GeriEkonomi TBMM 42 milyarlık kaynağı tartışıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TBMM 42 milyarlık kaynağı tartışıyor

TBMM 42 milyarlık kaynağı tartışıyor
refid:12247072 ilişkili resim dosyası

CHP, İşsizlik Sigortası Fonu'nda biriken 42 milyar TL'ye yakın kaynağın kullanımı ile ilgili hükümetten açıklama istedi.

Hükümetin, İşsizlik Sigortası Fonu'nda biriken 42 milyar TL'ye yakın paranın büyük bir kısmını, karayolu ve altyapı yatırımlarında kullanılmasını öngören yasa değişikliği talebi TBMM’de yankı buldu. CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, söz konusu fonun farklı amaçlarla kullanılması sonrasında harcanan miktarın nasıl geri ödeneceğinin açıklanmasını istedi.

CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer’in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Ayhan, İşsizlik Sigortası Fonu'nda biriken 42 milyar TL'ye yakın paranın büyük bir kısmının karayolu ve altyapı yatırımlarında kullanılmasını öngören “İş Kanunu, İşsizlik Sigortası Kanunu ve Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda Değişiklik Yasa Tasarısı”nın AKP’li üyelerin oylarıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildiğini anımsattı. Komisyonda kabul edilen düzenlemeye göre, 2009 ve 2010 yılında İşsizlik Fonu'nun nema gelirinin dörtte üçünün bütçeye gelir olarak kaydedileceğini belirten Ayhan, söz konusu tasarının sosyal hukuk ve sosyal adalet anlayışı ile bağdaşmadığını savundu. Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu’nun da fondaki paranın büyümesi ile işveren ve hükümetin “iştahının kabardığı”nı söylediğini belirten Ayhan, “Bilindiği üzere, işçiden ve işverenden kesilen primlerle oluşturulan işsizlik sigorta fonu, devletin ileride işsizlere mali yardım yapma taahhüdüyle topladığı ek vergi olup, bu yapıdaki bir fonun kaynak gibi algılanıp, bu fondaki birikimlerin başka amaçlarla kullanılma olanağı esasen mümkün değildir” dedi.

İşsizlik Sigortası Fonu Kaynaklarının, mevzuatta belirtilen şekil dışında kullanılmasının söz konusu olup olmadığının açıklanmasını isteyen Ayhan, Bakan Dinçer’den “İller Bankasının ‘kamu hizmeti’ amacıyla belediyelere aktardığı kredi ve borç miktarını ve yararlandırılan belediyeleri ‘ticari sır’ olduğu gerekçesiyle açıklamayan AKP hükümeti, İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarını, mevzuatı ve amacı dışında hangi alanlarda, nerelerde ne kadar kaynak kullanıldığını açıklamayı düşünmekte midir? Düşünüyorsa, İşsizlik sigortası fonu kaynaklarının amacı dışında nerelerde ve hangi miktarda kullanıldığının son altı yıldaki dağımı nedir?” sorularını yanıtlamasını istedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının daha önce GAP’taki yatırımlar için işsizlik fonundaki birikimlerin kullandırılıp kullandırılmadığına ilişkin soruyu yanıtlamadığını kaydeden Ayhan, söz konusu sorunun yanıtlanmamasının İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının amacı dışında kullanıldığının bir kabulü olup olmadığını sordu. Ayhan, “Farklı alanlarda ve amaçla kullandırılan İşsizlik Sigortası Fonu Kaynaklarının geri ödenmesi ve yerinde kullanılması için hükümetinizce yürütülen bir çalışma var mıdır?” sorusuna da açıklık getirilmesini istedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle