GeriEkonomi Türk otomotiv sanayii 9 ayda ihracatta 5 milyar doları geçti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk otomotiv sanayii 9 ayda ihracatta 5 milyar doları geçti

Ekonomik kriz nedeniyle dış pazarlara yönelen Türk otomotiv sektörünün ihracatı, yılın 9 ayında yüzde 57.9 oranında artarak 5.1 milyar doları aştı. Sektör, yılın son çeyreğine girmeden yakaladığı bu başarı ile 2002'nin tamamında yapılan 4.8 milyar dolarlık ihracat rakamını geride bıraktı.

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre, ihracat kalemleri arasında yan sanayii, yılın 9 ayında yüzde 27.9 oranında artarak 1 milyar 748 milyon 148 bin dolarile ilk sırada yer alırken, bunu 1 milyar 487 milyon 877 bin dolar ilebinek otomobiller, 813 milyon 850 bin dolar ile de eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar izledi. En fazla ihracat artışı, tanklar ve zırhlı savaş taşıtları ile traktörlerde gerçekleşirken, sadece hava ve uzay taşıtları ile özel amaçlı diğer çekicilerin ihracatında gerileme yaşandı. Ocak-eylül döneminde, yüzde 57.8'lik artışla 5 milyar 150 milyon 655 bin dolara yükselen ihracat, geçen yılın aynı döneminde ise 3 milyar 262 milyon 860 bin dolarda kalmıştı. Eylül'de yüzde 48.5 oranında artarak 645 milyon 541 bin doları bulan otomotiv sektörü ihracatı, geçen yılın aynı ayında ise 434 milyon 563 bin dolar olarak gerçekleşmişti.

Sektör, yılın 9 ayında 16 serbest bölgenin yanı sıra, 168 ülke ve özerk bölgeye ihracat gerçekleştirdi. Yoğun olarak Avrupa ülkelerine yapılan ihracatta, Almanya yüzde 42.5'lik artışla 868 milyon 622 bin dolar ile ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi İtalya, Fransa ve İspanya izledi. Sektör, bu dönemde Botsvana, Myanmar (Burma), Burundi, Cebelitarık, Doğu Timor, Marshall Adaları, Melilla, Mozambik, Orta Afrika Cumhuriyeti, San Marino, El Salvador, Fransız Polinezyası, Gambiya, Guyana, İngiliz Virjin Adaları, Filistin ve Swaziland ile TÜBİTAK, Trakya, Adana Yumurtalık ve Kocaeli serbest bölgelerine ilk kez ihracat yaptı.

Doğalgazlı otomobiller geliyor

Devlet, elindeki doğalgaz fazlasını eritmek için formül buldu. Enerji Bakanlığı, doğalgazın sıkıştırılıp tıpkı LPG gibi araçlar, ev ve işlerlerinde kullanımı için çalışma başlattı.

Enerji Bakanı Hilmi Güler'in, ‘‘çalışmalara başladık’’ diyerek Hürriyet'e açıkladığı bu formül yaşama geçirildiğinde, sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) araçlarda yakıt, evlerde tüpgaz, işyerlerinde de enerji kaynağı olarak kullanılacak. Geçmişte yapılan anlaşmalarla Türkiye'nin ihtiyacının çok üzerinde doğalgaz bağlantıları yapıldığına dikkat çeken Güler, şunları söyledi: ‘‘Geçmiş hükümetlerin yaptıkları bu anlaşmalarla ihtiyacın çok üzerinde bağlantılar yapılmış, bu nedenle de elimizde ciddi boyutlarda kullanılamayan doğalgaz fazlamız ortaya çıktı. Onun için, ya kullanılamayan doğalgaza para ödemeye devam edeceğiz, ya da alternatif kullanım alanları yaratarak doğalgaz fazlalığını eritmeye çalışacağız.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle