GeriEkonomi Ticaret 2 milyar doları aşınca düşmanlık biter
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ticaret 2 milyar doları aşınca düşmanlık biter

İran gezisine çıkan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Uluslararası konjonktürün Türkiye ve İran'a yönelik etkilerine iki ülkenin ticareti arttırarak karşı koyabileceklerini söyleyerek, ‘‘İki ile ikinin beş ettiğini dış dünyaya mutlaka göstermemiz lazım’’ dedi. Tüzmen, aralarında, 2 milyar doların üstünde ticaret hacmi olan ülkeler arasında düşmanlığın kalktığını açıkladı.

Aralarında, Ram, Ulusoy, Paşabahçe, Borusan gibi firmaların da olduğu yaklaşık 200 kişilik bir işadamı topluluğuyla İran'a giden Tüzmen, iki ülkenin birbirine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Tüzmen, ‘‘İran ile Türkiye arasında ticari ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi’’ seminerinde yaptığı açış konuşmasında, komşu ülkelerle dış ticaretin son üç yılda yüzde 50 oranında arttığını söyleyerek, toplam ihracat içindeki komşuların payının yüzde 3'ten yüzde 11 seviyelerine ulaştığını açıkladı.

İran'ın ekonomik liberalizm yönündeki adımlarını takdirle izlediklerini belirten Tüzmen, ‘‘Yapabileceklerinizin maksimumunu yapmak zorundayız. Türkiye'nin Asya, İran'ın da Avrupa pazarlarına açılabilmesi için iki ülkenin birbirine ihtiyacı var’’ dedi.

Türkiye ile İran'ın ticari ilişkilerinin artmasının yalnız iki ülkeye değil, bütün bölgenin barış ve istikrarına katkıda bulunacağına değinen Tüzmen, şunları söyledi: ‘‘Türkiye ile İran ekonomileri pek çok açıdan birbirini tamamlıyor. Tüketici alışkanlıkları ve tercihleri de benzerlik gösteriyor. İki ülkenin nüfusunu üstüste koyduğunuzda neredeyse 200 milyonluk bir pazar açmış oluyoruz.’’

İki ülkenin enerji alanındaki işbirliğine ve İran'dan alınan doğalgaza da değinen Tüzmen, bu konudaki bir gelişmeyi şöyle aktardı: ‘‘Hükümetimiz önümüzdeki dönemde mevcut anlaşmalardaki taahhütlerini gözardı etmeden, enerji ithalatını Türkiye'den yapılan ithalatı arttırıcı önlem alan ülkelere yönlendirecektir. Öncelikle İran'dan satın aldığımız doğalgaz bedelinin makul bir bölümünün, Türkiye'den yapılacak ithalatın finansmanında kullanılmasına yönelik teklifimizi tekrarlıyoruz.’’

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı da, iki ülkenin dış ticaretlerinin toplamı 150 milyar dolara ulaşmasına karşın, karşılıklı ticaret payının sadece 1.5 milyar dolar düzeyinde olduğunu belirterek, ‘‘Bu sonuç iki ülkeye de yakışmıyor’’ dedi. İran'da iş yapan Türk işadamlarının akreditif ve teminat mektuplarının İran bankalarında kabul edilmediğini açıklayan Satıcı, şunları söyledi:

‘‘İran'da fikri mülkiyet haklarının gelişmesi lazım. Taklit ürünler sadece Türk ürünlerinin değil, İran'ın iktisadi ilişkilerini de sarsıyor. Bu sorunları aşmamız lazım’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle