GeriEkonomi Trabzonspor halktan 24.5 milyon dolar toplayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Trabzonspor halktan 24.5 milyon dolar toplayacak

Trabzonspor Sportif hisse senetlerinin halka arz fiyatı 5.25 YTL olarak belirlendi. Sermayesinin yüzde 25’ini halka arzetmeye hazırlanan Trabzonspor, 24.5 milyon dolarlık gelir hedefliyor. Böylece, Trabzonspor halka arz gelirinde Fenerbahçe’den sonra ikinci büyük kulüp olacak.

NİSAN ayı başında gerçekleştirilmesi planlanan Trabzonspor Sportif’in halka arzda fiyat 5.25 YTL olarak belirlendi. 25 milyon YTL sermayeye sahip olan şirketin yüzde 25 oranındaki hisseleri halka arz edilecek. Bu fiyat üzerinden yapılacak halka arzdan Trabzonspor Sportif toplam 24.5 milyon dolar (32 milyon 812 bin YTL) gelir elde ederken, toplam piyasa değeri ise 98.3 milyon dolar olacak. Şirket halka arzdan elde edeceği bu gelirle toplam 10 milyon dolar civarında olan borcunu kapatacak. Kalan kısım ise getirisi yüksek yatırımlara yönlendirilecek.

İKİNCİ BÜYÜK:

Trabzonspor, halka arzdan elde edeceği 24.5 milyon dolar ile, Fenerbahçe’den sonra halka açılarak en yüksek gelir elde eden ikinci futbol kulübü haline gelecek. Fenerbahçe, halka açılarak 30 milyon dolarlık gelir elde etmeyi başarmıştı.

YÜZDE 25’İ SATILACAK:

Halka arz konsorsiyum lideri Deniz Yatırım Genel Müdürü Cafer Bakırhan, Trabzonspor Sportif’in halka arz fiyatının belirlendiğini söyleyerek, ‘25 milyon YTL sermayeli Trabzonspor Sportif’in sermayesindeki Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş.’ye ait yüzde 25 oranındaki 6 milyon 250 bin YTL nominal değerdeki hisse senetleri 5.25 YTL fiyatla halka arz edilecek’ dedi. Bakırhan, halka açılacak olan Trabzonspor Sportif, sözleşmeler çerçevesinde yüksek gelirler elde eden, buna karşın giderleri düşük, düzenli temettü ödeyen ve ayrıca vergiden muaf bir şirket yapısında olacağını söyledi.

ÜYELERE ÖZEL TAHSİSAT:

Bakırhan, halka arz edilecek hisselerin yüzde 50’sini küçük bireysel yatırımcılara, yüzde 10’unu Trabzonspor Kulübü üyelerine tahsis edeceklerini belirterek sözlerineşöyle devam etti: ‘Yüzde 20’sini alım gücü yüksek yatırımcılara, yüzde 15’ini yurt dışı yatırımcılara, yüzde 5’ini ise yurt içi kurumsal yatırımcılara tahsis etmeyi planlıyoruz. Trabzonspor Kulübü üyeleri dışındaki başvurular oransal dağıtım esasına göre yapılırken, Trabzonspor Kulüp üyeleri için özel tahsisat yapılacak ve dağıtılacak

ÜÇ BÜYÜK YÜZDE 15’İNİ HALKA AÇTI:

Borsada işlem gören diğer üç büyük kulübün halka arzlarına bakıldığında ise BJK Futbol halka arzında açılacak kısım yüzde 15 elde edilen gelir 14 milyon dolar olurken, GS Sportif yüzde 16’sını halka açarak 21 milyon dolar ve FB Sportif’in yüzde 15’ini halka açarak 30 milyon dolarlık gelir elde etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle