Türk basınının amiral gemisi Hürriyet’te Sedat Ergin dönemi

Hürriyet Haber
27.08.2014 - 01:17 | Son Güncelleme:

TÜRK basının amiral gemisi Hürriyet’te Sedat Ergin dönemi dün resmen başladı. Ergin’in yeni görevi dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Hürriyet Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, “Bizim işimiz her zaman sadece gazetecilik. Pusulamız güvenilir habercilik, bağımsız yayıncılık” dedi.

TÜRK basının amiral gemisi Hürriyet’in yeni Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin oldu. Ergin’in Yayın Yönetmenliğini devralması dolayısıyla dün Hürriyet Dünyası’nda düzenlenen törende konuşan Hürriyet Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, “Bizim işimiz her zaman sadece gazetecilik. Pusulamız güvenilir habercilik, bağımsız yayıncılık. Kurulduğu günden bu yana , özellikle de Doğan Grubu’nun çatısı altında olduğu 20 yıldır Hürriyet bu pusulasından hiç şaşmadı, şaşmayacak” dedi.


Türk basınının amiral gemisi Hürriyet’te Sedat Ergin dönemi


İŞİMİZ SİYASET DEĞİL


İfade özgürlüğü ile güvenilir ve bağımsız yayıncılığın önemini vurgulayan Vuslat Doğan Sabancı konuşmasında şunları kaydetti: “Hürriyet, yarım yüzyıldır Türk basınının amiral gemisi. Ancak tarihinde hiçbir zaman Hürriyet’e bugünkü kadar çok ihtiyaç duyulmadı. Habercilikte okurlarımızla hergün daha sıkı, daha anlamlı bir ilişki kurabilmek için kendimizle yarışmalıyız. Bütün hürriyetler önemlidir ancak içlerinden biri bizim için çok özeldir: O da ifade hürriyeti… Farklı görüşlerin ya da kimliklerin birbirini yermeden, kırıp dökmeden aynı mecrada aynı ortamda ifade edilebilmesi asıl varılması gereken yerdir. Yaratıcı fikirler böyle ortamlarda filizlenir.”


FARKLI GÖRÜŞLERİ BULUŞTURUYORUZ

Türk basınının amiral gemisi Hürriyet’te Sedat Ergin dönemi


“Medyanın işi siyaset yapmak değildir. Siyasetin önünü açmak, her türlü fikrin tartışılacağı platform oluşturmaktır” diyen Vuslat Doğan Sabancı şöyle devam etti: “Böyle bir platform oluşturabilmek için varsa önyargılarımızdan kurtulmaya çalışmalıyız. Özeleştiri yapabilmeliyiz ve ortak yapıcı bir dili savunmalıyız. Mesleğimizin özünde de yeni bilgilerin, yeni fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamak var. Bazen ezber bozmak, bazen de okurlarımıza yeni zihin kapıları açmak. Biz farklı görüşlerin bir arada Hürriyet’te bulunmasından tarafız. Kendini yalnız hisseden toplulukların da Hürriyet’te ifade bulmasından tarafız. Yeter ki üslup birliği içinde olalım. Fikirlerimiz ayrı olsa da, aynı alfabeyi kullanmalıyız. Koromuz çok sesli olsa da, nota sistemi aynı olmalı. Çok seslilik, kakafoni demek değildir. Bir tek ortak amacımız var, Hürriyet’i her alanda daha ileriye taşımak; ve bu sayede, Türkiye’ye daha fazla Hürriyet getirmek.”


İnsanlara, olaylara adil yaklaşmalıyız


Türk basınının amiral gemisi Hürriyet’te Sedat Ergin dönemi


HÜRRİYET Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ise, Hürriyet’in okuruyla olan özel bağlarının dokusunda hayatın kendisinin olduğunu hatırlatarak, şu mesajları verdi: “Hayata, hayatımıza sahip çıkmak, hayata asılmak, hayatı dolu bir şekilde yaşama arzumuz var. Hayatımızla aramıza kimseyi sokmamak, kendi değerlerimize, ideallerimize, kendi yaşam tarzımıza sahip çıkmak kararlılığı var. En temelinde, bireyin istediği gibi olabilme hakkı var. İşin esası, gazeteciliğimizi evrensel kurallara uygun bir biçimde yapmaktır. Bunu yaparken hatasız olmak yeterli değil. Bir bu kadar önemlisi, adil olmamız, olaylara, olayların öznesi olan insanlara adil yaklaşmamız gerekiyor.


Türk basınının amiral gemisi Hürriyet’te Sedat Ergin dönemi“Kişilik haklarına saygı gazeteciliğimizin ana düsturu olmalıdır” diyen Ergin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Nefret söylemi bu gazetenin kapısından içeri girmemelidir. Kadınlara karşı saygısız, ayrımcı dile bütün sayfalarımız kapalı olmalıdır. Bizim en önemli sermayemiz, bağımsız gazeteciliğimizdir. Gazetecilik değerlerine sahip çıkacağız, bu değerleri yücelteceğiz, gazeteciliğin bayrağını yükseltmeye, bütün sıkıntılara rağmen basın özgürlüğünü ileri götürmeye çalışacağız.”
Hürriyet’in değişmeyeceğini vurgulayan Ergin, “Bu ilkeler, öncelikle demokrasidir, çoğulculuktur, hukukun üstünlüğüdür, meşruiyet çizgisini savunmaktır, evrensel hukuka taahhüttür, insan haklarına ödünsüz bir saygıdır, laikliği benimsemektir, çevreye, bütün canlılara sahip çıkmaktır. Türkiye’nin yakalamak istediği evrensel ölçülerin bir sembolü olarak AB’ye tam üyelik hedefine -mevcut güçlükler, sıkıntılar ne olursa olsun- sahip çıkmaktır. Ve tabii ki en temel yol gösterici ilkemiz ülkemizi, Türkiye’yi , onun insanlarını sevmektir. Geçmişiyle, bugünüyle ve geleceğiyle tek bir Türkiye var ve o Türkiye hepimizin” şeklinde konuştu.


Türk basınının amiral gemisi Hürriyet’te Sedat Ergin dönemi


ÇUVAL OLAYINI ORTAYA ÇIKARAN GAZETECİ

Türk basınının amiral gemisi Hürriyet’te Sedat Ergin dönemi

Gazetecilikle geçen bir hayat


1957 yılında İstanbul’da doğan Sedat Ergin, liseyi Robert Kolej’de okudu. Daha sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitiren Ergin, gazeteciliğe 1975 yılında Türk Haberler Ajansı Dış Haberler Servisinde başladı. 1976-78 yılları arasında Türk Haberler Ajansı Ankara Bürosunda diplomasi, başbakanlık ve meclis muhabirliği yapan Ergin, 1979-1987 yılları arasında ise, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosunda diplomasi muhabiri olarak çalıştı. 1987 yılında Hürriyet’e geçerek, gazetenin Washington muhabirliğini üstlenen Ergin, 6 yıla yakın bir süre bu görevi yürüttükten sonra 1 Mart 1993’te Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilciliği görevine getirildi. Ergin, bu görevi
12 yıl sürdürdü ve Ankara’dan köşesini yazdı, ayrıca düzenli olarak CNN-Türk’te Ankara Kulisi programına katıldı. 17 Mart 2005 tarihinde Milliyet Genel Yayın Yönetmenliğini üstlenen Ergin, 2009 yılı ekim ayına kadar bu görevi yürüttü. Ergin, 2009 sonbaharında Hürriyet’e köşe yazarı olarak dönüş yaptı. Ergin, Refah-Yol hükümetinin çöküşünü anlatan ‘Fırtına Dosyası’ başlıklı yazı dizisiyle 1997’de, 1 Mart tezkere krizine giden süreci özetlediği ‘Bizden Saklananlar’ dizisiyle de 2003 yılında olmak üzere Sedat Simavi basın ödülünü iki kez kazandı. Ayrıca, 1992, 2003 ve 2010 yıllarında olmak üzere Türkiye Gazeteciler Cemiyeti gazetecilik ödülünü üç kez kazandı. 2003 haber ödülünü ‘Süleymaniye Baskını’ haberini, 2011 araştırma ödülü ise Balyoz iddianamesiyle ilgili yazı dizisini konu alıyordu. Ayrıca, 2010 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin basın özgürlüğü ödülünü aldı. Evli olan Sedat Ergin İngilizce biliyor.

İşte Sedat Ergin’i tanıtan kısa video:


Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı