GeriEkonomi Torunlar GYO’nun 4 yöneticisi ifadeye çağrıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  117
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Torunlar GYO’nun 4 yöneticisi ifadeye çağrıldı

Torunlar GYO’nun 4 yöneticisi ifadeye çağrıldı
refid:27159789 ilişkili resim dosyası

Torunlar İnşaat şantiyesinde meydana gelen ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazasıyla ilgili olarak savcılık 4 kişiyi ifadeye çağrıldı. İfadeye çağrılan isimlerin Torunlar GYO’nun 4 yöneticisi olduğu öğrenildi.

TMMOB: Kontrol 30 Ağustos'a kadar geçerliydi

TMMOB Türkiye Makina Mühendisler Odası İstanbul Şubesi, Torunlar İnşaat şantiyesinde meydana gelen ve 10 kişinin ölümüyle sonuçlanan asansör kazası hakkında yazılı bir açıklama yaptı. TMMMOB, asansörün son kontrolünün 30 Mayıs'ta yapıldığını, ancak bu kontrolün 30 Ağustos'a kadar geçerli olduğunu ve bu tarihten sonra bir kontrol yapılmadığını belirtti. Açıklamada kazanın hangi sebepten kaynaklı olduğuna dair incelemenin Oda teknik heyeti tarafından yapıldığı ifade edildi.

TMMOB'dan yapılan açıklama şöyle:

"Asansörde yaşanan kaza sonrası Torunlar firmasının açıklamasında Odamız muayene kuruluşu tarafından 30.05.2014 tarihinde yapılmış olan kontrole ve verilen muayene raporuna atıf yapılmaktadır. Odamız muayene kuruluşu tarafında yapılan kontrol, kontrol anındaki gözlemler ve deneylere dayanmaktadır. Verilen uygunluk raporu, cihazın periyodik olarak bakım ve uygun iş güvenliği şartlarında kullanılması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Bu bakımdan özellikle şantiye şartlarında çalışan bu cihazların eğitimli nezaretçiler tarafından kullanılması ve günlük bakım ve kontrollerinin yapılması elzemdir. İlgili asansöre ilişkin verilen rapor 30.08.2014 tarihine kadar geçerlidir ve verilen raporda bu belirtilmiştir.

Torunlar GYO’nun 4 yöneticisi ifadeye çağrıldı Gözaltına alınan 9 kişi serbest kaldı

Torunlar GYO’nun 4 yöneticisi ifadeye çağrıldı TORUNLAR GYO : ASANSÖRLER 30.05.2014 TARİHİNDE KONTROL EDİLDİ

Ayrıca işçilerin verdiği bilgilere göre söz konusu asansör geçen hafta arıza yapmış ve bir bakımdan geçmiştir. Bu bakım sonrası Muayene Kuruluşumuza bilgi verilmeli ve asansör yeniden tarafımızdan kontrol edilmeli idi. Kamuoyunda Torunlar İnşaat firması tarafından Odamızın kontrol ve uygunluk raporu verdiğine yönelik eksik ve yanlı açıklama, sorumluluktan kurtulma ve algıyı başka yönlere çevirme çabalarıdır. Teknik heyetimiz kazanın oluşumuna dair incelemesini sonuçlandırdığında ayrıca açıklama yapılacaktır."

Torunlar GYO’nun 4 yöneticisi ifadeye çağrıldı ASANSÖR FİRMASI GEDA MAJOR SİTESİNİ İKİ SAAT KAPATTI

Torunlar GYO’nun 4 yöneticisi ifadeye çağrıldı


OLAYIN BEDELİNİ ÖDEMEK ZORUNDALAR
Türk-İş Yönetimi Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'daki kazanın, Soma'daki maden faciasından hiçbir ders alınmadığını gösterdiği belirtilerek, şunlar kaydedildi: "Yaşanan olayların tek sorumlusu yine denetim yapmakla görevli işçiler olarak yansıtılmaktadır. Asıl sorumlular, taşeron firmalarla, kölelik düzeninde güvencesiz olarak işçi çalıştıranlardır. Ucuz emek gücü ile daha fazla kar hırsı içerisinde olanlar, bu olayın bedelini ödemek zorundadır. Bu sebeple, topluma ve işçilere karşı herkes üzerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmelidir. Hayatlarını kaybeden işçilerimize Allah'tan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.."

CENAZELER TESLİM EDİLDİ

Öte yandan, asansör faciasında hayatını kaybeden 10 işçinin cenazeleri otopsi işlemlerinin tamamlanmasının ardından ailelerine teslim edildi. Cenazelerin araçlarla çıkartılması sırasında gözyaşları sel oldu. Cenazeler aileler tarafından toprağa verilmek üzere memleketlerine götürüldü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle