GeriEkonomi TMSF, 10 şirkete daha el koydu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  16
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TMSF, 10 şirkete daha el koydu

TMSF, 10 şirkete daha el koydu
refid:23363668 ilişkili resim dosyası

TMSF, Çukurova Grubu’nun 455 milyon dolarlık borcuna karşılık el koyduğu Show TV ve BMC’nin yeterli olmaması üzerine dün akşam saatlerinde Digitürk, Sky 360, Akşam Gazetesi ve Alem FM’in de aralarında bulunduğu 10 şirketin daha yönetimini devraldı.

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül, Çukurova Grubu’nun fona olan borcunun 455 milyon dolar olduğunu ve yönetimleri devralınan Show TV ve BMC’nin satışıyla bu borcun geri ödenme imkanı bulunmadığını söyledi. Gül, borçların tahsili için Çukurova Grubu’nun Turkcell’deki hakları ölçüsünde bu şirkete dahil gidebileceklerini açıklarken, akşam saatlerinde Çukurova Grubu’na ait 10 şirketin daha yönetimini devraldı.
Bu şirketler arasında Akşam Gazetesi, Güneş Gazetesi, Digiturk ve Alem FM de bulunuyor.

10 ŞİRKET BULUNUYOR

TMSF, 10 ŞİRKETE DAHA EL KOYDU

TMSF açıklamasına göre, TMSF, Çukurova Grubu’ndan olan alacaklarının tahsilini teminen 5411 sayılı Bankacılık kanunundan kaynaklanan yetkilerini kullanarak Aks Televizyonculuk ve BMC’den sonra Grup’a ait 10 şirketin daha yönetimini devraldı. TMSF’nin devraldığı Grup’a ait 10 şirket şöyle:

·  Aks Uluslararası Yayıncılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
·  Aks Maksimum Yayıncılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
·  Aks Artı Yayıncılık Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
·  Atlas Yayıncılık ve Ticaret Anonim Şirketi
·  Sakarya Kent Radyo Televizyon Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
·  Medya Pazarlama Anonim Şirketi
·  Atlas Yayıncılık Yapımcılık ve Reklamcılık Anonim Şirketi
·  Eksen Yayıncılık Dağıtım Pazarlama ve Dış Ticaret Anonim Şirketi
·  T Medya Yatırım Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
·  Krea İçerik Hizmetleri ve Prodüksiyon AŞ.

Durumları vahim

MALİYE Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu Başkanlığı ev sahipliğinde düzenlenen ‘Vergisel Bilgilerin Değişiminde ve Çok Uluslu Şirketlerin Vergisel Uyumunda Teknolojiden Yararlanılmasında Güncel Gelişmeler’ konulu konferansta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan TMSF Başkanı Gül şunları söyledi: “Çukurova Grubu bize olan taahhütlerini yerine getiremedi, bunun için de Show TV ve BMC başta olmak üzere iki şirketinin satışını bizim aracılığımızla yapmak istedi. Biz de bu çerçevede Show TV ve BMC’nin yönetim ve denetimine girdik. Fakat bu iki şirket içine girdiğimizde çok vahim bir durum gördük. Borçluluk anlamında çok ciddi sıkıntıda. Eğer borçlunun varlıkları yetiyorsa, alacaklı yettiği varlıklara gider; ama yetmiyorsa alacaklı o alacağını tahsil edene kadar bütün varlıklara kadar gitme imkanına sahip olur. Bizim amacımız, borçlunun bütün varlıklarına gitmekten ziyade, alacağımızı tahsil etmek.”

Maç yayını ne olacak

TMSF’nin aralarında Digiturk’ün de bulunduğu Çukurova Grubu’na ait 10 şirkete daha el koyması Süper Lig’in yayın haklarının ne olacağını da gündeme getirdi. Maçların yayın hakları 4 yıllığına toplam 1 milyar 968 milyon dolara, bir başka ifadeyle 2 milyar 853 milyon liraya Digitürk’ün olmuştu. Digitürk’le Türk Telekom’un yarışında kazanan 321 milyon dolarlık son teklifle Digitürk olmuştu.

SPK’dan Turkcell’e 30 gün süre

SERMAYE Piyasası Kurulu (SPK), Turkcell Hizmetleri AŞ’nin Kurul kararını takip eden 30 gün içerisinde Genel Kurul yapmasını, aksi taktirde yönetim kurulunun toplanabilmesi ve karar alabilmesi için gerekli olan ve bağımsızlık kriterini sağlayan asgari sayıda üyenin, Kurulca resen atanmasına karar verdi. SPK Haftalık Bültenine göre, Kurul toplantısında; genel kurul toplantısının Kurul karar tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yapılmasını teminen genel kurulu toplantıya çağırmasının Turkcell yönetim kurulundan talep edilmesine karar verildi. Ayrıca, kurulca verilen sürede yönetim kurulunun genel kurulu toplantıya çağırmaması veya bu süre içerisinde genel kurulun toplanarak uyum için gerekli kararları almaması halinde 6362 sayılı Kanunun 17. maddesinin ikinci fıkrası ve Kurulun Seri:IV, No:56 sayılı Tebliği’nin 5. maddesinin 12. fıkrası uyarınca yönetim kurulunun toplanabilmesi ve karar alabilmesi için gerekli olan ve bağımsızlık kriterini sağlayan asgari sayıda üyenin, yerlerine usulüne uygun yeni atamalar yapılıncaya kadar görev yapmak üzere Kurulca resen atanacağı hususunda Şirketin bilgilendirilmesine karar verildiği belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle