GeriEkonomi Tahkime gitmekte ‘cesaretli olun’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tahkime gitmekte ‘cesaretli olun’

Tahkime gitmekte ‘cesaretli olun’

İSTANBUL Tahkim Merkezi (ISTAC), kamu uyuşmazlıklarında tahkime gidilebilmesinin yolunu açan mevzuat değişikliklerinin ardından Ankara’da konferans düzenledi. Konferansın açılışında konuşan Başbakanlık Başmüşaviri Mehmet Çobas, kamu kurumlarını alternatif uyuşmazlık çözüm yolu olan tahkim konusunda cesaretli davranmaya ve ISTAC Tahkiminin yarattığı fırsatlardan yararlanmaya çağırdı.

 Çobas, kamu kesiminden 300’ü aşkın hukukçu ve uzmanın katıldığı konferansta şu mesajları verdi: “Kamu kurum ve kuruluşları sözleşmenin yürütülmesi aşamasında taraflar arasında doğabilecek uyuşmazlıkların çözümünde, Türk mahkemeleri ya da tahkim yolundan birini tercih ederek Tip Sözleşme’de düzenleme yapabilecektir. Dolayısıyla burada bir tahkim şartının öngörülüp öngörülmemesi idarenin takdirine bırakılmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarının kamu zararına neden olmamak, adaletin daha hızlı tesis etmesini sağlamak bilinciyle, hakemler aracılığı ile uyuşmazlığın çözülmesine imkân tanıyacak adımları atmalarının yerinde olacağı açıktır. Bu bağlamda; kamu kurum ve kuruluşlarının tahkim yoluna gidilmesinde cesaretli davranmaları, İstanbul Tahkim Merkezi Tahkim Kurallarını daha işlevsel hale getirecek mekanizmaları işletmesinin önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Bu konuda atılacak adımlarla yatırımların daha hızlı ve etkin yürütülmesi sağlanacak olup, yapılacak işlerde farkındalık yaratılacaktır.”

Tahkime gitmekte ‘cesaretli olun’

İstanbul Tahkim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı da, konferansta kamu avukatlarına ISTAC Tahkimini ve kuruluşundan bu yana merkezin ulaştığı noktayı anlattı. İstanbul Finans Merkezi projesinin bir parçası olarak kurulan ISTAC’ın 2,5 yıllık aktif faaliyet döneminde önemli tecrübeler kazandığını belirten Prof. Akıncı şöyle konuştu;

“İstanbul Finans Merkezi projesinin bir parçası olarak kurulan İstanbul Tahkim Merkezi kamunun desteklediği özerk bir kurum olarak ortaya çıktı. İstanbul Finans Merkezi projesi, hedeflenen sürede gerçekleşemese de, bu proje kapsamında kurulan ISTAC şu ana kadarki dava gündemi ve çok yönlü etkinlikleriyle aktif bir kurum yapısı kazandı. ISTAC’da görülen dava sayısı 20’ye ulaştı, bu davaların 12’si sonuçlandı. Özel sektörden sonra kamu kesiminde de ISTAC tahkiminin kullanılmaya başlanmasıyla, önümüzdeki süreçte merkezimizi çok daha yoğun bir dava gündemi bekliyor. Bilindiği üzere ISTAC’a kamu kapısını açan ilk adım Başbakanlık Genelgesi ile atılmıştı. 2016/25 sayılı bu genelge ile Başbakanlık ‘Kamu kurumları ISTAC Tahkiminden faydalansın, bunu tavsiye ediyorum’ dedi. ISTAC’ı belki 30 sene ileri götüren bu adım için müteşekkiriz. Genelgenin ardından Kamu İhale Kurumu tip sözleşmeleri ve uygulama yönetmeliklerindeki değişiklikler 30 Aralık 2017 tarihli Resmî Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı ve 20 gün sonra kamuda tahkim mevzuatı yürürlüğe girmiş oldu. Artık kamu kurumlarının, taraf oldukları sözleşmelerde tahkim şartı olarak ISTAC’ı yazmaları mümkün. Dolayısıyla, tüm kamu hukukçularına, avukatlara, sözleşmelere imza atan karar vericilere sesleniyoruz; Sözleşmelerinize ISTAC tahkim şartını yazın, İstanbul Tahkim Merkezi’nin hızlı, uzmanlaşmış ve hesaplı yargılama imkânlarından yararlanın. ISTAC, özel sektörün yanı sıra kamu kurumlarının uyuşmazlıkları için de cazip bir çözüm adresi olmaya hazırdır.”

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle