GeriEkonomi TMSF: Uzan’dan 7.5 milyar YTL istiyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TMSF: Uzan’dan 7.5 milyar YTL istiyoruz

TMSF: Uzan’dan 7.5 milyar YTL istiyoruz
refid:3921858 ilişkili resim dosyası

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, İmarbank’taki incelemeler sonucunda Cem Uzan’dan 7 milyar 553 milyon YTL’lik alacak için takip başlatıldığını bildirdi. Ertürk, ‘Cem Uzan ile TMSF arasında borç ödeme protokolü bulunmayıp, alacağın tamamının tahsil edilmesine kadar icra takibatı devam edecek’ dedi.

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Türkiye İmar Bankası’nda fon tarafından yapılan incelemeler sonucunda Cem Uzan’dan 7 milyar 553 milyon 995 bin YTL’lik alacağın belirlendiğini bildirdi. Ertürk, bu alacağın faiz ve gecikme zammı ile birlikte tamamının tahsil edilmesine kadar icra takibinin devam edeceğini bildirdi.

SORUYA YANIT:

Anavatan Partisi İstanbul Milletvekili Emin Şirin’in Devlet Bakanı Abdüllatif Şener’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergeye TMSF Başkanı Ahmet Ertürk yanıtladı. Ertürk, Türkiye İmar Bankası’nda Fon tarafından yapılan incelemeler sonucunda, sigortaya tabi tasarruf mevduatı tutarı ile gerçek tasarruf tutarı arasında tespit edilen farkın sorumlularından tahsiline gidildiğini bildirdi. Ertürk, Cem Uzan hakkında 7 milyar 553 milyon 995 bin YTL (7 katrilyon 552 trilyon 995 milyar TL) alacağın tahsili için 6183 sayılı yasaya göre takip başlatıldığını açıkladı. Ertürk, gecikme zammı da uygulandığını belirterek, ‘Cem Cengiz Uzan ile TMSF arasında bir borç ödeme protokolü bulunmayıp, alacağın faiz ve gecikme zammı ile birlikte tamamının tahsil edilmesine kadar icra takibatı devam edecektir’ dedi.

ÇUKUROVA ÖDEME YAPACAK:

Ertürk, Çukurova Grubu ile 31 Ocak 2003 tarihinde faiz dahil toplam 3 milyar 663 milyon 570 bin 58 dolar fon alacağının, 15 yılda (31.01.2018 vadeli) tahsil ve tasfiyesi için BDDK ve TMSF ile Çukurova Grubu arasında ana sözleşme imzalandığını anımsattı. Ertürk, grubun talebi üzerine 4 Ağustos 2004 tarihli ek sözleşmeyle borcun yeniden yapılandırıldığını ve 31 Ocak 2018 (15 yıl) olan vadenin 30 Nisan 2006’ya çekildiğini ifade etti. Ertürk, borcun da yüzde 11 iskonta uygulanarak indirgendiğini belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle