GeriEkonomi SSK hastanesi tarih oldu ilk gün kuyruklar bunalttı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SSK hastanesi tarih oldu ilk gün kuyruklar bunalttı

SSK hastanelerinin devrinin ardından başlayan karmaşa devam ediyor. Altyapının hazır olmaması nedeniyle uzun kuyruklar oluştu.

SAĞLIK Bakanlığı’nın geçen cuma günü resmen SSK hastanelerini devralmasının ardından dün SSK’lılar, ilk gün karmaşa yaşadı. Hazırlıkların ve gerekli evrakların yetersizliği, sağlık personelinin yeni sistem hakkında donanımlı olmaması nedenleriyle eski SSK, yeni devlet hastaneleri önünde uzun kuyruklar oluştu. Hasta ve hasta yakınlarının mağduriyetleri artarken, özellikle ilaç almada sıkıntı yaşandı.

ÇİLE SÜRÜYOR

SSK hastanelerinin devredilmesinin ardından başlayan karmaşa ve çile sürüyor. SSK'lılar hasta kayıt işlemlerini yaptırabilmek için uzun kuyruklar oluşturdular. Hastalar, zaman zaman izdihama neden olurken, tartışmalar da yaşanıyor.

SSK'daki sıkıntı için komisyon
Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, SSK hastanelerinin Sağlık Bakanlığı’na devri sonrasında ortaya çıkan sıkıntıların en aza indirilmesi için Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalıştıklarını belirterek, bu konuda bir komisyon oluşturduklarını söyledi.

SORUNLAR NORMAL:

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, Ankara’daki SSK hastanelerini tek tek gezerek uygulamayı gözledi. Ünüvar, her ilk uygulamada olduğu gibi bu konuda da yaşanan sorunların normal olduğunu, ancak her yeni günün bir önceki günden daha iyi olacağını söyledi. Hürriyet’in hastaneleri dolaşarak yaptığı tespitlere göre, özellikle Anadolu’nun çeşitli kentlerinden sevkli olarak Ankara’daki SSK hastanelerine gelen vatandaşların daha çok mağdur olduğu görüldü.

İLAÇ ALAMADILAR:

SSK hastaneleri ile eczane arasında gidip gelen yurttaşların, buna ra
Provizyon sisteminin kapasitesi genişletiliyor
SSK’lı hastaların serbest eczanelerden ilaç alımını zorlaştıran provizyon sisteminin kapasitesi genişletiliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, eczanelerin daha çok reçeteye onay verebilmeleri için gerekli olan provizyon sisteminin genişletilmesi talimatı verdi.
ğmen ilaçlarını alamadıkları gözlendi. İlaç konusunda yetkililerin de çaresiz kaldıkları, yakınan hasta ve hasta yakınlarına, ‘Biraz sabredin düzelecek’ dedikleri görüldü. Bazı hastalar da, daha önce başlanan tedavilerinin devamını almakta güçlükle karşılaştılar.

HER ŞEY AKSADI:

İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Adana, Bursa, Eskişehir, Bolu ve Tokat başta olmak üzere dün devredilen hastanelerin çoğunda izdiham yaşandı. SSK döneminde telefonla randevu alıp gelenlerin yanı sıra yeni sisteme göre randevusuz hastalar da hastanelere gelince çok uzun muayene kuyrukları oluştu. Hastalar, muayene fişi alabilmek için saatlerce kuyrukta bekledi. SSK’lı hastalar eczanelerin özellikle pahalı ilaçları kendilerine vermediklerinden yakındı. Üniversite veya özel merkezlere sevki yapılan SSK’lı hastaların sevkleri bu kurumlarca kabul edilmedi. Türk Eczacı Birliği Başkanı Mehmet Domaç ‘Eczacılar ilaç veremiyorsa, bu provizyon sisteminden kaynaklı. Sistem yoğunluktan kilitleniyor’ dedi.

BÜROKRASİ ARTTI:

Bir doktor, ‘Eski sisteme göre hastayı endoskopiye sevk ettik. Ancak, yeni sistemde karşılığı yok. İnsanlar reçete ve ilaç alamıyorlar. Eskiden karne üzerinden tek işlem yapılıyordu. Şimdi, işlemler çok, bürokrasi arttı. Bu yüzden, gördüğünüz gibi, önceden olmayan kuyruklar oluştu’ değerlendirmesini yaptı.

Müsteşar: Daha iyi olacak

DEVRİN
gerçekleştiği ilk gün yaşan sorunlar konusunda Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Necdet Ünüvar, şu değerlendirmeyi yaptı: ‘Her yeni uygulamada bilgilenme eksiklikleri olabilir. Bugünden itibaren çok yoğun bir bilgilendirme kampanyası yürüteceğiz. Görevli arkadaşlarımız canla başla çalışıyorlar. Bugün geçen cuma gününe göre daha iyiyiz. Yarın da bugünden daha iyi olacağız. Çok ciddi bir sorun yok.’

Hastalar: İşler zorlaşmış

Halime Yücel: İşler kolaylaşmak bir yana daha da zorlaşmış. Hastanenin içindeki eczanelerin tamamı kapalı. Serbest eczaneler kaşe istiyor, buradan ‘kaşeye gerek yok’ diye vurmuyorlar. Çalışan personel ve doktorlar bilgisiz.

Halil İbrahim Akdoğdu: Ankara’ya Balıkesir/Gönen’den geldik. Çocuğumun kafasında şant var, su topluyor. Belli aralarla alınması gerekiyor. Durumu acil ancak, kimse bize yardımcı olmuyor.

Behice Apay: Kayınvalidemi getirdim. Hiçbir şey yaptıramadım. Şu anda deprem olmuş gibi. Protokol formalitesi çok ağır.

Akdağ'dan "kuyrukları azaltın" genelgesi
Sağlıkta Bağ-Kur'a indirimli tarife
Eczanelerde SSK'lı için gece mesaisiYorumları Göster
Yorumları Gizle