GeriEkonomi Sizden hızlı düzelen ülke görmedim, IMF'yle yürüyün
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sizden hızlı düzelen ülke görmedim, IMF'yle yürüyün

ESKİ IMF Başkanı ve Fransız BNP Paribas Başkan Danışmanı Jacques de Larosiere, "Türkiye'de bütçe ve faiz dışı fazla iyileşiyor, kamu borcu azalıyor. Dünyada hiç böyle hızlı düzelen ülke görmedim" dedi. Larosiere, "Kalıcı başarı için IMF'yle yola devam edin" uyarısında bulundu.

DÜNYANIN en büyük bankalarından biri olan Fransız BNP Paribas ile Türk Ekonomi Bankası'nın (TEB) yaptığı ortaklığın imza töreninde konuşan BNP Paribas'ın Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı ve eski Uluslarası Para Fonu (IMF) Başkanı Jacques de Larosiere, Türkiye'nin gösterdiği ekonomik performanstan etkilendiğini söyledi. Bütçe ile faiz dışı fazlada iyileşmeler olduğuna ve bunun da kamu borcunun önemli bir şekilde azalmasını sağladığına işaret eden Larosiere, "Eski bir IMF yetkilisi olarak dünyada hiç böyle hızlı bir düzelme görmedim" dedi.

ETKİLEYİCİ SONUÇLAR:

Enflasyonun yüzde 50'lerden 4 yıl içinde tek haneye indiğini söyleyen Larosiere şöyle devam etti: "Enflasyona bağlı olarak faizler de düşüyor. Dolarda ciddi düşüş var ve bu Türk insanın yeniden kendi parasına duyduğu güveni gösteriyor. 2001'de ciddi şekilde küçülme olurken, büyüme son yılda yüzde 20'den fazla yükseldi. Türkiye, çok kısa sürede çok etkileyici sonuçlar elde etti.’

KALICI BAŞARI IMF'YLE OLUR:

Larosiere, Türkiye'nin gösterdiği bu çabaların sürdürülmesi gerektiğini belirterek, ‘Sürdürmek Türkiye için hayatı önem taşımaktadır. Bu nedenle mali ve parasal politikalarda IMF ile ortaklığa devam etmesi çok önemlidir. Kalıcı başarı için IMF ile devam vazgeçilmezdir" dedi.

ARAMIZDA UYUM VAR:

Jacques de Larosiere, ‘Türkiye'de pazara baktık ve TEB ile ortaklığı seçtik, Ortaklığa Hasan Çolakoğlu ile ilk konuşmamızda karar verdik’ dedi. Türkiye'de orta ölçekli bir bankayla ortak olmalarının sebebini ise Larosiere şöyle açıkladı: ‘Çünkü bize göre bir bankanın büyüklüğünden veya ölçeğinden ziyade yönetim kalitesi çok önemli. Bankacılık çok zor bir iştir. Biz TEB'in becerikli bir banka olduğunu farkettik. Yönetim kalitesi ve nitelikleri tam da bizim aradığımız özellikte. İhtiyatlı ve sorunsuz bir banka. Büyümek için çok acele etmiyor. Aramızda olumlu bir uyum sağlandı ve bu Türk ekonomisi için de çok iyi olacak.’

TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ:

Larosiere, ‘Biz Türkiye'nin çok önemli bir ülke olduğuna inanıyoruz. Önemli çünkü büyük, önemli çünkü 70 milyonluk kalifiye nüfusu ile potasinyele sahip, önemli çünkü jeopolitik pozisyonu var’ dedi. Türkiye'nin kendini reformlara adayan, aynı zamanda ulusal değerlere ve kültüre önem veren bir ülke olduğunu söyleyen Larosiere, kendileri için Türkiye'nin büyüklüğünün yanı sıra potansiyelinin de muhteşem olduğunu belirtti. Larosiere, Avrupa Birliği katılım süreci ile birlikte Türkiye'nin ticaretinin gelişeceğini, faizlerin düşeceğini ve özel sermayenin akacağını vurgulayarak, ‘Türkiye'de yatırım yapmamızın diğer bir sebebi de ülkenin belirli bir tutarlılık ve siyasi istikrara ulaşmasıdır. Hükümetin parlementoda çoğunluğu var. Hükümet ekonomik ve siyasi istikrar ve tutarlılık için büyük çaba gösterdi’ dedi.

DOSTLUĞUMUZU GETİRDİK:

Bankacı olarak Türkiye'de gördüklerinin kendilerine güven verdiğini de söyleyen Larosiere, ‘Türkiye'de bankacılık sektörü yeniden yapılandı ve rehabilite oldu. Şu anda Türk bankacılık sektörü ekonomiyi finanse edebilecek ve mali sorunlarda tampon olabilecek düzeye geldi. Biz sahip olduğumuz becerilerimizi, bilgimizi ve en önemlisi dostluğumuzla Türkiye'ye katkıda bulunmak istiyoruz’ diye konuştu.

Çocukken iki yılım Beyoğlu'nda geçti

ESKİ
IMF Başkanı ve 1998 yılından bu yana BNP Paribas'ın danışmanı olan 75 yaşındaki Jacques de Larosiere, 13-14 yaşlarında babasının görevi sebebiyle İstanbul'da yaşadığını belirterek, şöyle konuştu: "Babam Fransız Donanması'nda subaydı. Türkiye'de Deniz Ateşesi olarak 1943 ve 1944 yıllarında görev yaptı. Ben o yıllarda 13-14 yaşlarımdaydım. Bir Fransız lisesinde okuyordum. Hem Fransız hem Türk arkadaşlarım vardı. Şimdi yeniden İstanbul'da olmak beni çok duygulandırdı ve nostalji yaşadım. Türkiye'ye daha sonra da geldim. Bu ülkeye karşı hep bir sevgim ve sempatim oldu. Düşünebiliyor musunuz, benim Beyoğlu'nda, Tünel'de, İstiklal Caddesi'nde anılarım var."

216.8 milyon dolarlık evlilik imzası

FRANSIZ
BNP Paribas ile TEB'in yaklaşık 6 aydır sürdürdüğü ortaklık görüşmeleri dün İstanbul'da atılan imzayla sonuçlandı. Yapılan ortaklıkla BNP Paribas, TEB'in yüzde 84.25'ine sahip olan TEB Mali Yatırımlar A.Ş.'nin yüzde 50'sini 216.8 milyon dolara satın aldı.

İmza törenine TEB Mali Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Tevfik Çolakoğlu, TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, TEB Mali Genel Müdürü Akın Akbaygil ve TEB (Türk Ekonomi Bankası) Genel Müdürü Varol Civil ile BNP Paribas'ın Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı ve eski IMF Başkanı olan Jacques de Larosiere, COO'su (Mali İşler Direktörü) Jean Clamon, Uluslararası Bireysel Bankacılık ve Finansal Hizmetler Başkanı Pierre Mariani katıldı.

Sözleşme okumaktan gözüm bir numara ilerledi

TEB
'in patronu Hasan Çolakoğlu, BNP Paribas'la ortaklık anlaşmasına son dönemde çok odaklandığını belirterek, "Bu işbirliği sözleşmesi için altı aydır o kadar çok yoğun çalıştık ki. Özellikle son üç aydır anlaşmaya ilişkin o kadar çok metin okudum ki. Bu dosyalarca metinler yüzünden, gözlerim bir numara büyüdü" dedi. Çolakoğlu, TEB ve BNP Paribas’nın Türkiye’de Türk tütünün finansmanı için yıllarca birlikte çalıştıklarını söyledi.

TEB'in adı ve yönetimi değişmiyor

TEB
Genel Müdürü Varol Civil, BNP Paribas ile ortaklıkları konusunda, ‘Güzel şeyler beklenmedik anlarda olur. BNP ile ortaklığımız geçtiğimiz yaz olağan bir yemekte başladı’ dedi. Türkiye'nin raytingi en iyi iki bankasından biri olduklarını hatırlatan Civil. ‘Biz istediğimiz yere gidiyoruz ve bankacılığın romantik bir iş değil mantık gerektiğin bir iş olduğuna karar verdik. BNP Paribas ile kimyamız uyuştu. Dünya ve Türkiye'yi iyi tanıyan iki kurum güçlerini birleştirdi’ dedi. Ortaklıkla birlikte bankanın isminin kısa vadede TEB olarak kalacağını söyleyen Civil, ‘Ama önümüzdeki dönemlerde ortak olduğumuz belirtmek için bir düzenleme yapabiliriz’ diye konuştu. Şu an 90 olan şube sayılarını ortaklığa bağlı olarak önümüzdeki dönemde 150'le çıkartmak istediklerini belirtti. BNP Paribas Uluslararası Bireysel Bankacılık ve Finansal Hizmetler Başkanı Pierre Mariani de ortaklıkla birlikte TEB yönetiminde bir değişiklik olmayacağını da belirterek, ‘Şu anki yönetimden çok memnunuz. Sağlıklı ve düzgün giden bir yönetimi değiştirmek istemiyoruz. Sadece yönetim kurulunda bir üyemiz olacak’ dedi.

5 milyar YTL'lik grup

TEB
Grubu'nun 30 Eylül 2004 itibariyle konsolide büyüklüğü 5 milyar 143 milyon 144 bin YTL. Özkaynakları 387 milyon 700 bin YTL olan grubun Türkiye genelinde 90 şubesi bulunuyor. 1927'de kurulan Türkiye Ekonomi Bankası, TEB Grubu'nun ilk kuruluşudur. TEB Grubu'nda, bankanın yanında TEB Mali Yatırımlar, TEB NV, TEB Yatırım Menkul Değerler, TEB Portföy Yönetimi, TEB Leasing, TEB Factoring, TEB Sigorta, TEB Kıymetli Madenler ve Varlık Yatırım Ortaklığı şirketleri de bulunuyor.

Büyümek için şube veya banka almayı düşünebiliriz

TEB
Genel Müdürü Varol Civil, "BNP Paribas ile Türkiye'de bir başka bankayı almayı düşünüyor musunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı: "BNP Paribas'la birlikte TEB artık daha da büyüyecek. Büyümek için yeni şubeler alabiliriz. İlerde belki banka almak da gündeme gelebilir. Kısacası hedefimizde büyümek var."

85 ülkeye yayılan dev

FİNANSAL
hizmetlerde Avrupa'da lider olan BNP Paribas 85'den fazla ülkede, yaklaşık 95 bin çalışanıyla faaliyet gösteriyor. Perakende bankacılık, varlık yönetimi ve servisler ile kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı alanında faaliyet gösteren grup, Fortune dergisine göre dünyanın en çok saygı duyulan altıncı kurumu. Grubun Avrupadaki piyasa değeri 48.7 milyar Euro ve yönetim kapsamındaki mal varlığı 292.1 milyar Euro.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle