GeriEkonomi Teknik Analiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Teknik Analiz


ENDEKS, 7 BİN 584 DESTEĞİNE YOLCU !...


Son yılların en büyük düşüş hareketinin yaşandığı kasım ayını geride bıraktık. Endeks Kasım ayı içerisinde 14 bin 933 - 8 bin 702 seviyeleri arasında hareket ederken, ayı 8 bin 748 puandan tamamladı. 6 bin 231 puanlık bir marj içerisinde hareket eden IMKB'de 4 bin 790 puanlık sert bir düşüş hareketi gerçekleşti. İşlem miktarı ay bazında bakıldığında 1.202.000.980 lot ile kasım ayında oluşan 1.303.865.738 lotluk işlemin ardından tarihin en yüksek düzeyinde gerçekleşti. İşlem hacminin böyle büyük düşüş hareketinde yüksek oranda gerçekleşmesi tedirğinliğin devam etmesine neden olurken, göstergeler ise 98 yılının Ağustos ayında yaşanan seviyelere gelmiş durumda.

Kısa vadeli yükseliş trendini 03 Kasım 2000 tarihinde 14 bin 933 seviyesine kadar devam ettiren endekste, bu tarih ve puan seviyesinde itibaren yaşanan satış baskısı devam ediyor. 08 Kasım 2000 tarihinde 14 bin desteğinin aşağı kırılması ile kar realizasyonlarının yaşanmasına ortam oluşan piyasada, 12 bin 621 desteğinin aşağı kırılması ise kar realizasyonlarının satış baskısına dönüşmesine neden oldu.

Bu satış baskısı altında yaşanan geri çekilme hareketi ise şu aşamada devam ediyor. Satış hareketinin oldukca sert olarak gerçekleşmesi, kısa vadeli hareketli ortalama bölgesi ile endeks arasında bulunan farkı oldukca açmış durumda. Direnç noktalarına, oldukca uzak bir noktada bulunuyoruz. Bu oluşum ise endeksin yeni bir yükseliş trendine girmesini zorlaştıracak.

Piyasanın kısa vadeli en önemli direnç noktası 10 bin seviyesinde. Bu seviyenin yukarı kırılması durumunda, 11 bin 143 ve 12 bin seviye kadar tepki hareketinin devam etmesi muhtemel. Ancak piyasanın şu aşamada dip seviyesine ulaştığını söylemek oldukca zor. Ve IMKB'nin 7 bin 584 desteğine kadar düşüş hareketini sürdürme olasılığı halen mevcut.

Yatırımcıların, 10 bin seviyesinde bulunan direnç noktası kırılmadan kısa vadeli pozisyon almalarını önerilmiyor. Bu nedenle piyasada yaklaşık bir aydır önerdiğimiz izleme pozisyonu bugün itibari ile de devam ediyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle