GeriEkonomi Tüpraş: Akaryakıt Avrupa'dan ucuz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tüpraş: Akaryakıt Avrupa'dan ucuz

TÜPRAŞ Genel Müdürü Hüsamettin Danış, Türkiye'de akaryakıt ürünleri fiyatlarının Avrupa'nın yüzde 15-20 gerisine çekildiğini söyledi.

Reuters'e açıklama yapan Danış, ‘‘Tüpraş, Türkiye'de benzin fiyatlarının Avrupa ortalamasının yüzde 15, Motorin fiyatlarının da yüzde 20 dolayında daha ucuz olduğu düşüncesinin savunmaktadır’’ dedi.

Avrupa ortalaması pompa fiyatının 1999 yılında kurşunsuz benzinde 94.4 sent düzeyindeyken Türkiye'de 101.9 sent düzeyinde olduğuna işaret eden Danış, ‘‘2001 yılının ilk 5 ayında ise Avrupa pompa fiyatının yüzde 15 altına indi’’diye konuştu. Danış halen Türkiye'deki motorin fiyatlarının da Avrupa'nın yüzde 21 altında olduğunu belirterek, Avrupa'da 72.3 sent olan motorinin Türkiye'de 58.5 sent fiyatla satılmakta olduğunu bildirdi.

Danış, ‘‘Buradan da anlaşılacağı gibi Türkiye'de atadyakıt fiyatlarının pahalı olduğu görüşü yanlıştır’’ dedi.

Türkiye'de kurşunsuz benzintüketiminin de hızla arttığını anlatan Danış şunları söyledi: ‘‘Artan ihtiyacı karşılamak için 1.5 milyon top kapasiteli iki izomerizasyon ünitesini bu yıl sonuna kadar devreye koyacağız. Temmuz ayı başında mekanik montajı tamamlanan İzmir Rafinerisi CCR-Reformer ve İzomerizasyon projesinde ünitelerle ilgili devreye alma çalışması başladı. Yaklışık 199 milyon dolara mal olacak bu proenin yanında 78 milyon dolara mal olması beklenen İzmit Rafinerisi İzomerizasyon ünitesi de 2001 yılı sonuna doğru devreye alınacak.’’

Tüpraş'ın yenileme, modernizasyon projelerinin de etkisiyle daha karlı çalışmakta olduğunu vurgulayan Danış, Deutschebank'ın Mayıs ayında 2001 yılı gelirleri öngörülerek yaptığı karlılık çalışmalarına işaret etti ve şöyle konuştu: ‘‘Buna göre Tüpraş çalışan başına kazanç açısından Avrupa'daki rakip olduğu uluslararası petrol şirketlerini geride bırakmıştır. Bu şirketler arasında Yunanistan'dan Hellenic Petroleum, Polonya'dan Orlen, Çek Cumhuriyeti'nden Unipetrol, SLovakya'dan Slovnaft ve Macaristan'dan Mol gibi kuruluşlar bulunmaktadır. Ayrıca Deutchebank'ın şirketimiz için 2001 yılında öngördüğü 300 milyon dolarlık kar tahmini 2001 yılı program hedfimizin çok altında olmasına rağmen Tüpraş, Avustralya'nın uluslararası petrol şirketi OMV ile eşdeğer birim kazanç düzeyine sahiptir.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle