GeriEkonomi STFA, 14 şirkete indi, krizi aşıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

STFA, 14 şirkete indi, krizi aşıyor

TMSF, İş Bankası ve Vakıfbank ile borçlarını yeniden yapılandırma aşamasına gelen STFA iştirak ve gayrimenkul satarak borçlarını yarısını ödedi. Şirket sayısını da 43'ten 14'e indiren STFA, Umman ve Libya'dan 186 milyon dolarlık iş aldı.

Türk inşaat sektörünün eski amiral gemilerinden STFA, kriz dönemini, şirket sayısını 432ten 14'e indirerek, önemli ölçüde atlattı. Borçlarının yarısını tasfiye eden STFA, kalan kısmı için de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), İş Bankası ve Vakıflar Bankası ile görüşmelerini sürdürüyor.

İstanbul Yaklaşımı'na girmeden, iştirak ve gayrimenkul satışlarıyla büyük bir tasfiye gerçekleştiren STFA, önümüzdeki dönemde sadece inşaat ve hizmet sektöründe faaliyet gösterecek. Uluslararası müteahhitlik işlerini ise yeniden büyütmeye başlayan STFA, son dönemde Libya'dan 89 milyon dolarlık enerji nakil hattı inşaatı ve Umman'dan da 87 milyon dolarlık otoyol inşaatı işi aldı. STFA'nın kötü günlerinde 2 ülkeye düşen 'uluslararası müteahhitlik işleri de şu anda tekrar 9 ülkeye yayıldı.

STFA İcra Kurulu Başkanı İlker Keremoğlu, ‘‘STFA iyi dönemlerinde yılda 600 milyon dolar ciro yapan ve inşaat dışında alanlara da yayılmış, 11 ülkede proje yürüten bir gruptu. Krizlerle girilen gerilemede önemli sorunlar yaşandı.’’ dedi.

14 ŞİRKET, İKİ ANA KONU

Keremoğlu, 14 şirket ile 2 ana konuda inşaat ve hizmet sektöründe karar kıldıklarını belirterek şunları söyledi:

‘‘Ayrıca inşaat makinaları (JCB ve Hyundai) ticaretimiz, yemek ve güvenlik şirketimizle Dil İskelesi liman işletmemiz devam edecek. 170 milyon dolarlık borcumuzun yarısına yakınını iştirak ve gayrimenkul satarak ödedik. 3 ayda 25 milyon dolarlık gayrimenkul sattık ve tamamı borca gitti. UND Roro şirketine Pendik'te sattığımız yerden gelen parayla BDDK (TMSF)'ye olan borcumuzun üçte birini tasfiye ettik. Kalanı için de yeniden yapılandırma konusunda yönetim kurulu kararını bekliyoruz.’’

STFA'nın artık çok büyük cirolar yerine kárlılığa odaklandığını anlatan İlker Keremoğlu, ‘‘Şu anda elimizde yürüyen iş tutarı 570 milyon doları buluyor’’ dedi. Yurt içinde de bazı kentlerin doğalgaz altyapı inşaatı ve dağıtımına talip olduklarını söyleyen Keremoğlu bu alanda Konya ihalesini aldıklarını ve yerel ortaklarla birlikte projeye başlayacaklarını bildirdi. Keremoğlu, Balıkesir, Bandırma, Karaman, Ereğli'nin de doğalgaz altyapı ve dağıtımına talip olduklarını açıkladı.

Keremoğlu şöyle konuştu:

‘‘Herşey makul ve son aşamada. Ancak 3 aydır yönetim kurulu kararını bekliyoruz. İflası değil, borç ödemeyi seçmiş bir grubuz. TMSF bankalarına olan borçlar konusunda da aşama kaydedeceğimize inanıyoruz.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle