GeriEkonomi TCDD'den 36 makam yarattılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TCDD'den 36 makam yarattılar

Kamunun küçülmesi için tasarruf tedbirleri açıklanırken, gözler kamuoyunda adı az bilinen kurumlara çevrildi. 14 yıl önce özelleştirme amacıyla DDY'den 3 yeni genel müdürlük yaratıldı. Her kuruma bir genel müdür, 5'er genel müdür yardımcısı ve 7'şer yönetim kurulu üyesi atandı.

Kamunun küçülmesi için alınan tasarruf tedbirleri açıklanırken, gözler kamuda ‘gizli saltanatın’ hüküm sürdüğü, kurumlara çevrildi. Özelleştirme yaparak devleti küçültmek adına yola çıkanların, yeni KİT'ler ve yeni makamlar yarattığı ortaya çıktı.

Devlette yeniden yapılanmayı savunan ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın ‘‘Bu devlette bunca yıl başbakanlık yaptım, daha ne iş yaptığını bilmediğim kurumlar var’’ sözlerini doğrulayan çarpıcı örnekler, TBMM KİT Komisyonu'nun çalışmaları sırasında ortaya çıktı. İlginç örnekler, bir genel müdür ile yönetilen bir kurumdan, 4 genel müdürlük ve 36 makam yaratıldığını gösterdi.

TCDD'NİN ÖYKÜSÜ: Bundan 14 yıl önce Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü'ne (TCDD) bağlı olan üç müessese, özelleştirilme amacıyla Anonim Şirketlere dönüştürüldü. Türkiye Lokomotiv Sanayi A.Ş (Tülomsaş), Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi A.Ş (Tudemsaş), Türkiye Vagon Sanayi A.Ş (Tüvassaş) adında üç şirket kuruldu. Bu şirketlere birer genel müdür 5'er genel müdür yardımcısı ve 7'şer yönetim kurulu üyesi atanarak, 36 yeni makam yaratıldı. Ancak kısa süre içerisinde bu kurumların özelleştirilme olanağı olmadığı ortaya çıktı. Sadece DDY'ye hizmet veren bu şirketlerin özelleştirimeyeceğine karar verildi ve ÖİB'den geri alındı. Ancak yıllarca DDY Genel Müdürüne bağlı müesseselerdeki saltanat, 14 yıldan beri sürüyor.

MAKİNA KİMYA HOLDİNG GİBİ:

Makina Kimya Endüstrisi'nde de (MKE) benzer bir operasyon gerçekleştirildi. MKE'ye bağlı kuruluşlar, 18 ayrı anonim şirkete dönüştürülerek, özelleştirilmek için OİB'ye devredildi. Ancak, operasyonun üzerinden 7 yıl geçmesine karşın hiç bir şirket özelleştirilemedi. Bu şirketlere birer genel müdür atanırken, en az iki genel müdür yardımcısına görev verildi. Bu şirketlerin yönetimleri 7 ila 14 kişiden oluştu. Ancak aradan bunca yıl geçmesine karşın hiç biri özelleştirilemedi.

İNŞAAT YAPMAYAN İNŞAAT ŞİRKETİ:

Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı olan Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü'nün (DLH) son 5 yıldan beri tek bir ihale ve inşaat üstlenmedi. En az 6 bin kişinin çalıştığı kurumun işlevinin neredeyse sıfıra yakın olduğu belirtiliyor.

REFORM BİTTİ, KURUM KALDI:

Tarım Bakanlığı'na bağlı kurumların arasında bulunan Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, toprak reformu gerçekleştirmek amacıyla kuruldu. Ancak genel müdürlüğün bugün aktif bir görevi bulunmuyor. Çok sayıda makam ve makam aracı işgal ediyor.

ÖİB yetkilileri, özelleştirme kapsamına alınan kurumlardaki bu sıkıntıya hak verdiler. Ancak siyasi tercihler nedeniyle, bu makamların yaratılmasının sorumlusunun kendileri olmadığını belirttiler.

Erdal: Boyalı bank nöbeti gibi koruyorlar

TBMM KİT Komisyonu Başkanı Birkan Erdal, özelleştirme adına devleti büyüten tek devletin Türkiye olduğunu söyledi. Erdal, ‘‘Bizde boyalı bank nöbeti gibi, işlevlerini tamamlayan bir çok kurum halen korunuyor. Üstelik, özelleştirme gerçekleşen bir çok ülkede, özelleştirme işlemi tamamlandıktan sonra oluşturulan kurullar, bizde bu işlem tamamlanmadan kuruldu. Enerji Üst Kurulu ya da Şeker Üst Kurulu bunlara en iyi örnektir’’ dedi.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle