GeriEkonomi Türkiye İktisat Kongresi 5-9 Mayıs'ta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye İktisat Kongresi 5-9 Mayıs'ta

Cumhuriyetin 80'inci yılı etkinlikleri kapsamında hazırlıkları yaklaşık bir yıldır sürdürülen 2004 Türkiye İktisat Kongresi 5-9 Mayıs tarihlerinde İzmir'de gerçekleştirilecek. DPT Müsteşarı Ahmet Tıktık, kongrenin yurt içi ve yurtdışından geniş bir katılımla gerçekleştirileceğini bildirdi.

Bilimsel faaliyetlerle, tebliğ ve çalışma gruplarının sunumlarının yapılacağı Türkiye İktisat Kongresi; Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, TBMM Başkanı Bülent Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve OECD Genel Sekreteri Donald Johnston'un açış konuşmasıyla başlayacak.

DPT Müsteşarı Ahmet Tıktık, yurtiçi ve yurtdışından geniş bir katılımla gerçekleştirilmesi planlanan kongreye, akademisyenler, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, bürokratlar ve yerel yöneticilerin yanı sıra Dünya Bankası, OECD ve AB Komisyonu gibi uluslararası kuruluş temsilcilerinin katılacağını bildirdi. Tıktık, kongrede Türkiye'nin uzun vadede bilgi toplumuna dönüşme ve AB'ye üyelik perspektifinde, yüksek oranlı istikrarlı büyüme hızının sağlanması, girişimcilik ve ekonominin rekabet gücünün artırılması, bölgesel gelişme dinamiklerinin hayata geçirilmesi, gelir dağılımının iyileştirilmesi ve yoksullukla mücadele ve iyi yönetişimi hedefleyen stratejiler geliştirilmesinin amaçlandığını kaydetti.

Kongrede, Bilim Komitelerince değerlendirilen 20 tebliğ sunulacak. Ayrıca çeşitli kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarınca koordine edilen ve yaklaşık 400 akademisyen ve uzmanın katılımyla oluşturulan 22 Çalışma Grubu'nun, kongrenin hedef ve perspektiflerini gözönünde bulundurarak hazırladıkları raporlar sunulacak ve tartışılacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle