GeriEkonomi Tekel'in dağıtım ve pazarlamasını rakipleri yapamayacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tekel'in dağıtım ve pazarlamasını rakipleri yapamayacak

Özelleştirme İdaresi, TEKEL’in sigara üretimi ile dağıtım ve pazarlama bölümlerini ayrı ayrı özelleştirmeye hazırlanırken, Rekabet Kurulu TEKEL’in rakiplerine TEKEL’in dağıtım ve pazarlama işinin gördürülemeyeceğini bildirdi.

Özelleştirme İdaresi, 17 Haziran 2005 tarihinde yazdığı yazı ile hazırlık aşamasında olduğunu belirttiği TEKEL’in dağıtım ve pazarlama işinin özelleştirilmesi için ön bildirim çerçevesinde görüş istedi. Ancak bu ön bildirimin yapılacak işlemlere ilişkin açıklık taşımaması ve yaşanan kargaşa üzerine Rekabet Kurumu ÖİB’den eksikliklerin giderilmesi istendi. ÖİB’nin gönderdiği bilgi notlarına dayanarak alınan beirlenen Kurul öngörüşüne, İkinci Başkan Tuncay Songör eksikliklerin giderilmemesi nedeniyle katılmadı ve karşı oy yazdı.

"DAĞITIM VE PAZARLAMA ÖZELLEŞTİRMESİ DİKEY ANLAŞMADIR"

ÖİB’nin bilgi notlarından, "Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş’nin bağlı ortaklığı TEKEL Sigara Sanayi İşletmeleri ve Ticareti A.Ş tarafından üretilen sigara ve tütün mamullerinin pazarlama ve dağıtım hizmetlerinin özelleştirilmesine ilişkin bildirim" yapıldığı belirtildi. Raportörler, bu bildirim üzerinden devre konu teşebbüs ya da mal veya hizmet üretimine yönelik bir birimin bulunmadığı görüşünü bildirdiler. Bu çerçevede pazarlama ve dağıtım özelleştirmesinin dikey anlaşma niteliğinde olması nedeniyle ihale şartnamesi veya sözleşme aşamasında "Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği" hükümlerinin dikkate alınması gerektiği kaydedildi. Raportörler, bu çerçevede özelleştirmeye konu hizmetlerin TEKEL Sigara Sanayi İşletmeleri ve Ticareti A.Ş ile rekabet halindeki bir teşebbüse gördürülmemesi gerektiğini bildirdiler. Yapılan hukuki değerlendirmede şöyle denildi:

"DEVRE KONU MAL VE HİZMET YA DA İMTİYAZ YOK"

"Bildirim konusu işlemle birlikte daha önce ayrı ayrı ihaleler yoluyla özel teşebbüslere yaptırılan TEKEL ürünlerinin dağıtımı işinin bir bütün olarak ihale edilmesi ve bu çerçevede hizmetin ihaleyi kazanan teşebbüsten alınması öngörülmektedir. Yani ortada devre konu bir teşebbüs ya da mal veya hizmet üretimine yönelik bir unsur (depo, araç, dağıtım sistemi vb.), değer ya da imtiyaz bulunmamaktadır. Bir bakıma dikey bir anlaşma yapılması planlanmaktadır."

"RAKİP TEŞEBBÜSLERİN DİKEY ANLAŞMASINA MUAFİYET YOK"

Tek farkın taraflardan birinin ÖİB olmasından kaynaklandığı ifade edilen hukuki değerlendirmede, bu durumda "Özelleştirme Yoluyla Devralmaların Hukuki Geçerlik Kazanbilmeleri İçin Rekabet Kurumu’na Yapılacak Ön bildirimlerde ve İzin Başvurularında Takip Edilecek Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ" yerine "Dikey Anlaşmalara İlişkin Grup Muafiyeti Tebliği’nin dikkate alınmasının gerektiği kaydedildi. Bu tebliğde yer alan "Rakip teşebbüsler arasında yapılan dikey anlaşmalar, bu tebliğ ile tanınan muafiyetten yararlanamaz" hükmünün dikkate alınması gerektiği kaydedildi.

"TEKEL’İN RAKİPLERİ DAĞITIM İHALESİNE GİREMEZ"

Bu görüşler doğrultusunda Rekabet Kurulu, "Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş’nin bağlı ortaklığı TEKEL Sigara Sanayi İşletmeleri ve Ticareti A.Ş tarafından üretilen sigara ve tütün mamullerinin pazarlama ve dağıtım hizmetlerinin yürütülmesine ilişkin işleme dair bildirimin bir teşebbüsün ya da mal veya hizmet üretimine yönelik bir birimin devre konu olmaması nedeniyle ön bildirim gerektiren bir özelleştirme işlemi olmadığına" karar verdi. Ancak Kurul kararında, yapılması planlanan işlemin "dikey anlaşma" niteliğinde olması nedeniyle ihale şartnamesi veya sözleşme aşamasında dikey anlaşmalara ilişkin grup muafiyeti tebliği hükümlerinin dikkate alınması, bu çerçevede de dağıtım ve pazarlama hizmetlerinin TEKEL Sigara Sanayi İşletmeleri ve Ticareti A.Ş ile rekabet halindeki bir teşebbüse gördürülmemesi gerektiği bildirildi. Buna göre, TEKEL’in dağıtım ve pazarlama işinin yaptırılmasına yönelik açılacak ihaleye TEKEL’e rakip olan sigara üreticisi ve dağıtıcısı kuruluşlar giremeyecek.

KARŞI OY

Ancak Kurul kararına karşı oy yazan İkinci Başkan Tuncay Songör, soruların bir çoğuna yanıt verilmediği ve bu nedenle yapılan işlemle ilgili ya hiç bilgi verilmediği ya da eksik bilgi verildiğine dikkat çekti. Songör’ün karşı oyunda, idareden gelen yazının "henüz özelleştirme işleminin hazırlık safhasında olduğu" kanaatini ortaya çıkardığı, ancak yazının ikinci paragrafından "özelleştirme ile ilgili ön bildirim" istendiği anımsatıldı. "İki ifadenin çelişki ortaya çıkardığı ve hatta yapılan işlemin içeriğini tam olarak ortaya koymayan bir durum yarattığını" belirten Songör, idareden istenen bilgilerin de eksiklikleri gidermediğinin "gayet açık" olduğunu kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle