GeriEkonomi Tek çıkış Türkiye
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tek çıkış Türkiye

Tek çıkış Türkiye

KATAR ile diplomatik ilişkilerini donduran 7 Arap ülkesi aynı zamanda hava sahasını da Katar tescilli uçaklara kapattı. Bu durum en çok 192 uçaklık filosu ile Körfez bölgesinin en önemli havayolu şirketlerinden olan Qatar Airways’i vurdu.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Bahreyn, Yemen, Libya Tobruk yönetimi ve Maldivler’in aldığı karar doğrultusunda bu ülkelere yapılan günlük 56 sefer durduruldu. Katar da karşı karar alarak 7 ülkenin Doha’ya yaptığı 26 seferi durdurdu. Ayrıca bu ülkelerin hava araçlarını da kendi hava sahasına sokmama kararı aldı.

YENİ ROTA ÇİZDİLER

Krizin bir başka boyutu da hava sahası oldu. Katar uçaklarına kapanan hava sahası nedeniyle havayolu uçuş rotasını İran ve Türkiye’ye çevirdi. Doha’dan kalkan Qatar Airways uçakları, Körfez üzerinden İran hava sahasına geçiyor. Kuzeye özellikle de Avrupa’ya giden uçaklar, İran kıyıları üzerinden kuzeye çıkıyor. Türk hava sahasına Hakkari tarafından giren Katar uçakları, uçuş noktalarına göre ya kuzeye ya da batıya doğru uçuyor. Bu durum havayollarının uçuş sürelerinde artışa neden oluyor.

LİSANS İPTALİ İÇİN 48 SAAT SÜRE VERDİ

SUUDİ Arabistan, dün Qatar Airways’in işletme ruhsatını iptal etti. Açıklamada, “Sivil Havacılık Otoritesi, Qatar Airways’e verilen tüm lisansların iptal edilmesine ve ülkedeki tüm ofislerinin 48 saat içinde kapatılmasına karar verdi” denildi. Öte yandan Katar’dan veya Katar’a bilet almış tüm yolculardan iade için havayollarının internet sitesini kontrol etmeleri veya seyahat acentesiyle iletişime geçmeleri istendi.

HAVAYOLLARININ GÜNDEMİ KATAR KRİZİ

HAVAYOLU pazarının yüzde 80’ini kontrol eden 280 şirketin üye olduğu Uluslararası Havayolu Taşımacıları Birliği’nin (IATA) 73’üncü genel kurulu Meksika’nın Cancun kentinde başladı. Toplantıya Katar krizi damgasını vururken, Qatar Airways CEO’su Akbar Al Baker, yaşanan gelişmeler üzerine toplantının başlayacağı sabah özel jeti ile Doha’ya döndü. Açılış konuşmasını yapan IATA Başkanı Alexandre de Juniac, havayolu taşımacılığının dünyanın temellerinden biri olduğuna dikkat çekerek, “Sektör yan kollarıyla 63 milyon kişiye iş veren, 2.7 trilyon dolarlık bir ekonomi. Turistlerin yarısı havayollarıyla gideceği yere ulaşıyor. Dünyadaki ticaret çarkının dönmesinde havacılık sektörünün büyük etkisi var” dedi. Toplantıdaki genel kanı, bu krizin bölgenin hızlı büyüyen havayolu şirketlerinden biri olan Katar Havayolları´nı ciddi etkileyeceği.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle