıyor.
Mudo mağazalarının üçte biri outlet mağazalarından oluşuyor. Bu mağazalarda yüzde 20 oranında sezondan devir olan ana marka ürünleri satılırken, yüzde 80 oranında uygun fiyatlı basic ürünlerden oluşan koleksiyonların satışı yapılıyor. Mudo'da satılan her iki üründen biri outlet mağazalarında satılırken, ürünlerin düşük fiyatlı olmasından dolayı outlet cirosunun payı yüzde 30 oranında.
Yeni outlet mağazalarına özellikle büyük şehirlerin gelişmekte olan yerleşim bölgelerinde ihtiyaç duyulacağını, ayrıca bugün alışveriş hacmi yüksek olan potansiyel lokasyonları çok yakından takip ettiklerini belirten Mudo yetkilileri, outlet mağazacılığının devir ürünlerin yanında kendi koleksiyonu doğrultusunda ürün alımı yapılan bir mağazacılık konsepti olduğunu aktardılar.

PARK BRAVO...

Park Bravo Group'un da şu anda 5 outlet mağazası bulunurken, İstanbul Gültepe, Olivium ve Kartal M1, Antalya Deepo, Ankara Optimum'da yer alan söz konusu mağazalar toplam bin 500 metre kare alana sahip. Bunun Park Bravo mağazaları içindeki payı yüzde 13, toplam ciro içindeki payı da yüzde 10 civarında seyrediyor. Park Bravo Group da önümüzdeki dönemlerde yeni outletler açmayı planlıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle