GeriEkonomi TEB ile BNP Paribas evlendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TEB ile BNP Paribas evlendi

Türk bankacılık sektöründe yılın ilk evliliği, Fransız BNP Paribas ile Türk Ekonomi Bankası (TEB) arasında gerçekleşti. TEB'in yüzde 84.25'ine sahip TEB Mali Yatırımlar'ın yüzde 50'sini temsil eden hisseler, dün BNP Paribas'a devredildi.

TEB'in ana hissedarı TEB Mali Yatırımlar, şirketin sermayesinin yüzde 50'sini temsil eden 9 milyar 50 milyon adet hissenin 22 Kasım 2004 tarihinde Hasan Tevfik Çolakoğlu, Ali Nuri Çolakoğlu ve Çolakoğlu Metalurji A.Ş. ile BNP Paribas arasında imzalanan ve aynı gün kamuya duyurulmuş olan hisse alım sözleşmesinin hükümleri uyarınca dün, Hasan Tevfik Çolakoğlu, Ali Nuri Çolakoğlu ve Çolakoğlu Metalurji A.Ş. tarafından BNP Paribas'a devredildiğini açıkladı.

Euro bölgesinin en büyük bankası olarak gösterilen Fransız BNP Paribas, hisseler için 216.8 milyon dolar ödedi. BNP Paribas, TEB Mali Yatırımlar'ın yüzde 50'sine ortak olarak Türk Ekonomi Bankası'nın yanı sıra TEB Yatırım, TEB Leasing, TEB Factoring, TEB Sigorta, TEB Portföy Yönetimi ve Amsterdam'da bir Hollanda bankası olarak faaliyet gösteren The Economy Bank NV'de de pay sahibi oldu.

TEB Mali Yatırımlar ile BNP Paribas arasında ortaklık görüşmeleri geçen yıl Haziran ayı sonunda başladı.

TEB GRUBU

Bünyesinde bütün finansal hizmetler yelpazesini barındıran TEB Grubu'nun 30 Eylül 2004 tarihi itibariyle konsolide büyüklüğü 5 milyar 143 milyon 144 bin YTL, özkaynakları ise 387 milyon 700 bin YTL'ye ulaştı.

Türkiye genelinde 90 şubesi bulunan TEB'in 2 bin 600'e yakın çalışanı bulunuyor. Bankacılık ve diğer mali alanlardaki faaliyetlerini TEB markası altında sunan TEB Grubu'nun ilk kuruluşu olan Türk Ekonomi Bankası, 1927 yılında İzmit'te “Kocaeli Bankası T.A.Ş.” unvanı ile mahalli bir banka olarak kuruldu. Banka, 1981 yılında Çolakoğlu Grubu tarafından satın alındı. 1982 yılında ismi “Türk Ekonomi Bankası A.Ş.” olarak değiştirildi.

1980'li yılların sonunda başlayan ilk özelleştirme çalışmalarının sonucu olarak ortaya çıkan danışmanlık ve aracılık hizmetlerine olan ihtiyaca paralel olarak TEB, Türkiye'de yatırım bankacılığı faaliyetlerine başlayan ilk banka oldu.

TÜRKİYE'NİN 16. BÜYÜK BANKASI KONUMUNDA BULUNUYOR

Türk Ekonomi Bankası, Eylül 2004 tarihi itibariyle 3 katrilyon 654 trilyon liralık toplam aktifleri ile Türk bankacılık sisteminde aktif büyüklükte 16. sırada yer alıyor.

Türk Ekonomi Bankası'nın İMKB'de oluşan fiyata göre 4 Şubat tarihi itibariyle piyasa değeri 566 milyon 440 bin YTL olarak gerçekleşti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle