GeriEkonomi Türkiye bürokrasi şampiyonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye bürokrasi şampiyonu

Türkiye, bir şirketin kuruluşu için gerekli formalite sayısı bakımından Avrupa'da ilk sıraya yerleşti. Bu işlemlerin en az 2.5 ayda sonuçlandığı tespit edildi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK)  aylık yayın organı İşveren'de yer alan araştırmaya göre, Türkiye'deki bürokratik ortam, çalışmaya ve çalıştırmaya engel olarak, ekonominin rekabet gücünü zayıflatıyor. Türkiye, bir şirketin kuruluşu için gerekli formalite sayısı bakımından Avrupa'da ilk sırada yer alıyor. Bu işlemlerin en az 2.5 ayda sonuçlanabildiği belirlendi. Türkiye'yi İtalya, Fransa ve İspanya izlerken, bürokrasinin en az yaşandığı Avrupa ülkesi İngiltere olarak belirlendi. Türkiye'de ayrıca işletme faaliyetine ilişkin zamanın yüzde 20'sinin bürokrasi tarafından heba edildiği gözlendi.

Yatırımlar konusunda bürokratik sorunların da çok ağır olduğu, Türkiye'de yatırım yapmak isteyen bir girişimcinin yatırım tamamlanıncaya kadar 172 imzayı tamamlamak zorunda kaldığı tespit edildi. Enerji sektöründe 14 ayda gerçekleşen bir projenin tüm izinlerinin ancak 9 yılda tamamlanabildiği de belirlendi. Buna karşılık Avrupa'da yatırımcı tek bir büroya başvuruyor ve bu büro tüm resmi işlemleri yatırımcı adına gerçekleştiriyor.

Dünya Ekonomik Forumu verilerine göre Türkiye, devlet bürokrasisinin engelleyici etkisi yönünden 59 ülke içinde 10'uncu sırada yer alıyor. Dünya Bankası ise bürokrasi basit ve şeffaf hale getirilmediği takdirde, Türkiye'de kurulu firmaların iç piyasa için dahi üretim yapamaz hale geleceği uyarısında bulundu.

Türkiye'de elektronik devlete yönelik hazırlıklar da yetersiz bulunurken, araştırmada ABD, Kanada, Yeni Zelanda, Avustralya gibi ülkelerin 2002 yılında tüm kamu hizmetlerini ve bürokratik işlemleri internet ve on-line yoluyla vermeyi planladığı hatırlatılıyor. Türkiye'nin bu kapsamdaki yarışta Afrika ülkeleri düzeyinde kaldığı tespit ediliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle