Suriye 250 kuyuda petrol üretimini durdurdu

Arif ARSLAN / DHA
18.08.2012 - 11:53 | Son Güncelleme:

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nin karşısında bulunan, Suriye’nin Kamışlı İlçesi yakınlarındaki 250 kuyuda petrol üretimi, ülkedeki iç savaş nedeniyle durdu.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Batman Bölge Müdürü Gökhan Akın, Suriye’nin bu kuyulardan günlük 380 bin varil petrol ürettiğini belirterek, Türkiye’nin ise bu sahanın hemen karşısında bulunan 100 kuyudan günlük 2 bin 100 varil petrol üretimini sürdüğünü söyledi.

TPAO Batman Bölge Müdürü Gökhan akın, Nusaybin İlçesi’nin hemen karşısında bulunan Suriye’nin Kamışlı kentine 40 kilometre mesafede bulunan 250 kuyuda petrol üretiminin yaklaşık 3 aydır durdurulduğunu söyledi. Suriye’nin en büyük petrol sahasında yaşanan elektrik kesintileri ve devam eden iç savaş nedeniyle üretimin durduğunu söyleyen Akın, "Üç aydır komşudaki sahada hiçbir Suriyeli petrolcü yok. Kuyular durmuş vaziyette, kaderine terk edilen sahada kimse yok" dedi.

MAYINLAR TEMİZLENİRSE PETROL ÜRETİMİ ARTACAK

TPAO Batman Bölge Müdürü Gökhan Akın, Suriye sınırında günde 2 bin 100 varil petrol ve 20 bin metreküp doğalgaz üretimi yaptıklarını söyledi. Akın, şöyle konuştu:

"Mayıs ayında sınırdaki mayınların temizlenmesine yönelik ihaleye talipli firma temsilcilerine yer gösterdik. 10’a yakın firma temsilcisi mayınlı alanın temizlenmesine yönelik hazırlık yaptığı sırada savaş patlak verdi. Mayınlardan temizlenmesi amacıyla 19 alanın tespit çalışmasını yaptık. Batı Kozluca, Yolaçan ve Çamurlu saha güzergühlarında 30 kilometrelik alanda mayın temizleme çalışmalarının yapılmasını bekliyoruz. Firmalar 3-4 ay öncesinde yer tespiti araştırmasını tamamladı. Fakat çalışmaların ne zaman başlanacağı konusunda henüz bir tarih yok. Belki de Suriye’deki savaşın bitmesi bekleniliyor. Daha önce mayınlı bölgenin olduğu yere yakın sahada açılan kuyularda olumlu sonuç alınmıştı. Mayınlı alanın temizlenmesiyle yeni kuyular açılarak, üretimi arttırmayı hedefliyoruz."

Suriye sınırında bulunan Çamurlu Petrol Sahasi Kamp Amiri Petrol Mühendisi Ahmet Keleş, Suriye’nin en zengin petrol sahasına yakın Türkiye sınırları içerisinde, TPAO’ya ait Çamurlu, Bato Kozluca, İkiztepe, Doğu Sınırtepe, Yolaçan ve Güney Dinçer petrol sahalarında 100 petrol kuyusunun bulunduğunu belirtti. Keleş, Suriye’de devam eden iç savaş nedeniyle, petrol üretiminin durdurulduğunu hatırlatarak, "Onların 250 kuyudan günlük 380 bin varil petrol üretimi vardı. Ancak savaşla birlikte yaklaşık 3 aydan beri petrol üretimi orada durdu. Bu sahanın hemen karşısında Türkiye sınırında, 1976 yılından itibaren başta Çamurlu sahası olmak üzere Batı Kozluca, İkiztepe, Doğu Sınırtepe, Yolaçan ve Güney Dinçer sahalarında 100’e yakın petrol kuyusu açtık. Bu kuyulardan günde 2 bin 100 varil petrol üretiliyor. 12 gravitedeki ağır petrol üretiminin akışkan hale getirilmesi için TPAO, yeni yatırımlara yöneldi. Suriye açtığımız kuyuların 2.5 katı kadar petrol kuyusu açtı. Savaşla birlikte şimdi karşımızdaki sahada in cin top oynuyor. Suriye’deki kuyularda üretimin durdurulmasından sonra, aynı sahanın devamı olan Çamurlu ve çevresindeki sahalarda üretim artışına yönelik yeni projeleri hayata geçirmek istiyoruz" dedi.

Suriye hükümetinin savaş öncesinde, Türkiye sınırındaki petrol sahasında 150 olan kuyu sayısını 250’ye çıkardığını hatırlatan Keleş, "Üç ay öncesine kadar 50 metrede bir sondaj kuyusu açan Suriye, savaşla birlikte petrol üretim çalışmalarına da ara verdi. Acil ihtiyaçları karşılayacak 1-2 kuyu çalışıyor. Fakat kuyuların çoğunda üretim durduruldu. Çok geniş bir alanı kapsayan Suriye’nin petrol sahasında şimdi tek bir işçi yok. Oysa savaş öncesinde bu saha işçi kaynıyordu. Suriye petrol sahasında ne üretim var ne de bir çalışan var" dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı